Geçen yıl bu ay göreve atanan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Cüneyt Erenoğlu, bir yıllık çalışmalarını değerlendirdiği basın toplantısı düzenledi. ÇOMÜ Dardanos yerleşkesinde düzenlenen toplantısına Erenoğlu, Rektör Yardımcıları Profesör Doktor Evren Karayel Gökkaya, Profesör Doktor Dinçay Köksal ve  Profesör DoktorHüsnü Levent Dalyancı, ÇOMÜ Genel Sekreteri Ogüz Ünal, ÇOMÜ Kurumsal İletişim Direktörü Doçent DoktorAli Emre Bilis, ÇOMÜ Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Cahit Kurt, ÇOMÜ Hastanesi Başmüdür Vekili Doçent Doktor Apdulkadir Atakan, ÇOMÜ Araştırma Dekanı Doçent Doktor Sevcan Karav ve çok sayıda gazeteci katıldı.

Rektör Erenoğlu, “49 bin öğrencisi, 5 binin üzerindeki idari personeli ve akademisyenlerle Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin saygın bir değere sahip olması için çalışıyoruz. 250’nin üzerinde çalıştay yaptık. Araştırma dekanlığı korduk. Bunun yöremize çok ciddi katkılar sunacağını düşünüyoruz. Bir yıl öncesine göre bilimsel yayınlarımızda yüzde 40 artış sağladık. Kent ile sanayi ile ilişkilerimiz güçlendirdik. Değeri 3 milyon euronun üzerinde olan projeler gerçekleştirdik.

Bu cihaz kanser hastalığı tanısı koyarken çok önemli. Tanı sonrası yapılan tedavilerin ardından yine aynı şekilde ne kadar mesafe aldığınızı da ölçebildiğiniz bir tıbbi bir cihaz. Aynı zamanda Demans Hastalığı, Kardiyolojik rahatsızlıklarda da çok önemli bir cihaz. Ne yazık ki; bu hastanemizde yok. Bir diğer ihtiyaç duyulan yapay zeka ile güçlendirilmiş Emar Cihazı. Bizim cihazımız 2009 model ve yeterli gelmiyor. Bir hasta yarım saatte çıkabiliyor. Oysa yeni bir Emar Cihazı aynı işi 5-6 dakikada yapıyor. Hastalarımıza 5-6 ay sonrasına randevu verebiliyoruz. 24 saat çalıştırıyoruz. Bu bir yönetici olarak beni üzüyor. Hastanemizde olmayan bu iki cihaz için kampanya başlattık. Halkımızın, iş insanlarımızın desteğini bekliyoruz” dedi.Eren oğlu her iki önemli cihaz’ın alınması için Çanakkale çapında kampanya başlatacaklarınıda ifade ederek “İki cihazın fiyatı yaklaşık olarak 3 milyon doların biraz üzerinde. Çanakkale bu iki cihazın satın alınmasına katkı sunmak isterse Rektörlük ile temas kurabilir; açılan hesaplara bağış yapabilir.” dedi.

Bünyamin Nami Tonka

Foto: BHA