Panel, ÇOMÜ Terzioğlu Kampüsü Troia Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Panele ÇOMÜ Rektör vekili Prof. Dr. Evren Karayel Gökkaya, ÇOMÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hülya Önal da katıldı.  Panelin Açılış konuşmasını Prof. Dr. Gökkaya yaptı. ÇOMÜ İletişim fakültesi öğrencilerinin katılımı ile gerçekleşen panelin ilk bölümünde Doç. Dr. Ali Emre Bilis, Doç. Dr. Kemal Cem Baykal, Doç. Dr. Pınar Özgökbel Bilis Çanakkale’de Yerel Basında Kadın istihdamına yönelik yapılan araştırma verileri panele katılanlar ile paylaşıldı. Panelin ikinci bölümünde ise Çanakkale basınında kadın istihdamı konuşuldu.

Panelin ikinci, bölümünde Doçent Doktor Gülenay Pınarbaşı, Öğretim üyesi doktor Engin Çağlak, Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hafize Akıncı, Gazeteci Fikriye Susam hem Türkiye genelinde hem de Çanakkale bazında basın sektöründe çalışan kadınların karşılaştıkları sorun ve mesleklerini icra ederken yaşadıkları zorluklarını anlattılar.

Kadın Gazetecilerimiz İş Başında, Haber Olan Her Yerde Kadınlarımızda var

Panelde mesleki tecrübeleri ile ilgili bilgiler veren Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hafize Akıncı, “Konumuz Yerel Basında Kadın İstihdamı. Ben, Ayrı Bir İfade Kullanacağım. Diyeceğim Ki; Çanakkale’nin Kadın Gazetecileri. Gazeteciliğe Renk Katan Kadınlarımız Da Denebilir Bir Başka Deyişle Çanakkale Yerel Basınının Mutfağından, Muhabir Kadrosuna.. Yazı İşleri Müdürü Olarakta Görev Üstlenen Pekçok Kadını Var Ve Var Olmaya Devam Ediyor. An Geldi, Gazete Patronu Kadın Oldu Çanakkale De. An Geldi, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Oldu Bir Kadın. Kadın, Muhabir Oldu. Sayfa Sekreteri, Grafiker, Yazı İşleri Müdürü Oldu. Kısacası, Yerel Basın Kadrosunda, Görev Alan Oldu Çanakkale Kadını. Yazı İşleri Ailesinin Bir Ferdi Olup; Mutfağından Başladı Çanakkale Kadınının Bu Alkışlatan Serüveni. Polis, Asker, Vali, Kaymakam, Nüfus Müdüresi, Doktor, Hakim, Savcı. Kadın, Nasıl Ki Her Kamu Kurumunda Başarı İle Görevini Yerine Getiriyor İse, Çanakkale Basınında Da Durum Tam Da Böyle Diyebiliyorum, Övünçle Kadın İstihdamını, Çanakkale Yerel Basını Öylesine Önemsiyor Ki; Yayım Hayatını Sürdüren İl Merkezi Ve İlçelerindeki Gazeteler Başta, İnternet Haberciliğinde, Yerel Tv’den Radyoların Usta Kalemleri Olarak Kadınlarımız Hep Görev Başında. Kimi Anne, Çocuk Sahibi, Kimi Daha Yeni Nişanlı, Hayatının Baharında Olanlar Var Bir De Gazetecilik Birçok Meslek Dalında Olduğu Gibi, Zahmetli Ve Bir O Kadar Da Yorucu Bir İş Kolu. Çanakkale Yerel Basınında Olduğu Gibi, Ulusal Haber Ajanslarında Da Kadın Gazetecilerimiz İş Başında. Kısacası; Haber Olan Her Yerde Kadınlarımız. Basın Kuruluşlarının Mutfağı, Tıpkı Ev Mutfaklarında Olduğu Gibidir, İçine Sevgi Katılınca, Ortaya Nefis Ürünler Çıkartan Bir Yerdir. Topluma Doğru Haber Ulaştırmaktan Başlıyor En Başta Bu Kıymetli Görev. Yağmur, Kar, Fırtına, Sıcak Ya Da Soğuk Demiyor Sahadaki Gazeteci Kadınlarımız. Mesleğe İlk Adımı Attıkları Günün Heyecanlıyla, Hep Görevlerinin Başındalar Onlar. Ülke Genelinde, Yerel Basın Organlarının En Güçlü Ve Sayıca Oldukça Fazla Olduğu Bir İldir Çanakkale. Mesele Habercilik Olunca, Kadın Ya Da Erkek Ayırt Etmeksizin, Kadroları İle 7 Gün 24 Saat, Dahası; 365 Gün 6 Saat Kamuoyunu Bilgilendirmek Adına Zoru Başaranlardır Çanakkaleli Kadın Gazeteciler. Olmazsa Olmaz, Vazgeçilmezlerdir. Edindikleri Mesleğe Olan Sevgileri, Her Bir Gazeteci Kadınımızın Gözünü Öyle Bir Kara Etmiştir Ki, Korku Nedir Bilmez Olmuşlardır Diyerek Sözlerimi Noktalamadan Evvel, Çanakkale Yerel Basınına Güç Katan, Kadın Gazetecilerimize Buradan Kucak Dolusu Selamlarımı Yolluyorum vazgeçmek yok daha fazla çalışacağız.

Türkiye’nin tek kadın gazeteciler Cemiyeti başkanı olarak gazeteciler Cemiyeti başkanları toplantısına katıldığımda önce kadın olarak kadın meslektaşlarımı burada temsil etmekten büyük bir sevinç duydum. Ama daha sonra “neden tek Kadın Gazeteciler Cemiyeti başkanı benim?” diye kendi kendime sordum. Hayatın her alanında olduğu gibi mesleğimizde de bir erkek egemen durumun olduğu ortada tabii. Aslında ben Türkiye’nin tek kadın gazeteciler Cemiyeti başkanı olmam kadın meslektaşları da hareket te geçirdi. Bu nedenle de mutluyum. Şimdi benim ile birlikte Türkiye Gazeteciler Cemiyetinde illerini temsil eden 4 kadın Gazeteciler Cemiyeti başkanı var. Umut ediyorum ki kadın cemiyet başkanı sayımız ileriki yıllarda dahada artacak” dedi.

Arzu Baladur

Foto: BHA