Temiz bir çevre ve geleceğe emanet edilecek olan doğa için sürdürülebilir yatırımlardan taviz vermeyen Çanakkale Belediyesi tarafından, dönem dönem gündeme getirilen tasarruf tedbirlerine yönelik bilgilendirmelerin yanı sıra, son dönemde konuya ilişkin adımlar da hızlandırıldı.

Kentin tek içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılandığı nokta olan Atikhisar Barajı, kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya. Bu doğrultuda muhtemel susuzluğun önüne geçmek adına, ciddi tasarruf tedbirlerinin hayata geçirilmesi büyük önem taşıyor. özellikle son yıllarda yağışların mevsim normallerinin altında kalması, ormanlarda yaşanan tahribatlar, kirli enerji yatırımları ve iyice gün yüzüne çıkan küresel ısınma ile birlikte kentimizin tek içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılandığı nokta olan Atikhisar Barajı'ndaki su seviyesinde ciddi bir düşüş yaşanıyor. 54 milyon metreküp kapasitesi bulunan barajda yaklaşık 12 milyon metreküp su kaldı. Bu miktarın bir bölümünün kullanılamayan dip suyu olduğu ve kentin yıllık su tüketiminin de ortalama 12 milyon metreküp olduğu düşünüldüğünde ortaya kritik bir tablo çıkıyor.

Çanakkale Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “İçinde bulunduğumuz 2020 yılında küresel bir soruna dönüşen Covid-19 salgın hastalığı halen etkilerini sürdürüp, pandemi koşullarında en önemli tedbirlerin başında hijyen gelmekteyken, tek su kaynağımızdaki kuraklık riskinin önüne geçmek adına çok ciddi tedbirlerin alınması gerekiyor” denildi.

BAŞKAN GÖKHAN, DSİ YETKİLİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ
Kentin tek su kaynağı olan Atikhisar Barajı'ndaki son durumu yakından takip eden Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, DSİ 25. Bölge Müdürlüğü yetkilileriyle konuya ilişkin bir araya geldi. Özellikle Atikhisar Barajındaki su miktarında görülen önemli ölçüdeki düşüşün ve buna yönelik çözüm önerilerinin görüşüldüğü toplantıya ilişkin açıklama yapan Başkan Gökhan, Atikhisar Barajı'ndaki su miktarını önemli ölçüde ilgilendiren tarımsal sulama faaliyetlerinin Umurbey Barajından karşılanmasına yönelik taleplerinin DSİ yetkililerince olumlu karşılandığını ifade etti. Başkan Gökhan ayrıca, olası bir kuraklık senaryosu ile karşı karşıya kalma durumunda ise, yine Umurbey Barajı'ndan su arıtma tesisine su nakli projesini de yetkilere aktardıklarını ve bu konunun da mümkün olabileceği yanıtını aldıklarını açıkladı. Başkan Gökhan, bunların yanı sıra Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nden de (ÇOMÜ) danışmanlık alınarak, kentin çeşitli noktalarında su kuyusu arayışının da devam ettiğini söyledi.

ENCÜMENDEN ÖNEMLİ KARARLAR
Yaşam kaynağı olan suyumuzu korumak adına Çanakkale Belediyesinin artan tedbirleri kapsamında Belediye Encümenince de kentlileri yakından ilgilendiren kararlar alındı. Encümen toplantısında, Atikhisar Barajındaki suyumuzun en yüksek verimi sağlayacak şekilde kullanılabilmesi ve sürdürülebilir su yönetiminin sağlanabilmesi için, Belediyemizce önlem alınması adına; şehir şebeke suyu ile hortumla araba yıkanmasının yasaklanması, konut ve işyeri önlerinin ve içlerinin hortumla yıkanmasının yasaklanması, halı ve Kilim yıkamalarının yasaklanması, bahçe sulamalarının sabah ve akşam, mümkünse kuyu suyu veya yağmurlama, damlama sistemi ile sulanması, yüksek su tüketimi olan Sanayi tesislerinde suyun tasarruflu kullanılabilmesi için mevcut kullanımları göz önüne alınarak kısıtlamaya gidilmesi, oto yıkama, halı yıkama hamam, WC vb. gibi su tüketimi yüksek olan işyerlerinde ön ödemeli elektronik sayaç takılması ve yeraltı suyu kullanımı varsa mekanik sayaç ile kullanılan suyun tespitinin yapılması, su tasarrufuna yönelik uygulamaların hayata geçirilmesi, park, bahçe, yeşil alan, tarımsal amaçlı üretim yapılan yerlerde sulamaların kısıtlandırılması, acil sulama ihtiyacı olan yerlerin yağmurlama, damlama sulama ile su kullanımının minimuma indirilmesi, şehrimiz ve mücavir alanlarında şebeke suyunun tasarruflu kullanılması yönündeki kararların alınması, kararların Belediyemiz Zabıta Müdürlüğünce kontrol edilmesi ve Kararlara uymayanlar hakkında "5326 Sayılı Kabahatler Kanununca" cezai işlem yapılmasına oy birliği ile karar verildi.

“Evde Akan Suyun Ömrü Tasarruf ile Uzar”
Çanakkale Belediyesi vatandaşlrı tedbirler konusunda uyardı. Tedbirler şöyle sıralandı: “Tuvaletlerde çift kademeli rezervuar kullanarak yüzde 50 oranında su tasarrufu sağlayabiliriz. Musluklarımızın damlatmadığından emin olmalıyız. Saniyede bir damla su damlatan musluk, yılda 1 ton su kaybı demektir. Ekonomik duş başlığı kullanıp, duş süremizi 1 dakika dahi kısaltarak yılda 5 ton su tasarruf edebiliriz. Gün içinde sifonun gereksiz kullanımından kaçınarak 16 ton su tasarrufu yapabiliriz. Halı ve kilimlerimizi evde ya da sokakta yıkamak yerine, silerek temizlemek tonlarca suyun tasarrufu demektir. Banyo ve mutfakta kullandığımız pis olmayan suları biriktirerek bahçe ve çiçek sulamalarında kullanabiliriz. Bahçe ve tarla sulamalarında hortum ve fıskiye yerine, damla su sistemi tercih ederek yine tonlarca suyun israf olmasının önüne geçebiliriz. Çamaşır makinesi tam doluyken çalıştırıp, haftada bir gereksiz kullanmayı önleyerek 9 ton suyu, Sebze ve meyveleri akan su yerine bir kapta birikmiş suda yıkayarak da yine tonlarca suyu kurtarabiliriz. El yıkarken, diş fırçalarken, traş olurken muslukları kapalı tutarak yılda 12 ton su tasarruf etmiş oluruz. Bulaşıkları elde yıkamak yerine makinede yıkamamız, yılda 40 ton suyu tasarruf etmemizi sağlayacaktır. Gelecek sağlıklı günler için suyumuzu boşa harcamayalım, tasarrufu elden bırakmayalım.”

Haber Merkezi
 
 


Kaynak: Haber Merkezi