31 Mart Yerel seçimlerinin üzerinden 2 ay geçmesine rağmen, Çanakkale’de seçim başarısızlığını yaşayan teşkilatlarda bedel ödeyen olmadı. Çanakkale merkez ve ilçelerde bazı teşkilatlar tarihlerinin en başarısız seçimi geçirmesine rağmen hiçbir şey olmamış gibi koltuklarında oturmaya devam ediyor. Çanakkale’de başarısız olan gitmiyormuş, yerinde kalıyormuş…

 

Türkiye, son yılların en şaşırtıcı sonuçların çıktığı yerel seçimini iki ay önce yaşadı. Türkiye’nin bir çok il ve ilçelerinde ilginç sonuçlar çıktı. Hiç beklenmeyen sonuçların çıktığı yerlerden biri de Çanakkale Oldu. Çanakkale’de başta il merkezi olmak üzere birçok ilçe ve beldede bazı partilerin oy oranı çok düştü, bazı partilerin hiç beklenmediği oy oranına çıktı. Ortaya çıkan bu büyük başarısızlıkların bedelini ödemesi gereken teşkilatların hiçbir şey olmamış gibi yerinde durması her geçen gün çok daha fazla konuşuluyor. Bu sorunu sadece vatandaşlar değil partilerin en önemli mevkilerinde bulunan kişiler de artık bunu daha yüksek sesle dile getiriyor. Eleştiriler devam ederken, başarısız teşkilatlar ise hiçbir şey olmamış gibi yerlerinde duruyor.

 

TEŞKİLATLARDA SES YOK

Çanakkale merkezde ve bazı ilçelerde hiç beklenmedik sonuçlar çıktı. Çanakkale Belediyesi için AK Parti ve MHP güçlerini birleştirip tek aday çıkardı. Her iki partinin adayının aldığı oy oranı yüzde 36’lardan yüzde 18’lere düştü. CHP’nin oy oranı ise yüzde 60’lardan yüzde 40’lara düştü. Türkiye’nin en güçlü üç partinin oy oranı çok fazla düştü.

 

Oyların büyük çoğunluğu ise Türkiye genelinde hayal kırıklığı yaratan İYİ Parti’nin adayına gitti ve yüzde 38 civarında büyük bir oy aldı.  Burada kazanan İYİ Parti, kaybeden ise AK Parti, CHP ve MHP oldu. CHP ile ve merkez ilçe belediye başkanlığını kazandıkları için kendilerini savunurken, oylarının yüzde 60’lardan yüzde 40’lara kadar düşmesini gündeme getirmiyor.

 

AK Parti’ye bakıldığında ise bahane üretecekleri bir durum yok. İl ve merkez ilçe teşkilatları peş peşe yenilgiler yaşıyor. Bir yıl önceki genel seçimlerde bir milletvekilini kaybettiler, yerel seçimlerde ise büyük oy kaybı yaşadılar. MHP il başkanlığı da aynı şekilde büyük oy kaybı yaşadı.

 

ÇANAKKALE İL VE İLÇE TAŞKİLATLARI KOLTUKLARINDA OTURUYOR

 

Seçim sonuçlarına bakıldığında CHP, AK Parti ve MHP il ve merkez ilçe başkanlıkları oy kaybı yaşayan partiler. Bu parti teşkilatları ise hiçbir şey olmamış gibi koltuklarında oturmaya devam ediyor. Taban değişim isterken, teşkilatların sessiz bir şekilde yoluna devam etmesi ise şaşkınlık yaratıyor.

İl, ilçe, kadın ve gençlik kolları, Kepez Belde başkanlarından tek bir açıklama yok. Başarılı olmuşlar gibi hareket ediyor. Seçimden sonra teşkilatların çoğu artık halkın içine de giremiyor.Bazı il ve ilçelerde başarısız oldukları için teşkilatlar istifa ederken Çanakkale’de ses yok.

 

BAŞARISIZ İLÇE TEŞKİLATLARI DA GÖREVDE

 

İl ve merkez ilçe teşkilatları gibi kayıpların yaşandığı ilçe teşkilatları da olduğu gibi duruyor. En büyük yenilginin yaşandığı ilçelerin başında Lapseki geliyor. Yıllarca buraya AK Parti büyük yatırımlar yaptı. 1915 Çanakkale Köprüsü gibi dünyanın en büyük projelerinden biri buraya yapıldı. Bu köprü ile beraber Lapseki ilçe merkezinde de büyük değişimler yaşandı ve iyi çalışmalar yapıldı. Buna rağmen halk burada değişim istedi. AK Parti’nin kalesi olan bu ilçede halk İYİ Parti adayını başkan seçti. AK Parti teşkilatı burada büyük kayıp yaşamasına rağmen yollarına devam ediyor.

 

AK Parti’nin Lapseki’de yaşadığı durumu CHP Gelibolu’da yaşadı. Burası da CHP’nin kalesi konumundaydı. İlçeyi yıllardır CHP’li başkan yönetiyordu. Bu seçimde halk değişim istedi ve AK Parti adayını seçti. Burada CHP ilçe teşkilatı büyük bir yenilgi yaşadı. Buradaki CHP teşkilatı da hiç bir şey olmamış gibi görevlerine devam ediyor.

 

Çanakkale’nin en büyük ilçesi Biga’da da değişen bir şey yok. Geçen dönem bu ilçeyi AK Parti yönetiyordu. Bu seçimde yine aynı kişi aday gösterildi ve seçim kaybedildi. Burada da halk değişim istedi ve CHP adayını seçti. Burada CHP kazanırken, AK Parti kaybetti. Bu kaybın bedelini de kimse ödemedi. İlçe teşkilatı olduğu gibi görevlerine devam ediyor. Yerel seçimlerin üzerinden tam iki ay geçmesine rağmen, kaybeden teşkilatlar görevlerinde.

 

Mehmet Güler