Hasan Hulusi Bey'in Şehitliği ve Torunuyla Ziyaret

Tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

439 0

Bünyamin Nami TONKA

Bünyamin Nami TONKA

Çanakkale Deniz Savaşı'nın en önemli bataryalarından olan Dardanos Bataryası komutanı Hasan Hulusi Bey,18 Mart 1915 tarihinde saat 16:34' de şehit düştü.
O gün, üç sefer susan ve her seferinde büyük bir fedakârlıkla tekrar atışa geçen bu bataryamızın komutanı, Hasan Hulusi Bey ,Çanakkale ,Eceabat ilçesi, Kilitbahir Köyü'ndendir .
Yani hemşehrimizdir.
Büyük Kahraman şehit düşünce geriye eşi Dürdane Hanım,Oğlu Mehmet Nami Bey ve kızı Meryem Didar Hanım kalmış oldu.
Didar Hanım, Çanakkale gerçekleştirilen törenlere uzun yıllar katıldı.
Protokolda ,genelde kahverenginin tonlarında mantosu olan ve baş örtüsüyle çok asil bir kadın otururdu.
İşte o kadın Dürdane Hanımın Kızı ,Meryem Didar Hanım'dı.
Son dönemlerde gelmiyordu.
Önce hastalığından gelemedi . Daha sonra da1987 yılında vefat etti.
Bir tarih de böylece bitti.
Şimdi, Meryem Didar Hanım'ın oğlu Erol Yalın Bey bu görevi yerine getirmektedir.
Erol Yalın Bey'le dedesinin şehit olduğu yeri ve şehitliği ziyaret ettik.
Çok duygu yüklü bir gündü.
Erol Yalın Bey'e çok teşekkürler.
Çanakkale Kahramanlarını ve şehitlerini unutmamanız dileğiyle...
FOTO
TÜRK Milliyetçiliği' ni vatan coğrafyası için tehdit olarak gören zihniyete Mustafa Kemal Atatürk'ten bir cevap.
(Daha sonra bu kişilere ,ağızlarının payını da vereceğim.)
Atatürk'ün Not Defterleri
Defter:18, sayfa:15-16
Düşmanı mağlup eden ordularımızın sevk ve idaresinde fenni ve ilmi düsturlar rehberimiz olmuştur.
Milleti yetiştirmek için, mektepler, üniversiteler tesis eylemek için de aynı mesleği takip edeceğiz. Milletin siyasi ve içtimai hayatında,fikri terbiyesinde her türlü dış etkilere mukavemet edecek Bir metanet ,dayanıklılık verebilmesi için ilmi ve fenni rehber ittihaz edeceğiz...
Doğal olayların dışında hiçbir teşebbüs tasavvur etmek lâzım değildir. Bu fikirlerin muhtaç olduğu faaliyet merkezi mektebtir.
Mekteb genç dimağlarda, insanlığa hürmet-i vatan ve millete muhabbeti,şerif-i istiklâle muhabbeti ve istiklâl tehlikeye düçar olduğu zaman onu kurtarmak için takibi lâzım gelen doğru yolu o gösterir.
Mekteb sayesinde , ilim ve fen sayesinde Türk Milleti, Türk Sanatı, Türk Edebiyatı bütün güzelliği ile kendini gösterecektir. Türk Tarihinin ahlâki bir surette eğitimi mektepte olacaktır. Bu da bütün zihinlerde Türklüğe samimiyeti artıracaktır.
........
Şairlerimiz, ediplerimiz, muallimler ve muallimlerimiz,filozoflarımız geçen felâket günlerini mütemadiyen millete terennüm ve tahrir edecekler.( Söyleyip yazacaklardır)
Maruz kaldığımız izmihlal esbabını( çöküntü sebeplerini) açık ve kat'i anlatacaklar...
Bu kara günlerin bir daha tekerrür etmemesi için milletin ruhunu , intibahını( gözü açıklığını) her an uyanık tutacaktır.
Bilhassa millete anlatacaklar ki " Türkiye Devleti" nin emniyeti ,Türkiye halkının hakiki saadet ve refahı , Türk'ün sosyal yapısına en uygun olan Türkiye Büyük Millet Meclisi ve onun hükümeti ile olunur.
Türkiye halkına hakiki benliğini idrak ettiren bu milli idareye yan bakanlar , millet nazarında ebediyyen menfur ve makhur( kötü ve yokolmuş) olacaktır.

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.