Türkiye geneli olduğu gibi Çanakkale de bugün Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için sandık başına gidiyor. Yarın ülke genelinde saat 08.00'de başlayacak oy verme işlemi saat 17.00'de sona erecek. Oy kullanma işlemi bittikten sonra sandıklar açılacak ve oy sayımı yapılacak. Vatandaşların kullandığı oylar zarflardan çıkartılarak sayılacak. Zarflarda bir cumhurbaşkanı için bir de milletvekili için iki oy pusulası olacak. Bu iki oy sayımı yapıldıktan sonra, oy pusulaları bulunduğu yerdeki seçim kuruluna götürülerek teslim edilecek.
Bu arada sandıklardan çıkan oylar parti görevlileri tarafından genel merkezlere gönderilerek oylar orada sayılacak. Ve ittifaklar zaman zaman oyların sonuçlarını millette de açıklayacak. Yasaklar kalkınca TV kanalları da oy sonuçları vermeye başlayacak.
Seçim dolayısı ile yasaklar da başladı. Bugün saat 18.00'de başlayan propaganda yasağı 24 saat devam edecek. Saat 18.00 ile 21.00 arasında ise Yüksek Seçim Kurulu'nun seçime ilişkin haber ve tebliğleri yayımlanabilecek. Saat 21.00'den sonra bütün yayınlar serbest olacak, YSK bu saati daha erkene alabilecek. Şimdiye kadarki seçimlerde YSK, yayın yasağını saat 19.00’a çekmişti.
 
ALKOL YASAK
 
Yarın ülke genelinde saat 08.00'de başlayacak oy verme işlemi saat 17.00'de sona erecek. Sabah saatlerinden itibaren seçim günü yasakları da uygulanacak. Buna göre yarın saat 06.00'dan gece 24.00'e kadar alkollü içki satışı yasak olacak. Bununla birlikte seçim günü kahvehane, kıraathane ve internet kafe gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı kalacak.
 
Eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek. Düğünler yarın saat 18.00'den sonra yapılabilecek. Yerleşim yerlerinde, emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlar dışında kimse silah taşıyamayacak.

Tuba Demirtaş