Kepez Belediyesi eski başkanı Ömer Faruk Mutan, geçen yerel seçimlerde CHP adayı Birol Arslan’ın yerine Kepez Belediyesi bağımsız adayı Gökhan Bayram’ı desteklemişti. Bu destek de partisi tarafından disipline sevk edilmesine kadar gitmişti. Mutan, eski ortağı ile otururken çekilen fotoğrafı yeniden paylaşması dikkat çekti. Yaklaşan yerel seçimler için “yeni bir çalışma daha mı olacak” sorusu akıllara getirdi.

 

31 Mart 2019 yerel seçimler öncesi Kepez Beldesi’nde çok önemli gelişmeler yaşandı. Yıllarca burada CHP’li olarak Kepez Belediye Başkanlığı yapan Ömer Faruk Mutan, CHP’nin aday gösterdiği şimdiki başkan Birol Arslan’a karşı çıktı. Seçimler öncesi Arslan’ın yanlış aday olduğunu savunarak karşı cephede yer aldı.

Tartışmaların devam ettiği sırada İYİ Parti’den Kepez Belediye Başkan adayı olmak isteyen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi hocalarından Gökhan Bayram, o dönem CHP-İYİ Parti ittifakına takıldı. İYİ Parti, Bayram’ı aday göstermedi. Bunun üzerine Bayram’da Kepez’de bağımsız aday olarak seçimlere girme kararı aldı.

CHP’nin karşısında en güçlü rakip olan AK Parti ise beldede müteahhitlik yapan ve şimdi Ezine Gıda İhtisas OSB Müdürü olan Alper Altınok’u aday olarak gösterdi.  CHP ile AK Parti arasında beldede bir yarış başlarken Mutan, AK Parti’ye yarayacak bir hamle yaparak bağımsız Aday Bayram’ı destekleme kararı aldı ve partisini çok ağır bir şekilde eleştirdi. Bayram’ın İYİ Parti oylarını böleceği, Mutan’ın ise CHP’nin oylarını bölerek CHP’nin aday Arslan’a seçimi kaybettireceği planları yapıldığı konuşulmuştu.

DİSİPLİNE SEVK EDİLDİ İSTİFA ETTİ

Seçimi CHP’nin adayı ve şimdiki belediye başkanı Birol Arslan kazandı. Arslan ilk iş olarak Mutan dönemindeki borçları pankarta yazarak belediye binasına astı. Seçimden hemen sonra CHP, partisi ve adayı hakkında seçimden önce yaptığı açıklamalar nedeniyle üyesi Mutan’ı ihraç sistemi ile disipline sevk etti. Savunma vermeyen Mutan daha sonra partisinden istifa etti.

SAĞLIK MÜDÜR YARDIMCISI YAPILDI

Seçimden kısa süre sonra Mutan, bu sefer Gelibolu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı olarak atandı. Bu atama da yerel seçimlerde AK Parti’nin adayına çalışmasının ödülü olarak yorumlandı. Mutan yıllarca başhekim yardımcısı olarak çalıştı. Bir süre önce de bu görevinden ayrıldı.

YENİDEN ADAY MI?

Mutan, geçen süre içinde sık sık Başkan Arslan aleyhine açıklamalar yaptı ve yapmaya devam ediyor. Bir süre önce de bir açıklama yaparak eğer Arslan’ın Kepez’de bir kez daha aday gösterilmesi durumunda karşısında aday olacağını açıkladı. Bu açıklamadan sonra kısa süre önce desteklediği eski seçim ortağı Bayram ile fotoğrafını paylaştı. Bu paylaşım da önümüzdeki yerel seçimlere hazırlık olarak değerlendirildi. Mutan’ın aday olacağı bu sefer Bayram’ın onu destekleyeceği konuşuluyor. Yerel seçimler yaklaştıkça, siyasi alanda birçok manevralar ve planlarla karşılaşılacağı kesin.

 

Mehmet Güler