CHP 98’inci Kuruluşunu Kutladı

Cumhuriyet Halk Partisi'nin kuruluşunun 98'inci yıl dönümü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanında düzenlediği törenle kutladı.

417 0
CHP 98’inci Kuruluşunu Kutladı

Cumhuriyet Halk Partisi'nin kuruluşunun 98'inci yıl dönümü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanında düzenlediği törenle kutladı.

Cumhuriyetin ilanının ardından demokrasinin ilk adımı olarak 9 Eylül 1923’te Halk Fırkası kuruldu. 1924’te Cumhuriyet Halk Fırkası, 1935’te ise bugüne kadar süre gelen Cumhuriyet Halk Partisi 98 yıllık kuruluş yıldönümü dolayısı ile tören düzenlendi. Cumhuriyet Meydanında düzenlenen Törene Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Serdar Soydan,  Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık,  Eski İl Başkanları Hamza Karagöz, İsmet Güneşhan ve çok sayıda partili katıldı.

Çelenklerin Atatürk büstüne konulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan İl Başkanı Metin Ümit Ural “Bizim bugün en mutlu günümüz. 98 yıl önce resmen kurulan Cumhuriyet Halk Partisi, yaşamını aynı kararlılıkla, aynı özveriyle, aynı duruşuyla sürdürmeye tanık olmak bizler için büyük bir onurdur.  Temelleri 4 Eylül 1919’da  Sivas Kongresinde atılan Cumhuriyet Halk Partisi , Kurtuluş Savaşı yıllarında milli mücadeleyi sürdürmek, tüm toplumsal kesimlerle  Ulusal birliği sağlamak amacı ile  Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukuk Cemiyetinin devamı olarak, önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923’te Halk Fırkası adıyla kurulmuştur. Halk Fırkası daha sonra 1924 yılında Cumhuriyet Halk Fırkası, 1935 yılında ise Cumhuriyet Halk Partisi adını almıştır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin bugünkü mirasçıları olarak, Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukuk Cemiyetinin  emperyalizmin karşısındaki kararlılığını, Kuvayi Milliye’nin işgal güçlerine karşı gösterdiği  azmini  98 yıldır yüreğimizde taşımaktayız. Cumhuriyet Halk Partisi Kapitülasyonlar sonucu emperyalist güçlerin  kaderi durumuna düşmüş bir ülkenin kurtuluş ve kuruluşunu gerçekleştiren, dünyanın en köklü, Türkiye’nin ilk siyasi  örgütlenmesidir. Cumhuriyet Halk Partisi, kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, ulusal bağımsızlığı kazanan, cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve ulusal birliği sağlayan partidir’’ dedi.
Konuşmasına devam eden Ural, ‘’Hukuk ve eğitim gibi  toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği refahlar, çağdaş Türkiye’yi  biçimlendiren partimiz, ulusal sanayi ve ekonomisinin gelişmesine de öncülük etmiştir.  İkinci dünya savaşı sonrasında tek parti  konumunun tüm olanaklarını elinde  bulundurmasına rağmen çok partili hayata geçişi sağlayarak, Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde  öncü misyonunu gerçekleştirmiştir. Türkiye’nin birleştirici gücü olan partimiz,  çağdaş, laik, demokratik, sosyal hukuk devletinin, yargı bağımsızlığının, insan haklarının, kadın erkek eşitsizliğinin, çevrenin, doğanın, barışın ve hoşgörünün savunucusu ve teminatıdır.  Günümüzde tek adam rejimi tarafından diyar diyar yok edilmeye çalışılan Cumhuriyet kazanımlarının yılmaz savunucusu, karanlığın ve cehaletin  amansız düşmanıdır. Dolayısı ile Cumhuriyet Halk Partisi sıradan bir parti değildir.  Cumhuriyet Halk Partisi, Avukatlık bürolarında bir dilekçe ile hazırlanan bir parti değildir.    Cumhuriyet Halk Partisi, dünyanın en eski ve en köklü demokrasi mücadelesini veren, tüm toplumların örnek aldığı bir siyasi partidir.  Köklerini Kuvayi Milliye’den alan,  gücünü hak hukuk mücadelesi veren halktan almış bir partidir.  98 yıllık tarihi geçmişi ile ulu bir çınar olan Cumhuriyet Halk Partimiz,  birlik-bütünlüğünü korumak, toplumsal barışı sağlamak, demokrasiyi güçlendirmeye kararlılıkla devam edecektir.  Ebedi Genel Başkanımız Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ‘Benim iki önemli eserim vardır, birisi Türkiye Cumhuriyet diğeri ise Cumhuriyet Halk Partisidir’ demiştir.  Kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün önünde Oligarşi düzenine mahkum edilen, yoksullaştırılan ve halktan uzaklaşan, saraydan yönetilen tek adamın dayattığı rejimin karşısında dük duracağız. tek amacımız; Atamızın ve silah arkadaşlarının kurduğu güzel Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracağımıza, hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye'yi inşa etmek için mücadeleyi bırakmayacağımıza, Atamızın İlke ve devrimleri ile ikinci yüzyıla çağrı beyannamemizin ışığında kuracağımız halkın iktidarında, ülkemizi işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesinin de ötesine taşıyacağımıza, mücadelemizi hakimiyetin kayıtsız, şartsız milletin olana dek sürdüreceğimize söz veriyoruz’’ şeklinde konuştu.
‘’CHP, Türkiye Cumhuriyetini kuran ve demokrasiyi özümsemiş parti olarak, Türkiye'nin aydınlık gelecek hedefi ile halkımızı kucaklamaya devam edecektir’’ diyen Ural, ‘’CHP olarak 98. Yılımızda 9 Eylül 1923’te yakılan meşalenin yolumuzu aydınlattığını, hiç dinmeyen coşku ve kararlılığımızla eşitlikçi, özgürlükçü, üreten ve halkımızla paylaşan, gelişmiş ve aydınlık bir Türkiye için Cumhuriyet Halk Partisini iktidara taşıyacağımıza olan inancımla Partimizin 98.kuruluş yıl dönümünü kutluyorum. Bu duygularla partimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, 2. Genel Başkanımız İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Erdal İnönü, tüm yakın çalışma arkadaşlarını ve şehitlerimizi bir kez daha saygı, şükran ve özlemle anıyor, bugün aramızda bulunan Hikmet Çetin, Altan Öymen, Murat Karayalçın, Deniz Baykal ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğluna da sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz” dedi.
İl Başkanı Metin Ümit Ural’ın konuşmasının ardından tören sona erdi.
Hülya Öz
 
 


Etiketler; #chp
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.