Hayat Eve Sığar(HES) uygulaması yoğunluk haritasında geçtiğimiz ay merkez ve ilçeler adeta kırmızıya bürünmüştü. Bu ay ise merkez ile birlikte 4 ilçede vaka azalırken 5 ilçede yoğunluk arttı.

Sağlık Bakanlığı, korona virüsün yayılımını tespit etmek ve vatandaşları risk bölgeleri hakkında bilgilendirmek için Hayat Eve Sığar( HES) uygulamasını kullanıma sunmuştu. Uygulama içerisindeki yoğunluk haritası ile vatandaşlar bulundukları bölgedeki vakaların yoğunluğunu öğrenebiliyorlar. Geçtiğimiz ay 23 Kasım’da HES uygulaması üzerinden yapılan yoğunluk sorgulamasında ilimizde vaka sayılarının arttığı Çanakkale’nin il ve ilçelerinin adeta kırmızıya döndüğü gözlenmişti.
 
İlimizde vaka sayıları artmaya devam ediyor.  Mart ayından beri pandeminin yükünü çeken Çanakkale Onsekiz Mart Araştırma Hastanesi artan vakalar sonunda kapasitesi yetersiz kaldığından alınan kararla Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinin bir bloğu korona virüs servisi olarak hizmet vermeye başladı. 

MERKEZDE YOĞUNLUK AZALDI
23 Kasım’da yaptığımız habere göre, HES yoğunluk haritasında Çanakkale merkez adeta kırmızıya bürünmüştü. Bugün ise Çanakkale merkezde vaka sayılarında ciddi bir azalma olduğu gözlendi. Özellikle şehir merkezi alarm veriyordu bugün ise kırmızı çember daraldı yerini yeşil ve mavi çembere bıraktı. HES Yoğunluk haritasına göre 5 ölçek yer alıyor. Mavi renk düşük riskli bölgeyi temsil ederken, sırasıyla yeşil, sarı, turuncu ve kırmızıya doğru risk artıyor. Mavi renk en düşük riskteki bölgeyi, kırmızı renk ise en yüksek riskli bölgeyi temsil ediyor.
Kent merkezinde vakalar azalıp, benekli bir görünüme sahip oldu. Çoğu mahalle yüksek riskli bölgeden düşük veya orta riskli bölge haline düştü. Öte yandan merkeze en yakın belde olan Kepez Beldesinde vakaların attığı görüldü. 23 Kasım tarihinde Kepez yer yer mavi ve yeşil çemberde yer alıyordu.

EN AZ RİSK ADALARDA
Çanakkale’nin merkez ilçesi ile birlikte 12 ilçesi bulunuyor. Bu ilçeler arasında haritaya göre en az riskli bölgeler 23 Kasım tarihinde adalar olarak görülmüştü. Bugün ise yine Gökçeada ve Bozcaada Çanakkale ilçeleri arasında en az riskli bölgeler. HES yoğunluk haritasına göre en fazla riskin olduğu yerler ise;   Biga, merkez ve Ezine olarak kaydedildi.

5 İLÇEDE VAKA ARTTI 4 İLÇEDE AZALDI
23 Kasım tarihindeki HES yoğunluk haritası verileri ile bugünün verileri dikkate alındığında, kent merkezindeki vakaların azaldığı gözlendi. Bununla birlikte veriler ışığında Çan ilçesi, Yenice ve Ayvacık ilçelerinde vaka sayılarında bir azalma olduğu gözlendi. Öte yandan Biga, Gelibolu, Bayramiç, Ezine, Eceabat ve belde olan Kepez’in vakalarında ciddi artışlar belirlendi. Vaka sayısını 1 aydan beri hemen hemen aynı tutan ilçeler ise Bozcaada, Gökçeada ve Lapseki oldu. Buna göre 3 ilçe vakaları yaklaşık olarak sabit kalırken, 4 ilçede vakalar azaldı. 5 ilçe ise vaka artışında tavan yaptı. Vaka sayısında azalan bölgeler olsa da uzmanlar Çanakkale’nin korona virüs yükünün hala fazla olduğunu belirtiyor.

HES UYGULAMASI
Pandemiyle mücadele döneminde bilişim ve teknolojinin sunduğu imkânlardan en üst düzeyde faydalanan ve tüm süreci sağlık bilişim sistemleri üzerinden kontrol ve takip eden Sağlık Bakanlığı, bir süre önce Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ile bu kontrol ve takibi vatandaşların da hizmetine sunmuştu. Hayat Eve Sığar uygulaması ile vatandaşlar, yaşadıkları bölgede ya da gitmek istedikleri lokasyondaki risk durumunu ve hastalık yoğunluğunu harita üzerinden görebiliyor, risk yoğunluğunun yanı sıra, hastane, eczane, market, duraklar gibi acil ihtiyaçlarda bilinmesi gereken yerler de vatandaşlara gösteriliyor. Geliştirilen akıllı algoritmalar sayesinde, uygulamada yakınlarının onayları doğrultusunda ailelerini ya da yakınlarını listelerine ekleyebilen vatandaşlar, onların da riskli bölgelerden uzak durmalarını sağlayabiliyor. Türkiye Günlük Koronavirüs tablosunu da uygulamadan inceleyebilirken, seyahatlerinde kullandıkları HES Kodu’nu uygulamadan alabiliyor.
 
Mehmet Kuzey