CHP Çanakkale Belediye Başkan Aday Adayı ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın yardımcısı İrfan Mutluay, belediye başkan adayının temayül yoklaması yerine atama ile CHP Çanakkale eski milletvekili Muharrem Erkek’in aday göstermesine tepki göstererek, Ankara’ya CHP Genel Merkezi’ne yürüyüş başlattı. Yürüyüş başlangıcında bazı vatandaşlar da destek verdi.

 

31 Mart’ta yapılacak seçimler için Çanakkale’de en çok aday adayı başvurusu CHP’ye yapıldı. Dört aday adayın olduğu CHP’de, bazı adaylar atamayla bazı adaylar ise üye bazlı temayül yoklaması yapılması istedi. Geçen hafta CHP Genel Merkezi, Çanakkale Belediye Başkan Adayı olarak Erkek’i gösterdi. Erkek isminin açıklanması ile diğer aday adaylar tepki gösterdi. Tepki gösterenlerden biri de Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, oldu. Genel merkezin kararına tepki gösteren Mutluay, Truva atı önünde basın açıklaması yaptı. Çok sayıda partililerin destek verdiği basın toplantısında konuşan Mutluay, “Yaklaşık 32 yıldır sivil toplum örgütlerinde,  meslek örgütlerinde, her platformda görev alarak, emek, demokrasi ve doğa haklarını, yaşamı savundum. Demokratik düzen içerisinde, tüm hakların korunduğu, özgür, eşit, adaletli ve çağdaş bir Türkiye özlemiyle mücadele ettim. Ama inanın, Cumhuriyeti kuran, çok partili hayata geçerek demokrasi adına ilk adımı atan partimde; demokrasi için, demokratik değişim için, seçme ve seçilme hakkının korunması için mücadele edeceğim hiç aklıma gelmezdi. Çıktığım bu yolu, Cumhuriyet Halk Partisinin kuruluş ilkelerine ve Devrimlere yürekten bağlı bir partili olarak kendime görev sayıyorum! Büyük kurultayda ‘değişim’ sloganıyla yola çıkan, ön seçim için “Namus ve Şeref” sözü veren Genel Başkanımız, biz Cumhuriyet Halk partili üyelerde ve kamuoyunda parti içi demokrasi ve “Demokratik değişim” adına büyük bir inanç ve güven oluşturmuştur.

Partimiz 2019 yerel seçimleri öncesinde eğilim yoklaması yaparak belediye başkan adayını belirlemiş, eğilim yoklamasında %60 oy alan adayımız yerel seçimlerde de aynı oranda oy almış, Türkiye’deki en yüksek oyla seçilen İl Belediye Başkanı olmuştur. Buda göstermektedir ki; en doğru anket, CHP’nin sandığıdır. Ortada büyük bir başarı deneyimi varken, ‘değişim’ sloganıyla yönetime gelenler, partiyi demokratikleştirmek bir yana, il belediye başkanlığı için 4 aday adayının bulunduğu kentimizde üye iradesi hiçe sayılarak, atama ile aday belirleme yöntemini seçmiştir. Soruyorum; 4.500 üyenin iradesinin yok sayıldığı bu karar hangi demokratik değişim anlayışıyla örtüşür? Parti meclisimiz bu kararı neye dayanarak almıştır? Anket sonuçlarına göre değerlendirme yapıldığı söylentileri vardır. Çanakkale kamuoyunda yaptığımız araştırmalarda Aksoy şirketi dışında bir anket çalışmasının yapılmadığı gerçektir. Anketten kasıt Aksoy araştırmanın yaptığı ise, yalnızca 2 adayın sorulduğu, aday olmamasına rağmen mevcut belediye başkanının anket soruları arasında yer aldığı, mezhep, inanç, farklı bir anadil gibi parti tüzüğümüz ve ilkelerimizle örtüşmeyen provokatif soruların yer aldığı anket mi kastedilmektedir? Parti yetkililerince en az 6 - 7 firmayla bağımsız ve güvenilir anket çalışmaları yapılacağı söylemi bir kandırmaca mıydı? Eğer Genel Merkezimizce yaptırılan anketler var ise; bu anketlerin hangi şirketler tarafından yapıldığı, hangi soruların sorulduğu, yaş, cinsiyet, eğitim, gelir, hata payı gibi hangi kriterlere ve örneklemelere göre yapıldığı tüm şeffaflığıyla kamuoyuyla paylaşılmalıdır. En azından içinde adımın geçtiği anketin sonuçlarını görmek bir aday adayı olarak benim en doğal hakkımdır. Bu hakkımı da sonuna kadar arayacağım. Ön seçim isteyen üyelerimizin iradelerinin yok sayıldığı, ön seçim yerine, İstanbul ve Ankara'da, lobi ve kulis siyaseti peşinde koşan adayın tepeden atandığı bu anlayışı tümüyle reddediyorum! Adaylıkların yolu, İstanbul vizeli Ankara kuşatmasından geçiyor ise bunun adı demokratik değişim olamaz!  Bu ülkede seçim akşamlarında yıllarca AKP sözcülerinin “Atı alan Üsküdar’ı geçti” sözlerini çok duyduk. Bakıyorum son günlerde bizim cenahta da bu sözler kullanılmaya başlanmış. Herkes şunu çok iyi bilsin ki; ata da Üsküdar’a da geçit yok” diye konuştu.

ANKARA YÜRÜYÜŞÜ BAŞLADI

Çanakkale halkının seçme hakkını savunacağını belirten Mutluay sözlerini şöyle tamamladı; “Bu amaçla; Partimizin 21 Aralık 2023 tarihinde yapılan Parti Meclisinde toplantısında, Çanakkale İl Belediye Başkanlığı için üye iradesini hiçe sayan atama kararının düzeltilmesini, üyelerin tam katılımıyla örgüt gözetiminde ön seçim yapılmasını talep ediyor;  ‘ön seçim, demokrasi ve değişim’ için Ankara’ya yürüyorum.”

Açıklamanın ardından Mutluay, giydiği “demokrasi ve değişm” önlüğü ile yürüyüşünü başlattı. Sembolik yürüyüş 3 gün sürecek. Yürüyüşünde, Lapseki, Çardak, Biga, Bandırma, Bursa, Bozöyük, Eskişehir, Polatlı güzergahını takip ederek Ankara’da CHP genel merkezine ulaşacak.

 

Atakan Alkış

Foto: BHA