İl Pandemi Kurulu, koronavirüsle mücadele kapsamında kentte yürütülen çalışmaları ve alınan tedbirlerin sürekliliğini değerlendirmek amacıyla Vali İlhami Aktaş başkanlığında toplandı.
 
Deniz Polis Evi’nde gerçekleştirilen toplantıya; Vali İlhami Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mehmet Cem Okyay, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, Vali Yardımcısı Ali Muhiddin Varol, İl Sağlık Müdür V. Ümmühan Kahyaoğlu, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Tahsin Saruhan, Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanı SG. Kd. Bn. Ercan Oran, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Muhammet Mermer ve kurul üyesi kamu kurum temsilcilerinin katıldığı toplantıda Koronavirüs sürecinde Çanakkale genelindeki son durum, alınan tedbirler, yapılan denetimler ve pandemi ile mücadele sürecinde uygulanan tedbirler değerlendirildi.
 
Toplantıda; Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Sinem Topaloğlu, Koronavirüs önlemleri kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni tedbirler hakkında katılımcılara sunum yaptı. Ardından ÇOMÜ Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Gamze Çan tarafından Koronavirüs ile mücadelede ilin son durumu, gelinen seviye, yapılan çalışmalar ve bundan sonra izlenecek çalışma planı hakkında sunum yapılarak kurul üyeleri bilgilendirildi.
 
Koronavirüs salgınını kontrol altına alabilmemiz için kurallara uymamız gerektiğini hatırlatan Vali İlhami Aktaş, "Vatandaşlarımızı, bu virüsten korumak için ısrarla uyarmak zorundayız. Bu yüzden denetimleri artıracağız” dedi.
 
Tüm vatandaşlarıa önemli görevler düştüğünü ifade eden Vali İlhami Aktaş, “Salgında hepimiz birbirimize karşı sorumluyuz. Vatandaşlarımız, özellikle kapalı yerlerde ve yoğunluğun arttığı alanlarda fiziki mesafe kuralı noktasında daha dikkatli olmalıdır. Pandeminin halen devam ettiğini unutmadan maske, mesafe ve hijyen kurallarına eksiksiz bir şekilde uymalıyız“ ifadelerini kullandı. Toplantı alınacak tedbirler hakkında görüş alışverişi ile sona erdi.


Kaynak: Haber Merkezi