Yerel seçimler yaklaşırken AK Parti’de belediye başkan adaylık süreci de başladı. Yapılan anketlerde Çanakkale Belediyesi için AK Parti Belediye Başkan adayı sıralamasında Çanakkale eski milletvekili ve İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan’ın ismi ilk sırada çıkıyor. Turan’dan sonra ise ilginç isimler sıralanıyor.

 

Geçen Perşembe günü AK Parti Genel Merkezi tarafından önümüzdeki yerel seçimlerde belediye başkan adayları için başvuru sürecinin başladığını duyurdu. Bu duyuru ile AK Parti’de belediye başkan aday adayı başvurusu başlarken, gözler Çanakkale’ye çevrildi. Bilindiği gibi yıllardır Çanakkale Belediyesi’nin CHP’li başkanlar yönetiyor. 2002’den beri de Başkan Ülgür Gökhan yönetiyor. Başkan Gökhan’ın karşısına şimdiye kadar kim çıktıysa büyük fark yedi.

Bir yandan Başkan Gökhan’ın tekrar aday olup olmayacağı tahminleri yürütülürken, diğer yandan ise AK Parti’nin bu sefer karşısına kimi çıkartacağı merak ediliyor.  AK Parti’nin adayı için birçok isim dolaşıyor kulislerde. Kulislerde dolaşan bir diğer konu ise İstanbul ve Ankara merkezli yapılan anket sonuçları.

TURAN BİRİNCİ SIRADA ÇIKIYOR

Alınan bilgiye göre; anketlerin telefonla yapıldığı yönünde. Anket sonuçlarına göre ilk sırada AK Parti’nin Çanakkale’de en güçlü isimlerinden biri olan eski milletvekili, eski AK Parti Grup Başkanvekili ve şimdi İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan. Milletvekilliği sona ermesine rağmen Turan, siyaset alanında aktif olması belediye başkan adaylığı düşündüğü için bu çalışmaları yaptığı belirtiliyor. Turan, Çanakkale’ye her gelişinde il ve merkez ilçe teşkilatları başta olmak üzere kendisine yakın partililer karşılıyor. Çanakkale teşkilatının Turan taraftarı olan kişilerin de başkan adayı olması için Turan’a baskı yaptığı da gelen bilgiler arasında.

İKİNCİ SIRADA İSE İKİ İSİM VAR

Anketlere göre ikinci sırada ise AK Parti eski milletvekili ve geçen genel seçimden yeniden seçilemeyen Jülide İskederoğlu. İskenderoğlu ile aynı sırayı paylaşan isim ise AK Parti eski il başkanı Gültekin Yıldız. Yıldız, Kasım 2019 yılında il başkanlığından istifa etmişti ve geçen genel seçimlerde ise milletvekili aday adayı olmuştu, fakat aday gösterilmemişti. İskenderoğlu’nun Çanakkale Belediye Başkan Adayı olmak için AK Parti Genel Merkez’e sık sık gidip burada çalışma yaptığı biliniyor. Yıldız’ın ise bu koltuğa talip olup olmadığı bilinmiyor.

ÜÇÜNCÜ SIRA ALAN BAŞKANI YER ALIYOR

Anketlerin üçüncü sırasında ise diğer bir eski milletvekili olan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir. Daha önceleri Çanakkale merkeze pek uğramayan sadece alan başkanlığının olduğu Gelibolu yarımadasında durmayı tercih eden Kaşdemir, son zamanlarda sık sık Çanakkale’deki etkinliklere katılıyor. Hatta görev yeri olan alan başkanlığından daha çok Çanakkale merkezde vakit geçiriyor. Okul programlarına, panellere, sergilere ve benzeri birçok etkinlikte Kaşdemir’i görmek mümkün. Kaşdemir’in belediye başkan adayı olmak istemediği gelen bilgiler arasında.

 DÖRDÜNCÜ SIRADA İSE İL BAŞKANI VAR

Yapılan anketlerin sıralamasında 4 sırada ise AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas yer alıyor. Makas, geçen genel seçimlerde milletvekili adayı olmak istediği fakat izin verilmediği konuşulmuştu. Seçimlerde de AK Parti, Çanakkale’de bir milletvekilini kaybetti. Bu başarısızlık da il başkanı Makas’a yazıldı. Makas’ın belediye başkan adayı gösterilip gösterilmeyeceği ise zaman gösterecek.

 

Atakan Alkış