Biga Kaymakamı Mustafa Can başkanlığında toplanan Biga İlçe Hıfzısıhha Kurulu Güleçköy’de 10 günlük karantina ilan ederken, Biga’nın 5 Mahallesi’nde belirlenen evlerde de karantina kararları açıklandı.
Biga Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Güleçköy’de tam karantina ilan edilirken; karantina süresi dolan Kemer ve Kozçeşme köyleri ile Sakarya Mahallesi, Yeniceköy Mahallesi, Şirintepe Mahallesi, Hamdibey Mahallesi ve Turan Mahallesi’nde ise temaslı ve hastaların bulunduğu evlerde kısıtlama kararı alındı. Güleçköy dışındaki sayılan adreslerde yalnızca belirlenen evlerde kısıtlama uygulanacak.
İŞTE O KARARLAR:
İlçemiz Güleç, Kemer ve Kozçeşme köyleri ile İlçemiz Sakarya, Yeniceköy, Şirintepe, Hamdibey ve Turan mahallelerinde saptanan Yeni Koronovirüs (Covid-19) vakalarının yayılımını engellemek, toplum sağlığını korumak amacıyla, 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27.ve 72.maddeleri doğrultusunda 08/12/2020 Salı günü saat 00:00 dan itibaren 10 gün süreyle sözkonusu yerleşim birimleri için bir takım kısıtlamaların uygulanmasına karar verilmiştir.
Bu kapsamda;
A.İlçemiz Güleç köyünde:
1.Köye giriş ve çıkışlar aşağıda belirlenen istisnalar dışında yasaklanmıştır;
a.Küçükbaş-Büyükbaş hayvanları otlatanlar, arıcılık faaliyetini yürütenler,
b.Bitkisel hayvansal ürünlerin üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar,
c.Temel ihtiyaç malzemelerinin (ekmek, su, yaş meyve-sebze vb.) dağıtımında ve satışında çalışanlar,
d.Kolluk kuvvetleri,sağlık personelleri,vefa sosyal destek çalışanları, teknik/arıza servisi görevlileri,
e.Lojistik amaçlı yük taşıyanlar ve transit geçiş amaçlı yük ve yolcu taşıyanlar,
2.İbadethanelerde COVİD-19 bulaşma riski artışı öngörüldüğü için; toplu olarak ibadet edilmesi 08/12/2020 Salı günü saat 00:00 itibari ile geçici olarak ertelenmiştir.
3.Cenaze namazlarının (vakit namazlarından sonra kılınmasının örfi bir uygulama olduğu dikkate alınarak) bu süreçte namaz vakitlerinden önce belirlenecek uygun bir vakitte kılınacaktır.
4.Cenaze defin işlemlerinin mümkün mertebe kalabalık ortamlar oluşturulmadan yerine getirilmesi ve taziye ziyaretlerinin toplu bir şekilde yapılmaması hususunda vatandaşlar bilgilendirilecektir.
5.Berber, Kuaför, güzellik salonu vb. İşyerlerinin faaliyetleri 08/12/2020 Salı günü saat 00:00 itibariyle geçici süreliğine durdurulacaktır.
6.Vatandaşların maske kullanımının ve sosyal mesafe kuralına uyulması sağlanacaktır.
7.Vatandaşlarımızın kendi evlerinde kalmaları esası ile kısıtlama boyunca ev ziyaretleri yasaklanacaktır.
8.Belediye-köy minibüsleri, işçi servisleri vb. her türlü toplu taşıma araçlarının giriş-çıkışı geçici bir süreliğine kısıtlanacaktır.
9.Biga Kaymakamlığı Vefa Sosyal Destek Biriminin köyde ikamet eden vatandaşlarımızın sağlık başta olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli tüm tedbirlerin alınacak, ikametlerinden ayrılmalarına kısıtlama / yasaklama getirilen vatandaşlarımız 112, 155, 156 numaraları üzerinden ihtiyaçlarını bildirebilecek, bu çağrıların cevaplandırılması ve gerekli hizmetlerin üretilmesi için ihtiyaç duyulacak sayıda başta kolluk birimleri olmak üzere yeteri kadar kamu görevlisi / ekip ve araç görevlendirilecektir.
10.Gerekli güvenlik önlemleri Biga İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından alınacaktır.
11.Köyde tüm eğitim-öğretim faaliyetleri geçici süreliğine ertelenecektir.
Kararlarımızla ile ilgili uygulamalarda herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi, sıralı/sorumlu amirlerce tüm birimlerimizle koordinasyon ve işbirliği çerçevesinde hareket edilerek gerekli tedbirlerin alınması ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususlarına Oybirliği ile karar verilmiştir.
 
 


Kaynak: Biganın Sesi