Yıllardır hakları ellerinden alınan EYT’ller, verdikleri haklı mücadeleyi kazandı. Önceki akşam, TBMM, ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi 395 milletvekilin tamamının oyuyla kabul edildi ve yasalaştı.  Kanunun yasalaşmasının ardından Çanakkale EYT Derneği, Çanakkale Belediyesi Çalışanları Sosyal Tesisi Ercan Adsız Salonu'nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıda bir açıklama yapan Çanakkale Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çağlayan, derneğin fesih ve tasfiye işlemlerini tamamlayarak, fesih edildiğini söyledi. Çağlayan, “Dün olduğu gibi,bugün de ,yarın da ,
Emeklilikte Yaşa Takılanlar gerek kendi imkanları,gerekse de alacakları ilk maaşlarıyla da depremzedelerimizin yanında olmaya devam edecektir.
Ayrıca maaşların bağlanma sürecinde de dün akşam Çalışma Bakanı Sayın Vedat Bilgin’in Ulusal bir tv ye ,depremzede vatandaşlarımıza  bu konuda öncelik tanınacağı açıklamasını memnuniyetle karşılıyor ve destekliyoruz.Bu konudaki hassasiyeti içinde sayın bakana ayrıca teşekkürlerimizi iletiyoruz.
 
Değerli basın mensupları ,
Bizler  8.9.1999 tarihinde 4447 sayılı yasanın evrensel hukuk kurallarına da aykırı bir şekilde geriye alehte
işletilmesiyle,büyük bir haksızlık ve mağduriyet yaşayan, emeklilik hakları 2 ile 17 yıl arasında ötelenen hak sahipleri olarak , yola inanmışlarla çıkılır,ikna edilmişlerle değil diyerek , 16 Temmuz 2019 tarihinde Çanakkale Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneğini kurduk.
Bu tarihten itibaren tüm zorluklara , haksız itham ve algılara rağmen, büyük bir inançla azimle ve kararlılıkla haklarımızın iadesi için mücadele ettik.
Eyt namuslu bir hak arayışıdır, eyt bir mağduriyettir,eyt maliyet değildir,bir adalet sorunudur ,hakların iade edilme meselesidir ,bizler lütuf değil sadece ve sadece kazanılmış haklarımızın iadesini istedik.Bizimkisi bir hak hikayesi dedik.Hep dik durduk.EYT anamızın ak sütü gibi helaldir
EYT bir lütuf, kıyak yada ayrıcalık değildir
EYT geriye alehte işletilen yasa ile yıllardır mağdur edilen alınteridir, kazanılmış haktır dedik.
 
 
Sizlerin de bildiği gibi 28.12.2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarıyla ,kazanılmış haklarımızın tekrar iade edileceği ifade edilmişti ve dün itibariyle de bir yanımız yarım kalsa da eyt yasası Tbmm Genel Kurulunda oybirliği ile kabul edilip yasalaştı.
 
Yıllarca kırmadan dökmeden hakaret etmeden, yasalara uyarak vermiş olduğumuz bu onurlu  mücadele ,sonu zaferle sonuçlanmış,ayrıca  tarihe de geçmiştir. Eyt federasyonu ve derneklerinin vermiş olduğu bu hak  mücadelesi siyasi partilere ,odalara,sendikalara ,sivil toplum kuruluşlarına örnek olmuş ve bir ders niteliğindedir.
 
Değerli basın mensupları,kıymetli
katılımcılar
Yaprak döker bir yanımız, bir yanımız bahar bahçe
Yorgunuz, ama bir o kadar da gururluyuz
 Eyt yasasının yeni düzenlemesiyle  hak sahiplerine hakları kısmen de olsa iade edilmiştir.
 
Böylece  Derneğimizin de tüzüğü gereği kuruluş amacı hasıl olmuş , bu bağlamda genel kurulumuzun oy birliği ile almış olduğu karar neticesinde, Çanakkale Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Fesih ve tasfiye  işlemlerini tamamlamış ve fesih edilmiştir.
Bu başarının da ayrıca haklı gururu ve onurunu hep birlikte yaşıyoruz .
 
Mücadele edenler her zaman kazanamazlar ama kazananlar her zaman mücadele edenlerdir.
 
Bu zorlu hak arama mücadelesinde emeği geçen başta Federasyon başkanımız Gönül Boran Özüpak olmak üzere, Türkiye geneli  dernek başkanları ve yönetimlerine, Çanakkale Eyt Derneği Yönetim Kuruluna,
dernek üyelerimize, bize inanan güvenen ve her zaman destek veren hak mağdurlarına ,dünden bugüne emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliriz.
Her zaman söyledik ve söylüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Çok büyük bir devlettir.Devletimize Her zaman güvendik güveniyoruz.İstendiğinde yaklaşık 24 yıllık bir mağduriyeti nasıl  sonlandırıp, hakların hak sahibine iade edildiğini, ayrıca büyük ,güçlü bir sosyal devlet olduğumuzu bir kez daha görmüş durumdayız.
 
 
 
Yasanın meclise gelme ve onaylanma sürecinde emeği geçen, başta sesimiz olan siz basın mensuplarımıza, sendikalara,özellikle her zaman yaptığı çalıştay ve etkinliklerle yanımızda olup sesimizi duyurmamıza vesile olan muhalefet partilerine ,millet ittifakı partilerine,Genel Başkanlara,milletvekillerine,iktidarda olan Cumhur ittifakı bileşenlerine ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a çok teşekkür ediyoruz.
Bizlerde daha önce ifade ettiğimiz ve söz verdiğimiz gibi bu yasayı geçte olsa çıkartan gazi meclisimize ,muhalefetiyle iktidarıyla tüm vekillerimize teşekkür ediyoruz.
Değerli Çanakkaleliler;
Hak kayıpları ve mağduriyetler bitmeden mücadeleler bitmeyecektir. Bundan sonra  da insan  onuruna yaraşan emekli maaşlarının olabilmesi için,çıkan yasada yer almayan özellikle Aylık Bağlama oranları ,prim adaletsizliği,düşük emekli maaşları gibi, genel olarak emeklilik sistemi ve sosyal güvenlikteki sorunların  giderilmesi amacıyla , eyt federasyonuyla birlikte gerek temsilci olarak, gerekse farklı platform ve alanlarda  da haklı mücadelelere devam edeceğiz.
Dile getirdiğimiz ve çözümü için mücadele ettiğimiz bu sorunların ve problemlerin ,tam anlamıyla ortadan kalkması için,
seçim odaklı değil, reformist bir yaklaşımla çözülmesi gerektiğini önemle ifade etmek isterim.
 
Değerli basın mensupları,
Bizler Her zaman alanlarda meydanlarda şöyle haykırdık
Edirne den Kars'a Jüpiterden Marsa eğer adalet varsa çıksın artık bu yasa
Evet ,şimdi ise şöyle haykırıyoruz.:
 
Çıktı artık bu yasa, çıktı artık bu yasa, çıktı artık bu yasa.
 Tüm hak sahiplerine ve ailelerine hayırlı uğurlu olsun.
Ezcümle
Bizler Çanakkaleli Eytliler olarak Sesimizi daha gür duyurmak ve haklarımızın iadesi için dernek kurduk,tarihe geçen bir mücadele örneği verdik. Başardık ve derneğimizi fesh ettik.
Kamuoyunu sevgi ve  saygıyla selamlıyor bizleri bugün de yalnız bırakmadığınız için siz değerli basın mensuplarına da ayrıca teşekkür ediyoruz .” dedi.
 
Bünyamin Nami Tonka