Tarihimize altın harflerle yazılan Çanakkale Savaşları’nın en büyük başarı kısmı ise düşmanın boğazdan geçilmesine izin verilmemesi. Düşman sulara gömen ise boğazın her iki tarafından bulunan tarihi toplar. Bu toplardan çıkan mermiler ve Nüsret Mayın gemisinin döşediği mayınlar düşmanın geçmesine izin verilmedi.
Tarihimizde önemli bir yere sahip olan topların bir kısmı ihya edilirken bir kısmı ise kaderine terkedilmiş durumda. Kaderine terkedilen toplardan biri de Kumkale Balıkçı Limanı’nda bulunan tarihi toplar. Bu savunma sisteminin en önemli özelliği ise Çanakkale Boğazı’nın giriş kısmına konulması. Boğaza girmeye çalışan düşman gemilerini bertaraf etmek için daha sonra yerleştirildiği belirtiliyor.
 
Toplar yıllardır kaderine terkedilmiş durumda. Denizin hemen kenarındaki toplar, pas tutmuş, kimliği beli olmayan kişiler tarafından zarar görmüş durumda. Burası adeta alemcilerin mekanı olmuş. Topların bulunduğu yerin duvarları da zamanla hasar görmüş, duvarlar yıkılmış ve demirleri çürümüş.
 
ArZu Baladur