Üzerine 'Çanakkale Geçilmez' yazan altın madalyanın Türk bayrağına takılması ve göndere çekilmesi ile 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferinin 108. Yıl dönümü törenleri başladı.
 
Her yıl olduğu gibi bu yıl da 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferinin 108. Yıl dönümü törenleri Cumhuriyet Meydanında başladı. Cumhuriyet Meydanında düzenlenen Törene Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş,  Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit,  Belediye Başkanı Ülgür Gökhan,  milletvekilleri, bürokratlar, askerler, muharip gaziler, sevil toplum kuruluşu temsilcileri ve öğrenciler katıldı.
Tarihe Çanakkale destanı olarak geçen ve Çanakkale Ruhunun oluşması ile Türkiye Cumhuriyeti  Kurulmuştu.  Çanakkale destanının doğduğu, bu topraklarda her yıl şehitleri anmak için gerçekleştirilen törenler bu yıl da gerçekleştirildi. Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem dendeni ile birçok etkinlik gerçekleşmezken, resmi törenlerle kutlamalar yapıldı.
Çelenklerin koyulması ile başlayan tören Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından 1994 yılında, 253 bin şehit adına, 3972 Sayılı Kanunla, Çanakkale'ye verilen ve üzerinde 'Çanakkale Geçilmez' yazan altın madalya, Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Vali İlhami Aktaş ve Belediye Başkan Ülgür Gökhan tarafından Türk bayrağına takıldı.  Madalya’nın bayrağa takılmasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Saygı duruşu esnasında  günün anlamına binaen 24  pare top atışı gerçekleştirildi ve buradaki tören son buldu.
 
Arzu Baladur