Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Marmaris’te düzenlenen Yerel Medya Çalıştayı’nda yerel medyaya destek verecek açıklamalar yaptı. Kılıçdaroğlu, belediye meclis kararlarını yerel gazetelerde yayınlatmayan kendi belediyeleri de dahil tüm belediyeleri eleştirerek, yerel basının ayakta kalabilmesi için belediye meclis kararlarının yerel gazetelerde yayınlanması gerektiğini söyledi. Çalıştaya Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hafize Akıncı da katılarak yerel medyanın sorunlarını dile getirdi.  İkili görüşmede Kılıçdaroğlu, Akıncı aracılığı ile Çanakkale’ye selamlarını gönderdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Marmaris’te düzenlenen Anadolu Buluşmaları Yerel Medya Çalıştayı’nda yerel gazete temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantıda medyanın denetim anlamında önemli bir görevi olduğunu da hatırlattı; siyasetçinin daha dikkatli adımlar atmasında bu sorumluluğun önemine dikkat çekti. Anadolu Basını'nın güçlenmesi için, bunun önemine değinen Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun "Dünyanın her tarafında medya özgürce yayın yapar ve tüm siyasal aktörler onlara saygı duyar. Siz ne kadar kapanırsanız baskıcı yönetim o kadar memnun olur çünkü kendisini eleştirecek hiç kimse kalmaz. Bakıyorsunuz, belli gazetelere kamu bankalarının ilanı var, tam sayfa. Belli gazetelere ise hiçbiri yok.
Benim, sizlerin vergileriyle. Oradaki çalışanların aylıklarını da bizler ödüyoruz. Nasıl oluyor da kamu bankası sadece belli tv kanalları ve gazeteleri besler. Diğerleri gazete, tv değil mi, internet sitesi değil mi?
Bir taraf cezalandırılır, öbür tarafa istedikleri kadar ilan verilir. Ben itiraz ediyorum, sizin de itiraz etmeniz lazım. Kamu denetçiliği kurumuna da başvurduk, itirazla kalmadık. Bu, bizim alanımıza girmiyor dediler. Maaş almak için mi oturdunuz oraya. Evet. Ballı maaş almak için oturdular. Acaba saray bize kızar mı, beni görevden alırlar mı?” dedi.
 
"MECLİS KARARLARI YEREL GAZETELERDE YAYINLANMALI"
Ekonomik krizden etkilenen ve ayakta zor durabilen yerel gazetelere belediye meclislerinde alınan karaların yayınlanması gerektiğini de vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Belediye meclislerinde alınan kararların yerel gazetelerinde neden yayınlanmaz. belde halkı ile ilgili karar alıyorum. Belediye meclis kararları yayınlanır, medya aracılığıyla denetlenmiş olur o kararlar.
Bu aynı zamanda yerel medyanın belli bir geliri elde etmesine olanak sağlar. Şu anda çok ciddi bir çürüme ile karşı karşıyayız. ama umudumu yasama yürütme yargıda değil; umudumuz medyada. Hepimizin sorumluluğu var. Özellikle medyanın sorumluluğu belki benden de fazla.
Ortaklaşacağımız konuları büyütürsek siyaset kurumunun yanlışları, siyasetçinin daha dikkatli adımlar atmasını konuşmasını sağlarız. Bu görev demokrasilerde medyaya düşüyor. Medya üçünü de denetleyen, geniş kitlelere duyuran bir ortam.
Anayasamız var bizim. Anayasamız diyor ki, basın hürdür, sansür edilemez. Basın şu anda böyle mi? Basın evi kuracaksanız bir yerden izin almanıza bile gerek yok diyor Anayasa” ifadesini kullandı.

ÇANAKKALE’YE SELAMLARINI GÖNDERDİ
CHP' nin Anadolu Basını ile buluştuğu çalıştaya, Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hafize Akıncı da davet edildi. Çalıştaya katılan Akıncı, Çanakkale’deki yerel medyanın sorunlarını çalıştayda dile getirdi.  Kılıçdaroğlu ile de görüşen Akıncı sorunları birinci ağızdan tek tek aktarma şansı buldu. İkili görüşmede  Kılıçdaroğlu’da Akıncı aracılığı ile Çanakkale’ye selamlarını gönderdi.
 
Tuba Demirtaş