Kurban bayramı tatili öncesinde artmaya başlayan Koronavirüs vaka sayılarını değerlendiren Çanakkale Tabip Odası Başkanı Doktor Güleda Erensoy ‘’Kurban bayramı tatilinin vaka artışlarındaki etkisini muhtemelen Ağustos ayının 15’inden sonra göreceğiz. 15 Ağustos’ tan sonra vaka sayılarında tehlikeli rakamları görmeye başlayabiliriz’’ dedi.
Koronavirüs kısıtlamaları son bulsa da henüz pandeminin etkisinden çıkılmadı. Türkiye genelinde bayram sonrasında günlük vaka sayısı 11 binin üzerinde seyrediyor. Çanakkale ‘de de delta varyantının etkisiyle vaka sayıları artıyor.

Kurban bayramı öncesinde vaka sayılarında bir artış gözlenmeye başladı. Son açıklanan yüzbinde vaka sayısını gösteren insidans haritasında Çanakkale’nin vaka sayısı 21,57’ye çıktı. 9 günlük bayram tatilinde de ilk kez bayram tatilini pandeminin gölgesinde geçirmeyen vatandaşlar tatil kentlerine akın etti. Yoğun insan hareketinin görüldüğü kentimizde de vaka sayılarının ileriki günlerde ne yönde değişeceği merak ediliyor.

‘’BAYRAM TATİLİNİN ETKİSİ ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERE VE HAFTALARA YANSIYACAKTIR’’
Vaka artışlarını ve Kurban bayramında yoğun insan hareketinin vaka sayılarına etkisini değerlendiren Çanakkale Tabip Odası Başkanı Gülede Erensoy  “ Şu anki vaka artışı durumu tamda tahmin ettiğimiz gibi ama biz Eylül ayı gibi Coronavirüs  vaka sayılarından yeniden bir pik yaşayabileceğimizi tahmin ediyor ve düşünüyorduk. Ancak umduğumuzdan çok daha önce Ağustos ayında yeniden bir Vaka artış piki yaşama olasılığını gösteren  belirtiler var. Şunu net söyleyeyim artık ufukta bu durum görülüyor. Çanakkale’ de çok ciddi vaka sayısı artışımız olmasa bile Bayram tatilinin vaka sayılarına etkisi bu önümüzdeki günlere ve haftalara yansıyacaktır. Güney illerinde mesela Antalya’ da Çok ciddi vaka sayısı artışlarının görülmeye başlandığını o illerdeki Tabip Odası yönetimleri aracılığı ile öğrenmeye başladık. Yani bu son iki günde acillere başvuran vaka sayılarında özellikle güney illerinde yine ifade ediyorum Antalya başta olmak üzere çok ciddi vaka sayıları artışları olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Bu vaka sayıları artışları Çanakkale’ye yansımış değil. Ancak Çanakkale’ nin de tüm bu vaka artışları yansımalarını önümüzdeki günlerde ve haftalarda görmemiz mümkün. Gerçekten bu noktada bütün Çanakkalelileri uyarmak istiyorum. Çünkü bir rehavete kapıldık. Herkes tabi ki uzun yasak ve kısıtlamalardan çok sıkılmıştık. Ama vaka sayılarının yeniden arttığını görüyoruz. Delta varyantı’nın da neredeyse tüm illerde az çok görülmeye başlandığını biliyoruz. Delta Varyantı Çanakkale’de de var. Aşımızın etkinliğinin de bu delta varyantı düşük olduğunu biliyoruz. İki doz Aşımızı vurulmuş olsak bile. Tekrar kalabalık ortamlara girme konusunda dikkatli olmamız gerekiyor.” dedi.

‘’İLERİKİ GÜNLERDE VAKA ARTIŞININ HIZLI YÜKSELDİĞİ DÖNEMLERİ GÖREBİLİRİZ’’
Türkiye genelinde Vaka sayısının günlük 11 bini geçtiğini ifade eden Erensoy ” Bu çok ciddi bir artış. Türk Tabip odaları bu konuda ciddi bir endişe yaşıyoruz. Yani bir eylül ayında vaka sayısı artışlarında bir pik olabilir derken bu pik olasılığının çok daha erken bir tarihte yaşanması muhtemel. Alarma geçmeliyiz ve çok dikkatli olmalıyız. Bunu defalarca duymaktan herkes çok sıkıldı biliyorum. Ama ne yazık ki ölümler yine kapımızda. Tekrar ediyorum kapalı ve kalabalık alanlara girmekten kesinlikle çekinmemiz gerekiyor. Çanakkale ile ilgili olarak da “ Çanakkale’de delta varyantı yok vaka sayıları da artmadı “ gibi bir düşünceye girilmesin. Durum öyle değil delta varyantı da var, vaka artışı da var Çanakkale’de. Delta virüsü konusunda da vaka artışı konusunda da diğer iller kadar yoğun bir artış görülmese de artışı Çanakkale’ de de ileriki günlerde vaka artışının hızlı yükseldiği dönemleri görebiliriz. Biliyorsunuz ki Çanakkale’nin vaka artışlarının çok yükseldiği dönemin bir hafta öncesinde de vaka sayıları düşük seyrediyordu. Vaka sayıları bir anda patlamıştı. Bu nedenle tekrar tekrar uyarmak istiyorum herkesi’’ diye ifade etti.

‘’YOĞUN İNSAN HAREKETLERİNİN TABİ Kİ BİR KARŞILIĞI BİR SONUCU OLACAKTIR’’
Konuşmasının devamında Kurban bayramının 9 günlük tatilinde tüm Türkiye’de vatandaşların yer değiştirdiğini ve bu sayede riskin arttığını belirten Erensoy, ‘’Kurban bayramı tatilinin vaka artışlarındaki etkisini muhtemelen Ağustos ayının 15’inden sonra göreceğiz. 15 Ağustos’ tan sonra vaka sayılarında tehlikeli rakamları görmeye başlayabiliriz. Ama zaten vaka sayılarında bizler bir pik bekliyorduk. 9 günlük kurban bayramı resmi tatilinde şehirlerarası yolculuklar çok fazla olduğunu ve bu yoğunlukta da çok fazla insanın yer değiştirdiğini ve bulunduğu yerde bir süre kaldığını düşünecek olursak, tabi bayram tatili dönüşünde de aynı yoğunluk yaşanacak bu yoğun insan hareketlerinin tabi ki bir karşılığı bir sonucu olacaktır’’ dedi.

‘’HALA HEDEFLEDİĞİMİZ AŞI ORANLARINDA DEĞİLİZ’’
Aşılamaya da değinen Erensoy, ‘’Tabi bir de hala hedeflediğimiz aşı oranlarında değiliz yeri gelmişken bunu da belirtmek istiyorum. Tabi buna birde çeşitli varyantların oluşmasını da ekleyecek olursak tüm bu faktörler kendimizi virüse karşı güvenli hissetmememiz gerektiğini açık açık ortaya koyuyor.” ifadelerine yer verdi.

Hülya Öz