Organizasyon startı Eceabat'a bağlı Kilitbahir köyündeki Namazgah Tabyaları önünde başladı. Burada düzenlenen 12'nci Çanakkale Bisiklet Turu Şehitlere Saygı Sürüşü'ne Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Çanakkale Orman Bölge Müdür Enver Demirci ve 26 ilden 750 sporcu katıldı.
Namazgah Tabyası önünde toplanan bisikletseverler, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı'nı okudu. Daha sonra verilen start ile sporcular şehit ve gaziler için 48 kilometrelik saygı sürüşüne başladı. Sporcular, Kilitbahir Kalesi önünden sırasıyla Şahindere Şehitliği'ne ardından da Alçıtepe köyü üzerinden Çanakkale Şehitler Abidesi'ne ulaştı. Bisikletliler güzergahı dolaşıp yine Namazgah Tabyası’nda buluştu.
Şehitler diyarında saygı sürüşünde bir araya geldiklerini dile getiren Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, "Emeği geçen arkadaşlara, katılanlara teşekkür ediyorum. Bu vesileyle başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Çanakkale kahramanlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi, rahmet, minnetle anıyorum" dedi.

Sedat Uz
Foto: Alan Başkanlığı