Kazdağlarının Bayramiç sınırları içinde yer alan, efsanelere konu olan tarihsel geçmişi, kendine özgü doğası, yüksek oksijen oranına sahip olan Ayazma Pınarı Tabiat Parkı içinde yer ala şelale, ilkbaharda adeta coştu. Birçok şelalenin olduğu alanda su seviyesi çok yükseldi. Şelalenin geldiği kaynaktaki su havzasında da su yükselince buradaki yürüyüş yolu da geçilmez oldu.

 

 

Ayazma Pınarı Tabiat Parkı, 1986 yılında tescil edilerek 5,85 ha'lık alanıyla Tabiat Parkı olarak ilan edildi. Bayramiç’e bağlık Evciler Köyü'ne yaklaşık 6 km mesafede ve 490m rakıma sahip. Burası Çanakkale merkezden 100 km. Bayramiç ilçesinde ise 30 km uzaklıkta.

Suyun kaynağı olan Çınarcık Deresi üzerinde yapılmış bir adet bent ve bu bentin alt bölümündeki kayalıkların içerisinden 6 noktada su çıkıyor. Çınarcık Deresi, bentten sonra dar ve dik kayalık vadi içerisinden geçerek bir şelale halinde akıyor. Ayazma Pınarı Tabiat Parkı alanı humuslu orman toprağı ve kayalıklardan oluşuyor. Tabiat Parkı ve çevresinde 300 milyon yıldan daha uzun bir sürede gelişmiş birbirinden çok farklı nitelikte ve yaşta kaya toplulukları bulunuyor. Bu kayalar da vadiye ayrı bir güzellik katıyor.

Kanyon içerisinde canyoning yapacak veya yüzecek kadar bir su seviyesi yok fakat buz gibi suyun içerisinde trakking yapılabiliyor.

Tabiat Parkı içerisinde mangallı ve mangalsız piknik alanları mevcut. Ayrıca kahvaltı ve ızgara çeşitlerinin bulunduğu restaurantlar bulunuyor. Bu restoranlar da alabalık servisi yapılıyor.

 

İLK GÜZELLİK YARIŞMASI BURADA YAPILIYOR

Homeros'un İlyada Destanı'na göre tarihte bilinen ilk güzellik yarışmasının yapıldığı ve Paris'in Afrodit'e verdiği "en güzele" şeklindeki altın elma ödülü ile mitolojide birçok olayın başlangıç noktası kabul edilen olay, Bin Pınarlı İda olarak adlandırılacak kadar bol su kaynaklarıyla zengin Kazdağı eteklerinde gerçekleşmiş.

 

KÖYLÜLER ÜRÜNLERİNİ SATIYOR

Ayazma çevresinde bulunan köylüler için de bir stant açılmış. Köylü kadınlar, evlerinde yaptıkları ürünleri ve bahçelerinde topladıkları meyve ve sebzelerini getirip burada satıyor. Köylü kadınların yaptığı reçeller, pekmezler, ballar ve çeşit çeşit ürünler stantlarda renga renk görüntüler oluşturuyor.

 

BAYRAMİÇLİ KADINLAR GÜZEL PROJEYE İMZA ATIYOR

Homeros'un İlyada Destanı'na göre tarihte bilinen ilk güzellik yarışmasının yapıldığı ve Paris'in Afrodit'e verdiği "en güzele" şeklindeki altın elma ödülü ile mitolojide birçok olayın başlangıç noktası kabul edilen olay, Bin Pınarlı İda olarak adlandırılacak kadar bol su kaynaklarıyla zengin Kazdağı eteklerinde gerçekleşmiş. Günümüze kadar dilden dile gelen bu olayı Bayramiç’te güzel bir proje ile taçlandırdı. Bayramiç Kaymakamlığı tarafından geliştirilen proje ile bu elma görseli oluşturuldu. Proje çerçevesinde kadınlar tarafından yapılan ve üzerinde “en güzele” yazılan elmalar bölgeye gelen turistlere satılıyor.

 

KAZDAĞLARINDA İLKBAHARDA ŞELALE ÇOK GÜR AKIYOR

Kazdağları’nın en güzel yeri kuşkusuz Ayazma bölgesi. Burada gezilecek çok yer bulunuyor.

Türkiye’nin dört bir yanındaki ormanlarda sonbahar ile birlikte ortaya birbirinden güzel görüntüler çıkarken, zengin flora ve faunası ile dikkat çeken Kaz Dağları da rengarenk oldu. 1774 metre yüksekliğiyle Kaz Dağları, su ekosistemleri nedeniyle ‘Bin pınarlı dağ’ olarak da anılıyor. Çok sayıda endemik bitki türünü bünyesinde barındıran Kaz Dağları, yüksek oksijen oranının yanı sıra mitolojik geçmişi ve yerleşim alanlarındaki geleneksel yaşam tarzıyla da dikkat çekiyor.

 

Bir tarafı Balıkesir’in Edremit ilçesinin kuzeyinde, bir tarafı ise Çanakkale’nin Bayramiç ilçesi sınırlarında kalan Kaz Dağları, bugünlerde ilkbahar mevsiminin bütün güzelliklerini bir tablo şeklinde ziyaretçilere sunuyor. İlkbahar ile birlikte Kazdağları'nın endemik bitkileri çiçek açmış, güzel görüntüler ortaya çıkmış. Dinlenme ve piknik alanı olarak öne çıkan Üççat, Ardıçbaşı, Kökeğrek, Yedi Kardeşler gibi yerler, güzelliğiyle dikkat çekiyor.

Bu mevsimde su kaynakları da artınca şelale de çok daha gür akıyor. Bu bölgede bulunan çok sayıda şelale çok daha güzel görünüyor. Parkın içinde yer alan ve köprünün hemen altında akan şelale de şuanda en fazla su akışının yaşandığı zamanlarda. Akan suyun çıkardığı ses de çok uzaklardan bile duyuluyor.

Bünyamin Nami Tonka