Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem 11 ilde büyük yıkımlara yol açtı. Binlerce ev yıkılırken 13 milyon civarında vatandaş mağdur oldu. Depremden hemen sonra bölgeye yardımlar yağdı. Bölgeye giden belediyeler arasında Bayramiç Belediyesi de yer aldı. Depremin başından beri bölgede çalışma yapan Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun, bölgede yaptıkları çalışmaları Boğaz Medya canlı yayınına anlattı.
Belediye Başkanı Mert Uygun  “6  Şubat sabahı  deprem haberini aldık ve çok üzüldük herkes gibi. Hemen AFAD ve valilikten talimatlar geldi ‘iş makinelerinizi bildirin’ dediler. Biz  bildirdik ve onlar ertesi gün   deprem bölgesine yardım için yola çıktılar. Akabinde   Bayramiç Kaymakamlığımızla beraber AFAD'la  görüşerek yardım toplamaya başladık. Bayramiç halkı duyarlılığını bu yardımlarda gösterdi ve yaklaşık  32  tır  yardım toplandı. Bu tırlarda neler vardı? Elektrik ısıtıcı, çadır, gıda kolisi, battaniye, tüp ve  Bayramiç elmasına kadar  her şey vardı. Ben Bayramiç halkını bu duyarlılığından dolayı çok teşekkür ediyorum. Farklılığını gösterdi diye düşünüyorum.
Yardımlar toplanmaya devam edilirken   Ayvacık Belediye Başkanımız Mesut Başkan aradı ‘ Ben orayı aşevi ve çadır kent kurmak istiyorum. Gel beraber yapalım. Birlikten kuvvet doğa’ dedi. Ben de seve seve kabul ettim. Onlarla birlikte yardımları topladık ve bölgeye hareket ettik.  Orada çadır kentimizi ve aşevimizi kurduk. Kurduğumuz bu alanda depremzedelerimize yardım etmeye başladık. Aşevi kurmakla da kalmadı  oradaki çocuklarımızın artık   bu kötü günleri unutması için mücadeleye de başladık. Gönüllü arkadaşlarımız orada çocukları eğlendirmek için mücadele etti. Her şey Bayramiç Belediyesi ve Ayvacık Belediyesi'nin personelinin ve gönüllülerin mücadelesiyle oldu. Ben   hem belediye personelimize, hem de Ayvacık ve Bayramiç halkına çok  teşekkür ederim.
 
 “Üniversitemizi bir ziyaret ettik. Orada profesörlerimizle bir toplantı yaptık. Onlar  bize zemin hakkında bilgi vererek  Zemindeki  iyileştirme çabaları ne olabilir? önce bir zeminimizi tanıyalım dedik. Bir an önce  bunların matematiğini yapalım dedik. Bir bütçe çıkardılar bizde. Biz de onun finansını şu an ayarlamaya çalışıyoruz. Önce zemini tanımamız lazım ve imar durumumuzu ona göre yönlendirmemiz lazım geleceğimiz için. Mevcutta eski binalar var. Bunlarla ilgili tespitleriyle ilgili ne yapabiliriz toplantısını bu hafta içi yapmayı düşünüyoruz” dedi.
YARDIMLAR DEVA EDECEK
 
Bayramiç’e gelen  depremzede ve deprem bölgesine yönelik devam eden yardımlar hakkında da bilgiler veren Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun “Çanakkale halkı yardım etmeye devam edebilirler biz de destek oluyoruz ve ihtiyaçlar devam ediyor. Onun dışında zaten araçlarımız, iş makinelerimiz bölgede yardımlarına devam ediyor. Biz de herkes gibi  her belediye gibi mevcutta Bayramiç'te yaşayan depremzedelerimizle ilgileniyoruz. Onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz.   Bazı sporcu arkadaşlar bulduk deprem bölgesinde  Bayramiç Belediyespor'u katmaya çalışıyoruz. Onları burada ağırlayarak sporlarına devam etmelerini sağlayacağız.
Bu depremin yaşanmaması gerekiyordu, olmasaydı keşke ama oldu. Bundan sonra artık  devletimizin  deprem konusunda mücadeleye girmesi lazım. Bunlar benim şahsi fikrim. 6 Şubat'tan bu yana devletimizin yapabilecek orada pek bir şey yoktur. Ben gittim gözlüğümle gördüm. Çünkü çok büyük bir deprem. Ama 24 yıldan beri devletimiz ne yaptı diye düşünmek lazım.24  yıldan beri ne yapıldı?   Acilen Türkiye'de Deprem Bakanlığı mı olur adı? Afet Bakanlığı mı olur?  Bütçeleri olan bir bakanlık kurulması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye'nin birbirine kenetlenip mücadele ettiği bir ortamda Kızılay'ımızı keşke o çadırları satmasaydı da biz de buruk olmasaydık o burukluğu ömür boyu ben unutabileceğime inanmıyorum. Bundan Üç sonra eee Bayramiç Belediyesi olarak ben Kızılay'dan çadır satın alabilirim. Gayet normal bir şey, ihtiyacım vardı. Stok yapacak. Tabii ki devletim Kızılay'ıma yardımcı olayım. Onlardan satın alayım. Ama deprem döneminde çadır satmak hepimize çok büyük bir burukluk verdi. Keşke böyle olmasaydı. Ama biz Türkiye olarak bütün yaraları saracağımıza inanıyorum. Türkiye olarak ve bu  konuları da aşacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı
 
 
Sedat Uz