Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi üroloji kliniğinde Çanakkale’de ilk kez uygulanan yöntemler ile 7 yaşındaki çocuğa pediatrik laparoskopik pyeloplasti operasyonu ve 49 yaşındaki hastaya mikroskopik vazovazostomi operasyonları aynı hafta içerisinde başarı ile uygulandı.

Başarılı ameliyatlarla ilgili açıklama yapan Doç. Dr. Eyüp Burak Sancak, ‘’7 yaşındaki çocuk hastamız yıllardır farklı merkezlerde böbrek çıkım darlığı nedeni ile takip edilmekteydi. Bizim değerlendirmemizde böbrek fonksiyonlarında azalma ve ciddi bir darlık tespit ettik. Açık operasyonla bile zor bir işlem olan bu cerrahi düzeltme operasyonunu, 3 saat süren kapalı yani laparoskopik yöntemle tamamlamayı başardık. Çocuğumuzda kocaman bir kesi izi olmayacak, yara yeri izi belli bile olmayacak. Diğer hastamız ise yaklaşık 5 yıl önce çocuk sahibi olmak istemediğinden sperm kanallarını bağlatmış. Tüp bebek dışı doğal yöntemlerle tekrar çocuk sahibi olmak isteği ile bize başvurdu. Mikrocerrahi ile 10/0 dediğimiz çok ince sütürler kullanarak tekrar kanalını açtık. Aynı hafta içerisinde yaptığımız bu hastamızın da operasyonu gayet güzel geçti. Yakında mutlu haberi bekliyoruz’’ dedi.

Dr. Sancak, desteklerinden dolayı Başhekim Doç. Dr. Hasan Ali Kiraz'a teşekkür ederek, ÇOMÜ Üroloji kliniğinde, bölgede referans merkez olarak ürolojik ameliyatlarda öncü faaliyetlerine devam edeceklerini bildirdi.

Haber Merkezi