MHP 14. Olağan İl Kongresi, İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Kongreye AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı, MHP MYK Üyeleri Hayati Arkaz, Fatih Çetinkaya, Fırat Çakıroğlu, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile il ve ilçe teşkilatlarının katıldı.
 
Kongre saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Divan Kurulu Başkanı MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı ve yardımcıları olarak ise MHP MYK Üyeleri Hayati Arkaz, Fatih Çetinkaya, Fırat Çakıroğlu belirlendi. Ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin konuşmalarının yer aldığı video gösterimi yapıldı. Kongrede bir konuşma yapan MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı, “Önümüzde bir yerel seçim var. Bu yerel seçime bir an önce hazırlanabilmek ve o yerel seçimlerde başarı elde edebilmek adına kongrelerimizi tamamlayıp en kısa yoldan yerel seçimlere hazırlanmanın formülünü bulmak lazım. Şuan da Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi ve Sayın Genel Başkanımızın da yapmak istediği bu. Bir an önce İl Kongrelerimizi bitirip, büyük kurultayımızı gerçekleştirip ondan sonrada yolumuza devam edeceğiz” dedi. Daha sonra faaliyet ve mali rapor okunarak, oy birliğiyle kabul edildi.
 
 
Ardından konuşan MHP Çanakkale İl Başkanı Ali Tuğrul Yıldırım, 14. Olağan Kongrenin hayırlı olmasını dileyerek, “ 4 yıldır Milliyetçi Hareket Partisi’nin Çanakkale İl Başkanlığı görevini yürütmekteyim. 4 yıldır emek ettik, birçok çalışmaya imza attık. Bununla birlikte Çanakkale’mizde özellikle kovid döneminde yaşanan sıkıntıları bertaraf etmek, halkımızın bu hususlarda daha az etkilenmesi adına önlemler almak için kamusal alanlarla birlikte ortak çalışmalar yürüttük. Zor dönemlerdi. Onun haricinde kovidden çıkılan dönemde Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanımızın talimatlarıyla sahanın büyük hattında bütünsel çalışmalar gerçekleştirdik. 14 ve 28 Mayıs seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partimizin bir oy fazla alabilmesi için sahada aktif şekilde çalışmalar gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.
 
Tek liste olarak gidilen kongrede Ali Tuğrul Yıldırım, güven tazeleyerek, yeniden başkanlığı seçildi. Kongreyle MHP Çanakkale İl Başkanlığı Yönetim Kurulu şu şekilde oluştu:
İl Başkanı Ali Tuğrul Yıldırım, Yönetim Kurulu; Ramazan Yurdagül, Cahit Kiper, Mustafa Meteertem, Necla Sarıibrahimoğlu, Sinan Arıcı, Ercan Vatan, Hakan İmamoğlu, Nurşen Gökkuş, Aytaç Sural, Emrah Turan, Nazmi Talas, Sevgi Patan, Hasan Dereci, Fehim Sağlam, Emre Özkan, Suat Han, Ramazan Ak, Ali Rıza Çardak, Alparslan Çelik, Basri Özdemir, Sezer Sanık, Mustafa Ergeç, Mübeccel Aydın, Samed Başyiğit.
 
Mine Yel
 Foto: BHA