Sözcü’nün haberine göre; üç aylık maaş olarak 223 bin 500'er lira maaş alan 310 milletvekili ise vekillik yapmadıkları döneme ait 149 bin lirayı kabul ettiler. İki aylık maaşı iade eden Demokrat Parti lideri Gültekin Uysal “İki aya yakın fazladan ücret ödendi. Hak etmediğim bir parayı alamazdım, iade ettim” dedi. Uysal'ın yanı sıra BBP lideri Mustafa Destici, eski İYİ Parti Bursa Milletvekili  Kamil Erozan ve eski  AK Parti Balıkesir milletvekili Adil Çelik de iki aylık maaşlarını TBMM muhasebesine iade etti.
 27'nci dönemde görev yapan 314 milletvekili 14 Mayıs seçimlerinin ardından yeniden TBMM’ye giremedi. Vekillikleri sona eren 314 isme Nisan-Mayıs-Haziran ayları için toplam 70 milyon TL ödendi. Mayıs ayının yarısı ve haziran aylarında vekil olmadıkları halde fazladan ücret alan 314 vekilden sadece 4'ü “Biz bu parayı hak etmedik” diyerek parayı iade etti.

İADE ETMEYEN VEKİLLER ARASINDA 3 ÇANAKKALE MİLLETVEKİL DE BULUNUYOR
Çanakkale’nin mecliste 4 vekille temsil ediliyor. Geçen dönem AK Parti’den Bülent Turan ve Jülide İskenderoğlu, CHP’den Muharrem Erkek ve Özgür Ceylan meclisteydi. Geçen genel seçimlerde sonra  4 isimden Bülent Turan, Muharrem Erkek ve Jülide İskenderoğlu tekrar meclise gitmedi ve vekillikleri sona erdi. Fazladan aldıkları parayı iade etmeyen 310 milletvekilinin içinde Çanakkale’de Turan, Erkek ve İskenderoğlu da bulunduğu belirtildi. Haber duyulmasının ardından tepkiler yağdı. Gelen tepkilerden sonra 310 vekilin fazladan aldıkları maaşları teslim edip etmeyeceği merak ediliyor.

Mine Yel