Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Cennet Otoparkı alanında 2017 yılında yap işlet devret modeli ile Çanakkale Belediyesi ve Bayar İnşaat arasında otopark ve iş merkezi yapılması için imzalar atıldı. İnşaat çalışması 2. kata geldiğinde firma battı. Yıllardır inşaat olduğu gibi dururken, arkasında bulunan alan Çanakkale Belediyesi tarafından doldurularak otoparka çevrildi. İş merkezi ile ilgili davalar devam ederken, burası artık Çanakkalelilere otopark olarak hizmet verecek.
 
Çanakkale’nin yılladır bitirilmeyen projelerinden biri ise Cennet Otoparkı alanında yapılması planlanan AVM ve otopark. Bu proje için imzalar Ocak 2017 yılında atıldı. İmza törenine o gün Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcıları Handan Özyayla ve Özleyiş Çetin, İmar ve Şehircilik Müdürü M. Kemal Albayrak, Emlak ve İstimlak Müdürü Zeki Çakır ile Kale Bayar İnşaat ve Yapı Malzemeleri Gıda Turizm İthalat İhracat Sanayi Tic. LTD Şti. yetkilileri Mustafa Bayar ve oğlu Mehmet Ali Bayar katıldı.
O gün imza törenine de Başkan Gökhan şu bilgileri vermişti; “Cennet Otoparkı diye adlandırılan alanda ihale yapmıştık. Burada şimdilik 2 blok halinde, bir tarafı katlı otoparkın olduğu yapılacak alan, diğeri de B blok olarak adlandırdığımız müstakil iş yeri ve ofislerin olduğu yapının ihalesi tamamlandı. Encümenimiz bu konuda kararını aldı. Ben de onayını verdim. Şimdi bu yapıların yapımı için sözleşme aşamasına geldik. Yüklenici, yani ihaleyi alan firma, Kale Bayar İnşaat ve Yapı Malzemeleri Gıda Turizm İthalat İhracat Sanayi Tic. LTD Şti. oldu. O firma adına Mehmet Ali Bayar’la imza atacağız”

ŞİRKET İFLAS ETTİ İNŞAAT YARIDA KALDI
İmzalat atıldıktan sonra inşaat çalışması başladı. İnşaat 2. Katına geldiğinde inşaat sektörü büyük darbe aldı. O dönemde Çanakkale’nin en fazla konutu yapan müteahhit Bayar İnşaat iflas etti. Çok sayıda kişiyi mağdur etti ve birçok inşaatı olduğu gibi bu AVM de yarıda kaldı. Daha sonra yapılacak, devam edilecek diye çok konuşuldu ama geçen süre içinde olduğu gibi kaldı.

DOLDURULUP OTOPARK YAPILDI
İnşaatın arka tarafı ise çükür olarak kaldı ve yıllarca buradan su çekildi. Buradaki çalışma bitmeyince Çanakkale Belediyesi, molozlarla burayı doldurarak düzeltti. Daha sonra otopark yapmak için çalışma yaptı. Doldurulan geniş alan tamamen düzeltildikten sonra otopark alanı yapıldı. Çizilen proje çerçevesinde işaretlemeler yapıldı ve son olarak otoparkın giriş çıkışı için beton döküldü. Çevresi de tel örgüt ile örüldü.
Otoparkın sadece bir giriş çıkışı olacak. Atatürk caddesi tarafından giriş çıkış olmayacak. Otoparkın tek giriş çıkışı ise Atatürk caddesinde belediyeye doğru giderken inşaat alanına gelmeden sağ tarafa giden sokak üzerinde olacak. Alanda çalışma devam ederken, otoparkın birkaç yerinde yaya giriş çıkışları da olacak. Otoparkın ilk etapta ücretsiz olacağı, daha sonraki süreçte ücretsiz olup olmayacağına belediye karar verecek.  
 
OTOPARK 700 ARAÇ KAPASİTELİ OLACAKTI
İmzalat atıldığında o dönemde AVM ve otopark ile ilgili şu bilgiler verilmişti. İsmetpaşa Mahallesi Göktürk Sokak’a cepheli Cennet Otoparkı olarak bilinen alan ile yine İsmetpaşa Mahallesi Atatürk Caddesine cepheli iş yerlerinin bulunduğu, toplamda 5 bin 473 metrekarelik alanda iki blok halinde hazırlanan,  hem otopark hem de iş yeri alanlarından oluşan bir projeydi. Toplam 5 bin 473 metre karelik 2 parsel üzerine planlanan iki ayrı bina var. Bir tanesi alt katta 20 adet iş yeri ve üst katta da 107 adet ofis olmak üzere ve 700 araçlık otopark olmak üzere A blok olacaktı. Toplam otopark alanı da 19 bin 261 metrekare olarak tasarlandı. 100 metre karelik ofisler ve dükkânlar, 12 adet iş yeri zeminde ve 60 tane de ofis üst katlarda olmak üzere, toplam kapalı alan 27 bin 21 metre kare olacaktı. Diğer B blok adlandırdığımız ve ön tarafta, yani Atatürk Caddesi üzerinde kalan bina 8 bin 568 metrekare olacak. Burada da 47 tane ofis, 8 tane de iş yeri var. Yani toplam 2 blokta 20 tane zeminde iş yeri olacak ve 107 tane de ofis olacaktı. Bu, yap işlet devret modeli ile yapılacaktı. Otoparkı 120 ay, yani 10 yıllığına yapacak olan firma işletecek, bunun karşılığında da belediyeye ilk başlangıçta aylık 10 bin TL artı KDV olmak üzere kira ödeyecekti. İnşaat bitmeden önce yine aylık 6 bin TL kira ödeyecekti. İnşaat bittikten sonra, otopark olarak işletilirken de 10 bin artı KDV kira ödeyecek. Bu noktada 10 yıl boyunca da tabi bu kiralar TEFE, TÜFE oranında düzenlenecekti. Buradaki zemin kattaki iş yerleri 8 ayda tamamlanacaktı aradan 6 yıl geçti inşaat ancak iki kat yapılabildi. Binanın tamamı da 15 ayda bitirilmesi planlanmıştı.

BÖYLE OLACAKTI
O gün imza töreninde dağıtılan görsellerde ise AVM’ler böyle olacaktı. Lüks olarak yapılması planlanan iş merkezinin şehir merkezindeki ilk AVM olacaktı. Bu projeden çok sayıda vatandaş temelden dükkan aldı. Daha sonra bina yapılmayınca şirkete kayyum atandı ve alan mahkemelik oldu. Mahkeme süreci uzayınca belediye burayı otoparka çevirdi. Sonraki süreç ise yine mahkeme karar verecek.

Mehmet Güler