Mecliste 30 milyon TL gerginliği

Nerdeyse her ay gerginlik yaşanan İl Genel Meclisi Eylül ayı birleşiminde CHP Biga İl Genel Meclisi üyesi Levent İrez’in meclisin 30 milyon lira borçlanması ile ilgili sorduğu soru meclis gündemine damga vurdu.

438 0
Mecliste 30 milyon TL gerginliği

Nerdeyse her ay gerginlik yaşanan İl Genel Meclisi Eylül ayı birleşiminde CHP Biga İl Genel Meclisi üyesi Levent İrez’in meclisin 30 milyon lira borçlanması ile ilgili sorduğu soru meclis gündemine damga vurdu. Tansiyonun arttığı mecliste üyeler arasında sesler yükselirken masalara da yumruk vuruldu.
Nejat önderin saf değiştirerek meclis dengelerini değiştirmesinin ardından İl genel meclisinin gerginliği durulmuyor. Süregelen gerginlik İl Genel Meclisi Eylül ayı 2. Birleşiminde de yaşandı. Tansiyonun arttığı meclis toplantısında masalara vuruldu, sesler yükseltildi.
Meclis toplantısının başında “Meclis üyelerine tarafından gündeme ilave edilmesi önerilen konuların görüşülmesi maddesinde gündeme ilave edilmesi” maddesinde CHP Biga İl Genel Meclisi Üyesi Levent İrez İl Genel Meclisinin 30 milyon TL borçlanması ile ilgili açıklaması bulunan il Genel meclisi başkanı Nejat Önder’in bu açıklaması ile ilgili bilgi verilmesi konusunun gündeme eklenmesini talep etti. İlave gündem maddesi oylanarak gündeme ilave edildi.
30 MİLYON NEREDE?
Meclisin gündem konularının görüşülmesinin ardından ek gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Ek gündem maddesinde söz alan CHP Biga İl Genel Meclisi üyesi Levent İrez “Meclisi Başkanı Nejat Önder’ in bir basın kuruluşuna verdiği röportajda il genel meclisinin 30 milyon TL borçlanması ile ilgili olarak para geldi mi?  geldiyse para nerelere harcandı? Genel anlamda bunun ile ilgili meclisin bilgilendirilmesini istiyoruz. 30 milyon borçlanma ile ilgili paranın nasıl paylaştırıldığı konusunda hem biz bilgilenelim hem Çanakkale halkı bilgilensin. Bu durumun herhangi bir art niyetimiz yok sadece doğru şekilde bilgilendirilmek isteniyoruz” demesinin ardından tartışma başladı.
Meclis Başkanı Nejat Önder “Bu konu ile ilgili benim yaptığım açıklamayı da yanınızda getirin ve konuyu yarın meclise anlatın. Benim verilemeyecek hiçbir hesabım yok. 3 partinin grup başkanlarının onayı ile 30 milyon TL’lik borçlanma yapıldı”  dedi.
CHP’li İrez, Önder’in bir gazeteye verdiği röportaja işaret ederek ‘’Ek gündem maddesi mecliste kabul edildi. Herkes bu konudaki düşüncesini anlatsın. Ben sizin verdiğiniz röportajdaki bilgileri söyleyeyim siz de bunu söyledim ya da söylemedim diye yanıt verin “ dedi.
İREZ: MECLİSİN BORÇLANMA KARARINI ALDIKTAN SONRA BU 30 MİLYON TL GELDİ Mİ?
30 Milyon tartışması alevlenirken CHP Biga İl Genel Meclisi üyesi Levent İrez ek gündem maddesi ile ilgili yaptığı konuşmada Meclis Başkanı Nejat Önder’ in İl Genel Meclisinin 30 milyon TL’lik ek borçlanması ile ilgili verdiği röportajdaki soruları sordu.  İrez konuşmasında “ Nejat Önder’in verdiği röportajdaki ifadeyi aynen söylüyorum. “41 şu içme projesi karşılığı 7 Milyon 44 bin TL.” Bu ifade Nejat Önder’ in ifadesi.  “Bayramiçte 1, Biga’ da 14, Çan’da 9,  Gelibolu’da 1, Lapseki’de 1, Yenice’de 10 olmak üzere toplam 41 içme suyu projemiz var. Bu projelerin karşılığı 7 Milyon 44 Bin TL.” Önder açıklamasına devam ediyor. diyor ki, “Şuan önceliğimiz su sorunu. Yaptığımız 30 milyon TL’lik borçlanma ile de”, Nejat Önder’in verdiği röportajdaki ifadeyi aynen okuyorum. “Merkezde 27, Bayramiç’ te 51, Çan’da 47, Ezine’de 46, Gelibolu’da 15 ve Yenice’de 41 köy olmak üzere” ifade ediyor Nejat Önder. Ben simdi soruyorum il genel meclisinin 30 milyon TL’lik borçlanması kararını aldıktan sonra bu 30 Milyon TL geldi mi? İl Genel Meclisinin 30 milyon TL Borçlanma ile ilgili para geldiyse bu paranın dağılımını hangi kriterlere göre yaptınız? 30 milyon TL geldiyse bu paradan Önder’in ifadesine göre Biga, Lapseki, Eceabat, Ayvacık ilçelerimiz faydalanmayacak mı? Çünkü bu ilçelerimizin isimleri geçmiyor” şeklinde ifade etti.
ÖNDER: BORÇLANMADAN TÜM İLÇELER FAYDALANACAK
CHP’li Levent İrez’in ek gündem maddesi ile ilgili konuşmasını tamamlanmasının ardından söz alan Meclis Başkanı Nejat Önder, ‘’30 milyonluk borçlanmanın ilk dilimi gelmek üzere ikinci dilimi de yılsonuna yakın gelecek. Levent İrez’ in ifade ettiği “Bazı ilçeler burada yok mu? Açıklaması var.  Bu 30 milyonluk borçlanmadan tüm ilçeler faydalanacak.  Su sorununun öncelikli olmasını söylememde de  ne gibi bir mahsur var onu da anlayamadım.” dedi.
Bunun üzerine söz alan CHP’li Levent İrez“ “Biga’nın, Bayramiç’in, Çanakkale merkez’ in ihtiyaçları var. Bu 30 milyonluk borçlanmadan gelecek olan paranın dağılımını nasıl yaptınız? Bu konuda bizim de CHP olarak verdiğimiz önergeler var. Bu önergelerden hiçbiri mi dikkate alınmayacak? Ben yine soruyorum bu 30 milyon TL ilçelerimize paylaştırıldı mı?  ” dedi.
ÖMERCİOĞLU: İREZ’İN ÇOK YANLIŞ BİR AÇIKLAMASI VAR
Tartışma devam ederken AK Parti Merkez İl Genel Meclisi Üyesi Tülay Ömercioğlu da söz alarak “ 30 Milyonluk borçlanmadan gelen para öncelikle su yatırımlarına, bu ödeneklerde önceden su projesi hazırlanmış projelere yani hazır projelere verildi. Biraz önce CHP’li Levent İrez’in çok yanlış bir açıklaması var. ‘CHP olarak bizim verdiğimiz önergelerden hiç birine ödenek verilmeyecek mi ?’ Bu açıklama yanlış. Halkın arasında su içecek olan CHP‘li AK Parti’li, MHP’li diye bir ayrım mı var? Ben bunu anlayamadım. Levent İrez ilçelerin kriterlerine göre para gönderildiğini de bilen bir isim. Bunun için sanki bir ayrımcılık yapılmış gibi bu durumun ortaya atılmasını anlamış değilim.” dedi.
ŞAHİN: BORÇLANMADA YAPILACAK OLAN ÇALIŞMALAR PLANLANMIŞ DURUMDA
Ardından söz alan AK Parti Çan İl Genel Meclisi üyesi Ömer Şahin “Burada bir bilgi eksikliğinden kaynaklanan bir sorun var. Bizim meclis olarak görevimiz borçlanmaya onay vermek. İl Genel meclisi olarak yetkimiz bu. Bunun ötesinde işlemin devam edebilmesi için hangi köye ne yapılacak, su sondajımı yapılacak? kanalizasyon mu yenilenecek?, yol mu yapılacak? Bu noktadaki planların yada projelerin değerlendirilmesi köylere hizmet götürme birliği tarafından yapılır. 30 milyonluk borçlanmada yapılacak olan çalışmalar köylere hizmet götürme birliği tarafından planlanmış durumda. Bu projeler ile ilgili detaylı bilgi istenirse bu bilgi için köylere hizmet götürme birliklerine başvurulabilir” dedi.
İREZ: BU YAPILAN SİYASETTİR
Yeniden söz alan CHP’li Levent İrez “Fiilen yaşadığımız durumu anlatayım. İl özel idaresinden çıkmasın daha pratik olsun diye, çok iyi bildiğim için söylüyorum. 1.5 milyonluk bir yol. Buradan çıkmasın köylere hizmet götürme birliğinden çıkalım dediler. Aktarıldı ihaleye çıkıldı ve yol yapıldı. Bu köylere hizmet götürme birliğinin hazırladığı bir proje değildi. Diğer ilçelerimizdeki arkadaşlarımızda bu şekilde çalıştılar. İl özel idaresinden çıktı köylere hizmet götürme birliğine gitti. Biga’nın bir yolu ile ilgili ki meclisimizden de bu proje geçti gelin yapalım diyorum, projenin fizibilitesi de yapıldı. Dairemizden ilgili birim danişment yolu ölçülmüş biçilmiş her şey hazır, hani ödenek nerde. Neden köylere hizmet götürme birliğine bu iş için ödenek aktarılmıyor. Bizim yazdığımız projelerin her şeyi hazır. Biz burada iyi niyetli bir borçlanma yetkisi verdik, bu yapılan tamamen siyasettir. Bunu yapmayın. Her şeyi beraber yapacağız demiştiniz. Birlikte değerlendireceğiz demiştiniz. Bu sistem böyle işliyor. Bu sistemi hep beraber işletelim. Bu sistemi hep beraber işletmeyeceksek de tüm Çanakkale, tüm ilçeler ve tüm köyler bu durumu duysun’’ ifadelerini kullandı.
CHP’li Levent İrez’in son konuşmasının arsından söz isteyen AK Partili Tülay Ömercioğlu CHP Merkez İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Gürses’i işaret ederek” İsmail Bey’e soralım borçlanma tüm partilerin ortak kararı ile yapılıp yapılmadığını soralım” dedi
CHP’li İsmail Gürses de bu soruya” Hiçbir konu bana sorulmadı. Sadece yazıldı kağıtlar önüme geldi, ihalesini hep birlikte yaptık. Ama nereye ne yapılacak hiçbir konu beraber konuşarak, tartışarak yapılmadı.” İfadeleri ile soruyu yanıtladı.
AK Partili Tülay Ömercioğlu “ Neden o zaman itiraz etmediniz “ dedi. Bu sorunun ardından meclisteki gerginlik daha da yükseldi.
CHP’li İsmail Gürses’ te bunun üzerine “Yapılan hizmete neden karşı çıkayım. Bu hizmet yapılıyorsa yapılsın. Ben eğer bu duruma itiraz etseydim bu seferde CHP köye yapılacak hizmetleri engelliyor diye siyaset yapılacaktı. Yani itiraz etseydim AK Parti, CHP hizmet edilmesini engelliyor diye siyaset yapılacaktı.” dedi. Bu seferde AK Partili Tülay Ömercioğlu “Peki böyle davranmakla kötü bir şey mi yaptınız? “ sorusunu sordu.
CHP’li İsmail Gürses de“ Benim üzerimden siyaset yaptırmayacağım. Benim üzerimden siyaset yapmaya çalışmayın. Beraber yaptık diyorsunuz, yalan söylüyorsunuz.” dedi.
MASALARA VURULDU
Gürses, Tülay Ömercioğlu ile yaşadığı tartışmada “Yalan söylüyorsunuz beraber yaptık demeyin” diyerek elini sert bir şekilde masaya vurdu.
Bunun üzerine AK Parti sıralarından “Bir saniye” diyerek ayağa kalkan AK Partili meclis üyeleri oldu. Ak partililer masalara vurmayın uyarısında bulunurken CHP’li İsmail Gürses “Her şeyi yapın ne isterseniz yapın ama beraber yaptık demeyin” diyerek çıkıştı.
Mecliste Tülay Ömercioğlu ve İsmail Gürses arasındaki ‘yalancısınız’ atışması bir süre daha devam etmesinin ardından toplantı son buldu.  
Muzaffer Cirtel
 


Etiketler; #il genel meclisi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.