Orman Genel Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere hemen hemen her kurumdan yangınlara karşı aylar öncesinden beri uyarılar yapılıyor. Ancak Uyarıları kulak arkası eden üreticiler tarlalarında yaktıkları anızlarla felakete sebep oluyorlar. Bir Tarla yakacağım diye geleceğimizin nefesi ormanları yok eden  anız yangınları, mahsulleri de yakarak yüzlerce üreticiyi zarara uğratıyor.  Tüm uyarıların boşa yapıldığı bir örneğe de önceki gün rastlandı.  Eceabat İlçesinde Anız yangını olarak başlayan ve giderek büyüyen yangın 8 saatlik zorlu mücadele ile ancak kontrol altına alınabildi.

Anız Yakmanın Bedeli Ağır Olacaktı

Yüz yüze bilgilendirmeler, sosyal medyadaki uyarılar, el ve billboard ilanları, kısacası akıllara gelebilecek her yere yangına karşı uyarılar yapılsa da vatandaş yine bildiğini yapıyor. İnsan eli ile yakılan ateşler felakete neden  olurken bir benzerine önceki gün şahit olduk.    Eceabat ilçesine bağlı Kumköy köyü yakınlarında tarım arazisinde anız yangını olarak başlayan alevler giderek büyüdü ve kısa sürede ormanlık alana sıçradı. saat 13.27 sıralarında  çıkan yangına 8 dakika sonra ekipler ilk müdahaleyi yapsa da yangını söndürmek kolay olmadı.  Yerleşim alanlarına yaklaşması nedeni ile  yürekler ağıza gelirken, yetkililer yerleşim alanlarını boşaltmak için teyakkuza geçti.

Büyüyen orman yangınını söndürmek için havadan ve karadan yürütülen yoğun çaba ile kontrol altına alındı. 8 saat süren Yangında   7 uçak, 6 helikopter, 6 ilk müdahale aracı, 32 arazöz, 12 su ikmal aracı, 7 dozer, 15 hizmet aracı, 7 treyler ve 285 personel görev yaptı.

Uyarıları Dinleyen Yok

Yangın sezonu öncesi ulaşılabilecek her yerden vatandaşlara ulaşarak uyarılar yapıldı. Yangınlara karşı doğaya şişe bırakmak başta olmak üzere özellikle anızların yakılmaması için vatandaşlara ve üreticilere uyarılar yapıldı. Ancak ders almayan vatandaşlar her seferinde tarlasını anız yakarak temizlemeyi tercih ediyor. Böylece kulak ardı edilen uyarılar yangınları da beraberinde getiriyor.

Tuba Demirtaş

Foto:BHA