Her bağış yeni bir hayattır

 

Organ bağış haftası olması dolayısı ile kordonda yürüyüş düzenlendi. Çanakkale’nin en başarılı olduğu alanlardan biri olan organ bağışı için farkındalık oluşturuldu ve vatandaşlar organ bağışında bulunması istendi.

 

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında, organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmak ve organ bağışı sayısını arttırmak amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen yürüyüş etkinliğine katıldı.

 

Kordon boyundaki Golf Çay Bahçesi önünden başlayan yürüyüş etkinliğine; Vali İlhami Aktaş, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk, Çanakkale Orman Bölge Müdürü Enver Demirci, İl Müdürleri, Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Organ Bağışı Koordinatörü Dr. Azem Ülkü, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Organ Nakli Koordinatörü Prof. Dr. Cabir Alan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile Mehmet Akif Ersoy Çanakkale Devlet Hastanesi organ nakil merkezleri personeli, sporcular, kamu kurum ve kuruş temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. 

Yürüyüş, Golf aile çay bahçesi önünde başladı. “Bağışlanan Her Organ Filizlenen Bir Candır, Her bağış yeni bir hayattır, Bir hayatta siz armağan edin” sözlerinin yazıldığı pankartları taşıyan grup, Truva atı önün kadar yürüdü. Yürüyüşün ardından İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlanan Türkiye Organ Vakfı ait resimlerden oluşan sergiyi gezildi.

İl Sağlık Müdürlüğü Organ Bağışı standını ziyaret edip yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan  Vali İlhami Aktaş, Organ bağışının toplumdaki yeri ve önemine değinerek, vatandaşlarımızı organ bağışı yapmaya davet etti.

 

Organ bağışına farkındalık oluşturmak için Orman Bölge Müdürlüğü tarafından açılan fidan dağıtım standında Vali İlhami Aktaş, vatandaşlara fidan hediye ederek sağlıklı bir ömür geçirmeleri temennisinde bulundu. Kampanyayı yaygınlaştırmak için yürüyüş sonunda katılımcılara fidan dağıtımı da yapıldı.

ÇANAKKALE İLK SIRALARDA

Organ bağışı konusunda Çanakkale çok önemli işler yapıyor. Özellikle Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Organ Bağışı Koordinatörü Dr. Azem Ülkü ve ekibi yıllardır bu konuda çok başarılı oldu. Organ bağışında Çanakkale çoğunlukla birinci sırada. Son yıllarda ise ilk üçten hiç aşağıya inmiyor. Bu da hem ekiplerin çalışması hem de vatandaşların bilinçli olmasının sonucu.

 

Arzu Baladur

Foto: BHA