Yıllardır hakları ellerinde alan EYT’liler uzun süredir örgütlenerek haklarını geri almak için çalıştı. Seçimlerin yaklaşması ile beraber 15 milyon civarında oy potansiyeline sahip EYT’liler sonunda tam olmasa da istedikleri haklarını aldı. EYT yasasının çıkması ile beraber binlerce kişi SGK’ya emeklilik ve diğer işlemler için başvuruda bulundu. Başvuru artınca SGK çalışanları altında kalkamaz oldu.
İş yükünün artması nedeniyle Çanakkale Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü önünde Çanakkale Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Merkezlerinde çalışanlar iş bırakma eylemi ve basın açıklaması gerçekleştirdi.
Birleşik Kamu İş Konfederasyonu’na bağlı sendika büro iş adına açıklama yapan sendika üyesi Eylem Kacar, "Sosyal Güvenlik Kurumu uzunca bir süredir, 3600 Ek Gösterge, EYT ve Yapılandırma kanunları ile gündemde olmayı sürdürüyor. Hal böyleyken Kurum personelinin mağduriyetleri de katlanarak artıyor. Öyle ki asgari ücret düzeyinde olan maaşlarla hayatını idame ettirmeye çalışan kurum personelinin; iş yoğunluğuna, mobbinge ve yaşanan strese dayanacak gücü kalmamıştır. Psikolojik sorunlar başta olmak üzere kalp krizine varıncaya kadar birçok sağlık sorunu mesai arkadaşlarımız arasında baş göstermiştir. Yeni atanan memur arkadaşlarımız ise göreve başladıktan kısa bir süre sonra istifa ederek memleketlerine geri dönmektedirler. Neden mi? Maaşlarımız kiralarımızı ödemeye dahi yetmemektedir.  
Maalesef bugüne kadar hükümet tarafından SGK personelinin kronikleşmiş sorunlarını çözecek ve mağduriyetini giderecek tek bir somut adım atılmadı.  Kaldı ki sayın bakanın ilave fazla mesai ücreti verileceği ‘müjde’sinin ardından ayda 100 saat fazla çalışma ile karşılığında ödenecek 54 tl tutarındaki ücret de müjdelenmiş oldu. Aylardır yetkilileri uyarıyorduk; önlem alın, almazsanız vatandaşımız mağdur olacak diyorduk. Şimdi ise mevcut personel sayısı ile ortaya çıkan iş yükünün sonuçlandırılamayacağı öngörüyorlar fakat çözümü 100 saatlik fazla çalışmada buluyorlar! Ücret tutarı da fazla çalışma süresi de insan onuruna yaraşır bir düzenleme değildir. Normal çalışmanın üzerine 100 saatlik fazla çalışmanın nasıl yapılacağını düşündüler mi acaba? Biz kalıcı çözümler istiyoruz. Bugün örgütlü olduğumuz Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerinde iş bırakıyoruz, iş bırakmaya mecbur bırakıldık. Defalarca dile getirdik, SGK çalışanları yoğun, yorgun ve yoksul dedik. Sesimizi sağır sultana duyurduk, fakat Kurum Başkanlığı ve hükümete duyuramadık.  Fakat bıkmadan, usanmadan anlatacağız; çünkü biz haklıyız.
Peki bizler ağır mevzuat ve bunca iş yükü ile boğuşurken bizlere reva görülen nedir? Ortalama 11.500 tl maaş, saati 54 TL olarak müjdelenen mesai ücretleri, yetersiz personel ile çalışma, hem de gece gündüz demeden!.. Ne bize hak veren ne de bizleri duyan oldu! Bu düzen böyle devam edemez. Etmemeli. Bu Kurumun iş yükü bugün EYT ile artmadı. 100 milyondan fazla kişiye hizmet veren bir Kurumdan bahsediyoruz. Aynı Kurumun personelini “eşit işe eşit ücret diyerek “sefalet ve yoksulluğa sürüklediler. Büro İş Sendikası olarak taleplerimiz karşılanıncaya kadar mücadele edeceğiz.  Sosyal Güvenlik Kurumunda yıllar önce bozulan çalışma barışını sağlamaları adına bir kez daha taleplerimizi yineliyoruz. Taleplerimiz çok açık ve net. 2011 yılında çıkarılan 666 sayılı KHK ile bir bir yok edilen özlük haklarımızı geri istiyoruz. İkramiyelerimizi, sosyal güvenlik tazminatını, uzmanlık kadrosunu, 3600 ek göstergeyi, büyükşehir farkını, kira yardımını, kalıcı ek ödememizi istiyoruz. İnsanca yaşayabileceğimiz ücretlere kavuşana, haklarımızı alana kadar taleplerimizi dile getirmeye devam edeceğiz. Bu mücadele kazanımla sonuçlanacak" şeklinde konuştu.
 
PEKİ EYT’LİLER NE ZAMAN MAAŞ ALACAK?
Düne kadar emekli başvurusu yapan EYT’lilerin normal şartlarda bu ay maaş alması gerekiyor. Eylemlerin devam etmesi nedeniyle EYT’lilerin maaşlarının gecikeceği belirtiliyor. Nisan ayı itibarı ile maaşları bağlanacak olan EYT’lilerin maaşlarının gecikmeli olarak toplu halde verileceği belirtiliyor. Maaşlara ek olarak bu ay Ramazan bayramı ikramiyesi de eklendi. Tüm bu ödemelerin toplu halde sonra ödenmesi de gündemde. Yıllarca yaşa takılan EYT’lilerin şimdi de maaşa takılacağı gelen bilgiler arasında. 
 
Sedat Uz