Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, Diyarbakır Valiliğine Vali-Mülkiye Başmüfettişi Murat Zorluoğlu, Malatya Valiliğine Seddar Yavuz, Kocaeli Valiliğine İlhami Aktaş, Çanakkale Valiliğine Ömer Toraman ve Elazığ Valiliğine Numan Hatipoğlu atandı. Malatya Valisi Ersin Yazıcı'nın ise Vali-Mülkiye Başmüfettişliği görevine ataması yapıldı.

 

BÜYÜKŞEHİR’E VALİ OLARAK ATANDI

17 Haziran 2020 tarihinde Çanakkale Valiliği görevine başlayan Vali İlhami Aktaş’ın görev yerinin değişeceği bir süredir konuşuluyordu. Konuşulan söylentiler doğru çıktı ve önceki gece resmi gazetede yayımlanan kararname ile valisi değişen 5 il arasında Çanakkale de yer aldı. Çanakkale’de valilik yapanlar genelde biraz daha büyük veya Çanakkale’ye denk bir ile atanıyordu.

Vali Aktaş ise Türkiye’nin en büyük illerinden biri olan Kocaeli’ye atandı. Kocaeli aynı zamanda Türkiye’nin sanayinin başkenti konumunda. Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları bu ilde bulunuyor. İstanbul’a komşu olması ve iki denize sınırı olan Kocaeli, Türkiye’nin gözde illerinden biri. Bu yüzden Vali Aktaş’ın Kocaeli’ye atanması büyük ödül olarak adlandırıldı.

ÇANAKKALE’DE İYİ BİR İZLENİM BIRAKTI

Vali İlhami Aktaş, Çanakale’ye atandığı günden beri çok iyi bir izlenim bıraktı. Mütevazi yaşamı ile dikkat çekti. Yerinden durmak yerine hep gezdi. Kurum ve kuruluşları sık sık ziyaret ederek çalışmaları yakından izledi. Haftasonları bile daire müdürlerini yanına alarak gezi ve incelemelerde bulundu. Bu yoğun çalışmalarından dolayı daire müdürleri tarafından eleştiri alan bir vali oldu.

 

ÇEVRECİ VALİ

Çanakkale’de çok doğası, tarımı ve turizmi ile dikkat çekiyor. Bu yüzden kent için çevre çok ön planda tutuluyor. Aynı zamanda yeraltı kaynakları da çok olan Çanakkale’de çok sayıda maden ocakları da bulunuyor. Kent için de çevre çok büyük değer taşıyor. Vali Aktaş da bu çevre tahribatının hep karşısında durdu. Özellikle pandeminden sonra Çanakkale’ye büyük şehirlerden gelen göç ile beraber tarım arazileri Eko Turizm adı altında ranta açıldı. İl Genel Meclisi’nden hem geçen dönem hem de bu dönem geçen yüzlerce Eko Turizm dosyasına Vali Aktaş izin vermedi. Eko Turizm adı altında tarım arazileri ranta dönüştürülüyor ve bu verimli topraklara villalar dikiliyor. Bu da sık sık eleştiri konusu oluyor. Meclisten geçen dosyalar Vali Aktaş tarafından geri çevrilince bu verimli tarım alanları da ranta kurban edilmedi. Bu yüzden Vali Aktaş da çevreci vali olarak tanındı.

 

 

 

 

VALİ DOÇ. DR. ÖMER TORAMAN KİMDİR

1967 yılında Erzurum'un Tortum ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Erzurum'da tamamladı. Ardından üniversite eğitimi için Ankara'ya giden Doç. Dr. Ömer Toraman Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesinden 1988 yılında mezun oldu.

Mezun olmasından sonra memleketi Erzurum'da göreve başlayan  Doç. Dr. Ömer Toraman burada Kaymakam adayı olarak 1994 yılında görev yaptı.

Sırasıyla Kastamonu Küre Kaymakamlığı, Diyarbakır Eğil Kaymakamlığı, Çorum Kargı Kaymakamlığı, Ankara Nallıhan Kaymakamlığı, Elazığ Vali Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

2011 yılından itibaren ise Hukuk Müşavirliği, Kaçakçılık İstihbarat Harekat ve Bilgi Toplama Dairesi Başkanlığı (KİHBİ), Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ve son olarak İller İdaresi Genel Müdür Vekili olarak üst düzey görevlerde bulunan Vali Doç. Dr. Ömer Toraman Tokat Valiliği, Kütahya Valilikleri görevlerinde bulundu.

İçişleri Bakanlığı Genel Sekreterliği görevini yürüten Doç. Dr. Ömer Toraman, 2 Ekim 2021 tarih ve 31616 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2021/467 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Elazığ Valiliği görevine atandı.

İyi derecede İngilizce bilen Vali Doç. Dr. Ömer Toraman  evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

VALİMİZ İLHAMİ AKTAŞ KİMDİR

1970 yılında Erzurum ili Oltu İlçesinde doğdu. İlkokul, İmam Hatip Ortaokulu ve Oltu Lisesinden sonra 1987 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden 1991 yılında mezun oldu.

 

 1994 yılında Erzurum Kaymakam Adayı olarak Mülki İdare Amirliği hizmetine başladı. Dil eğitimi için 8 ay İngiltere’de kaldı. Daha sonra çeşitli ilçelerde kaymakam vekilliği görevini yürüttü. 1997-1999 yıllarında Kastamonu-Devrekani, 1999-2001 yıllarında Bayburt-Demirözü, 2001-2006 yıllarında Erzincan-Tercan, 2006-2008 yıllarında da Antalya-Finike Kaymakamlığı yaptı.

 

2008 yılında atandığı İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Şube Müdürlüğü görevini geçici görevlendirme ile Personel Genel Müdürlüğü Şube Müdürü olarak yürüttü. 2010 yılında Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığına atandı. Ağustos 2013’te bu görevinden Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığına atandı. 30 Aralık 2013’te İçişleri Bakanlığı Özel Kalem Müdürü olarak görevlendirildi. Bu görevi yürütürken Ağustos 2014 'te Personel Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı. 30/05/2016 tarihinde Nevşehir Valisi olarak atanana kadar Özel Kalem Müdürlüğü görevine devam etti.

 

13/06/2016 tarihinden 10/06/2020 tarihine kadar 4 yıl Nevşehir Valisi olarak görev yapan Vali İlhami AKTAŞ, 10 Haziran 2020 tarih ve 31151 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2020/274 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Çanakkale Valiliğine atandı.

 

17 Haziran 2020 tarihinde Çanakkale Valiliği görevine başlayan Vali İlhami AKTAŞ, ev hanımı Songül AKTAŞ ile evli olup Elif Aslıhan ve Ahmet Tuncer adında 2 çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.

 

Tuba Demirtaş

Foto: BHA