Troy Museum Journal ismi alacak olan dergi, ilk sayısı mart 2024'te çıkacak. Troy Museum Journal ile Müzecilik, Arkeoloji, Tarih, Sanat Tarihi, Etnografya, Sosyoloji, Coğrafya, Edebiyat Tarihi, Felsefe Tarihi ve Kültürel Çalışmalar gibi alanlarda bilimsel araştırma ölçütlerine ve etik kurallara uygun bir şekilde yazılmış bilimsel makaleler, araştırma inceleme makaleleri, derleme yazıları gibi çalışmaları yayınlamayı ve araştırmacılarla paylaşılması amaçlanıyor. Derginin genel çerçevesinde Müzecilik, Arkeoloji, Tarih, Sanat Tarihi, Etnografya belirlemekle birlikte bunlarla ilişkili Sosyoloji, Coğrafya, Edebiyat Tarihi, Felsefe Tarihi ve Kültürel Çalışmalara kuramsal ve yöntemsel yaklaşımları içeren makalelere de açık olacak.

Dergi hakkında bilgi veren Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, "Çünkü Troya Müzesi konusunda şöyle bir vizyona sahibiz; dünya müzeciliğinde iyi bir marka değer yaratmak. Çok yakın zamanda bunun için yeni bir adım attı ve Troy Museum Journal Dergisi'ni yayın hayatına soktuk. Troy Museum Journal Dergisi Dergisi, DergiPark'ta çıkan ilk ve tek müze dergisi olacak. Troya Müzesi geniş bir koleksiyon barındırıyor, sergiler yapıyoruz, etkinlikler yapıyoruz ama aynı zamanda da burada akademik bir üretim yapıyoruz. Hem ilde yaptığımız kazılar hem müze uzmanlarımızın müze koleksiyonu konusunda yaptığı çalışmalar hem de akademideki hocaların Troya Müzesi konusunda yaptığı çalışmalara bir çatı altında toplamak gibi bir hedefimiz var.

Troy Museum Journal sadece müze konusunda yapılan çalışmalardan ibaret olmayacak. Müzecilik, tarih, sanat tarihi, edebiyat tarihi, felsefe tarihi, sosyoloji, coğrafya gibi birçok alandan araştırmacıları bünyesinde barındırmayı hedefliyor. İnşallah kısa sürede de uluslararası akademik camiada da kendisine yer edinmeyi hedefliyor. Böylece akademik camiada da kuvvetli adımlarla yolumuza devam etmek ve uluslararası endekslerde de taranmak istiyoruz. Ana hedefimiz olan iyi bir müze markası yaratmak. Yani 'made in Troy' yaratmak konusunda yeni bir hedefimizi daha hayata geçirmiş olduk." dedi.

 

Bünyamin Nami Tonka