Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusunun 26 Ağustos'ta başlayıp 30 Ağustos'ta zaferle sonuçlanan, dünyanın gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından biri olarak tarihe geçen Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesinin 101. yıldönümünde ‘Zafer Bayramı’ Çanakkale’de coşkuyla kutlandı.

Zafer Bayramı programı, Çanakkale Valiliği önünde sabah 10.30’da başladı. İlk olarak çelenk töreninde Vali İlhami Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Biçen ve Belediye Başkan Vekili İrfan Mutluay, siyasi partilerin temsilcileri, askeri personel, muharip gaziler ile vatandaşlar katıldı. Vali İlhami Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Biçen ve Belediye Başkan Vekili İrfan Mutluay tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ardından saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okundu. Vali İlhami Aktaş, tebrikleri kabul etmesi ardından kordon boyunda resmi geçit tören yapıldı.

VALİ AKTAŞ TEBRİKLERİ KABUL ETTİ
Vali İlhami Aktaş, Çelenk koyma programının ardından tebrikleri kabul etti. Valilik makamında gerçekleştirilen tebrik kabulünün ardından Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Biçen ve Belediye Başkan Vekili İrfan Mutluay tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ardından saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okundu. Vali İlhami Aktaş, tebrikleri kabul etmesi ardından kordon boyunda resmi geçit tören yapıldı.  Vali İlhami Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Biçen ve Belediye Başkan Vekili İrfan Mutluay, yaya olarak törene katılanların 30 Ağustos Zafer Bayramını kutladı. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasını Deniz Yarbay Alpaslan Yavaş gerçekleştirdi.
Vali İlhami Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Biçen ve Belediye Başkan Vekili İrfan Mutluay, törene katılanların 30 Ağustos Zafer Bayramını kutladı. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasını Deniz Yarbay Alpaslan Yavaş gerçekleştirdi.

"Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecinin temelleri atılmıştır"
Yarbay Yavaş konuşmasında, “Tarihimizin dönüm noktalarından biri olan bu zafer sadece vatan topraklarının düşmandan kurtarılmasını sağlamamış, Anadolu’nun Türk yurdu olduğu tescillenerek, büyük önder Gazi Mustafa Kemal önderliğinde ilelebet payidar kalacak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecinin temelleri atılmıştır. Kahraman Türk ordusunun kendisinden sayıca çok daha üstün olan işgal ordusuna karşı başlatılan, her safhasıyla düşünülerek hazırlanan ve Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından bizzat sevk ve idare edilen bu harekat ile kazanılan eşsiz zafer, Türk ordusunun yüksek kudret ve kahramanlığının tüm dünyaya gösterildiği muazzam bir eser olmuştur. Bu eşsiz zafer Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderlik ve komutanlık dehası ile ordu-millet bütünlüğü içerisinde kazanılmıştır” dedi.

Öğrencilerin şiir okuduğu törende, resmi geçit sonrasında Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM) ve Sahil Güvenlik ekipleri Çanakkale Boğazında su gösterisi yaptı.

Arzu Baladur