Çanakkale Tarım ve Orman Müdürlüğünce Bigalı üreticilere kapalı pazar yerinde yüzde 75 hibeli çeltik tohumu dağıtıldı.

 

Çanakkale Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün organizasyonuyla gerçekleşen dağıtım programına, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkaslan, Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Biga Belediye Başkan Yardımcısı Ergün Tulnay, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fevzi Atmaca, Biga Belediye Başkan Yardımcısı Ergün Tulnay ve çeltik üreticileri katıldı.

 

Programda konuşan Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkaslan, çeltik üretiminin Biga ilçesi için büyük bir öneme sahip olduğunu belirtti. Türkaslan, gıda üretiminin öneminin pandemi ve diğer olumsuz koşullarla birlikte daha da belirgin hale geldiğini vurgulayarak, bakanlık destekleri ve üretici katkılarıyla 2021-2023 yılları arasında yaklaşık 4000 dekar alanda çeltik ve yem bezelyesi üretiminin desteklendiğini ifade etti. Türkaslan ayrıca, 2024 yılında yapılan projelerle birlikte 1 milyonluk bir üretici katkı payıyla toplamda 2.800.000 TL'lik bir projenin hayata geçirileceğini açıkladı. Bu projelerin su kısıtlamasıyla mücadelede ve verimliliği artırmada önemli bir rol oynadığını belirtti.

 

Müdürü Türkaslan; “Çeltik üretimi Biga ilçemizde çok büyük bir önem arz ediyor. Gıda üretimi tüketimi son dönemde yaşanan olaylarla beraber pandemi ve savaşlarla beraber aslında gıda üretiminin ne kadar önemli olduğunu hep beraber anlıyoruz. İlimizde de 2021.2023 yılları arasında damlaya damlaya Çeltik olur projesi çok güzel projeler yapıldı. Bakanlığımızın vermiş olduğu desteklemeler ve üretici katkı payı ile beraber 4000 dekara yakın bir alan Çeltik için hem de yem bezelyesi ile ilgili olarak güzel çalışmalar yapıldı. 2024 yılı içerisinde de bakanlığımızın 1 milyon desteğini üretici katkı payı valimizin talimatları özel idaremizin destekleriyle beraber bir milyonluk bir üretici katkı payı ile birlikte toplam 2.800.000 lira beraber yaklaşık 3000  dekara karşılık gelecek bir proje yapıyoruz. Bu projelerle beraber su kısıtının, üretimi arttırmanın  yanı sıra artık her geçen gün susuzluğun konuşulduğu bir dönemde damlama sulama Çeltik projesi yönden de çok önemsiyoruz. Biga ilçemizde Özel idare ile birlikte yapılan ödemenin ve desteklemenin tamamı neredeyse Biga ilçemizden yapıldı emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Yağışların bereketli olmasını diliyorum. Afetsiz bir dönemde bereketli üretimler diliyorum.” İfadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından üreticilere yüzde 75 hibeli çeltik tohumu dağıtıldı.  Program, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

 

Dağıtımın detayları şöyle:

 

- Dağıtılan Çeltik Tohumu Miktarı: 28.240 kg

- Desteklenen Alan: 1301 dekar

- Toplam Tohum Maliyeti: 1.236.920,00 TL

- İl Özel İdaresi Katkısı: 919.220,00 TL

- Çiftçi Katkısı: 317.700,00 TL

 

Haber merkezi