31 Mart 2024 Yerel Seçimleri öncesi siyasi partilerde aday adaylığı başvuru süreci hızlandı. CHP’de 21-28 Kasım tarihleri arasında adaylık başvurusu yapabilecek. Kamudan ve örgütten istifa etmesi gerekenler ise 1-5 Aralık tarihleri arasında başvuruda bulunabilecek. Aday olacak Milletvekili, belediye başkanı, meclis üyelerinin ise istifası gerekmiyor.

Gelibolu’da ilk başvuruyu yapan isim ise Belediye Meclis Üyesi Koray Akkuş oldu. Aday adaylığı ile ilgili açıklama yapan Koray Akkuş; “2024 Mahalli İdareler Seçimi kapsamında Gelibolu Belediye Başkanlığı Aday Adaylığı başvurumu gerçekleştirdim.” dedi.

KORAY AKKUŞ KİMDİR?

1983 yılında Gelibolu’da Camikebir Mahallesi’nde doğdu. Evli ve bir kız çocuğu olan Koray Akkuş’un ailesi, 1924 yılında Makedonya Kayılar kazasından Sütlüce köyüne mübadele ile gelmiş ve daha sonra 60’lı yılların başında Gelibolu’ya yerleşmişler. Dedesi çiftçi, babası ise kamu işçisi olan Akkuş’un annesi ev hanımıdır.

İlkokulu Gelibolu Namık Kemal İlkokulu'nda tamamladıktan sonra ortaokul ve liseyi Gelibolu Anadolu Lisesi'nde tamamladı. Daha sonra Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 2005 yılında mezun oldu. Sırbistan Nikola Tesla Üniversitesi’nde Yüksek Lisansını 2019 yılında tamamladı. Serbest Avukatlığa başladıktan sonra çok değişik alanlarda yönetici vasfında görevler üstlendi. 2008 – 2010 arasında Gelibolu Haber gazetesinin Yazı İşleri Müdürlüğünü yaptı. Çok sayıda köşe yazısı yayımlandı. 2013-2014 arasında İzmir Göztepe Kulübünde kulüp yöneticiliği yaptı. 2020 yılından bu yana da Ukrayna Merkez Bankası tarafından yapılan sınav neticesinde Ukrayna’da önemli bir yabancı bankaya Bağımsız Yönetim Kurulu üyesi olarak atandı.

Cumhuriyet Halk Partili anne ve babanın çocuğu olarak yetişen Koray Akkuş, “Birey olarak, sosyal demokrasi inancını benimsedim.  Yaşım ilerledikçe edindiğim bilgiler ve tecrübeler beni Cumhuriyet Halk Partisinin ilkelerine bağladı. Nitekim 2012 yılında da Gelibolu ilçe örgütünde yönetici olarak girerek 2015 yılına kadar yönetimde görev yaptım.

2019 yerel seçimlerinde ise Gelibolu Belediye Meclis üyesi olarak seçilerek çok sevdiğim Gelibolu'ya hizmet etmeye başladım” diyerek CHP’ye olan bağlılığını anlatıyor.

 

Mine Yel

Foto: BHA