Geçen yıl kış aylarında başlayan kuraklık, yazın da devam etti. Yağışların çok yağması gereken son baharın bitmesine günler kala, kuraklık halen devam ediyor. 10 günde bir yağmur yağsa da sadece toprağı ıslatıyor. Bu yüzden baraklardaki sus seviyesi de düşmeye devam ediyor. Tek çare ise su tasarrufu kaldı. Bu kapsamında  Çanakkale  İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Merkez ilçe Kalabaklı Köyü Form Eğitim Kurumları Okulunda  öğrencilerine  su verimliliğine yönelik eğitim verildi.

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, verilen eğitimlere ve su tasarrufunun önemine ilişkin yaptığı açıklamada  “ Suyun verimli ve bilinçli kullanılması konusunda öğrencilerin farkındalığını artıracak bilgiler paylaşarak, su kaynaklarının bütün canlıların yaşamı ve insanlığın geleceği için çok önemlidir. Dünya genelinde su kaynakları giderek azalmaktadır. Sizler bizim geleceğimizsiniz. Su tasarrufunu her yerde, her koşulda alışkanlık haline getirmelisiniz. Her yerde örnek olup farklı davranış sergileyenleri uyarmalısınız" dedi.

Eğitimde öğrencilere su tasarrufu nasıl  sağlanacağı,  suyun nasıl kullanılması gerektiği, hem ev hem de tarlada su kullanımının nasıl yapılması gerektiği ile ilgili Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından öğrencilere bilgiler verildi. Eğitim sırasında sorular soran öğrenciler su tasarrufu ve geleceklerini korumak adına  ellerinden geleni yapacaklarını söylediler. Yapılan  eğitimin ardından geleceğin su koruyucuları olan öğrencilere ‘Su Dedektifi’ kimlikleri verildi.

Atakan Alkış

Foto: BHA