Üniversite sınavından sonra öğrenciler tercih telaşına girdi. Hangi üniversite ve hangi bölümü seçecekleri ile  ilgili bir çok fikir alıyorlar. Uzmanlar ise tercihin önemine vurgu yapıyor.
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin Televizyonu ÇOMÜ TV’de  Kampüs Özel Programına katılan Doç. Dr. Hanife Esen Aygün  “Öğrenciler tam her şeyi geride bıraktık diye rahatlarken yeni bir zorluk onları bekliyor.  Bundan sonraki tüm yaşantısını, belki de yönünü belirleyen seçimi.  Doğru bölüm nasıl belirlenir?  Çünkü doğru bölüm beraberinde doğru iş, doğru  sosyal çevre, hatta doğru eşi de beraberinde getiriyor.  Peki hayalimdeki bölümü nasıl seçeceğim? Çünkü biz  üniversite tercihini yaparken tabi ki  aldığı puan  yüzdelikleri esas alarak tercih yapmalarını söylüyoruz biz öğrencilere . Ama sayılar her zaman  bize tam  doğru olanı göstermeyebiliyor.  Sayıların arkasındaki gizli anlamlara bakmak gerekebiliyor.  Orda da Üniversite tercihi yapacak  kişinin özellikleri devreye giriyor.  Çok iyi bir puan almış olabilirsiniz, toplumda kabul görecek bölümü tercih etmeye yetecek kadar  puan olabilir fakat seçilecek bu bölüm,  sizin hayaliniz olsa bile sizin kişisel özelliklerinize uygun olmayabilir.  Örneğin puanlar tıp bölümünü seçmeye yetiyor olabilir fakat   ancak siz doktor olmak için uygun kişisel özelliklere sahip olmayabilirsiniz. Bu nedenle meslekler hakkında bilgi edinmek,  bu mesleklerin kendi kişisel özellikleri ile örtüşüp örtüşmediğini dikkate alarak  bölüm tercihinde bulunmak son derece önemli.
Son yıllarda yapılan tercihlere baktığımızda aslında üniversite ve bölüm seçiminden ziyade şehir seçiminin ön planda olduğunu düşünüyoruz. İkisinin de doğru tarafları olduğu gibi bazen, bazen de dezavantajlı yönleri de olabilir.  Dolayısı ile burada dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan bir tanesi de  seçtiği bölümün bulunduğu şehir,  beni mesleki anlamda ne kadar geliştirecek. Yani bulunduğum şehir benim mesleki gelişimine ev sahipliği yapabiliyor mu? Eğer yapabiliyorsa doğru şehirde doğru bölüm okunabilir.
Üniversite hayatı sadece bilgi değil, beraberinde yaşamı da elde ettiğimiz yerler. Geçmişte bi diyorduk ki ‘Okul hayata hazırlıktı’  hayır,  okul artık hayatın ta kendisi.  Üniversite yaşamı boyunca elde ettiği bilgi, beceri ve çevre sonrasında  bilgiyi okulda, beceriyi de şehrin olanakları ile geliştirecek.  Sosyal ağı oluşturma kısmını da burada kendi gibi aynı bölümü tercih eden arkadaşları ile başarı oluşturacak. Bu da son derece önemli bir faktör oluşturuyor aslında.  Göz ardı edilen fakat dikkate almamız gereken bir faktör.  Çünkü aynı bölümden mezun olan kişiler olarak  çalışma hayatına atıldıklarında da aynı meslek dalında çalışıyorlar.  Böylece birbirlerini tamamlayıp beraber iyi işler üretiliyor.”
Artık İş Yerleri, fakülte birincilerinden ziyade iş başında problem çözebilen, iş arkadaşları ile uyumlu çalışabilen işbirliği, iletişimi açık bireyleri tercih ediyor.  Bu anlamda da doğru tercihi yapabilmek, bilinçli tercihlerle doğru insanlarla bir araya gelebilmek  bizi hayata da hazırlıyor, mesleğe de hazırlıyor.  Sosyal ağın oluşturulabilmesinin önemli bir yolu  bu tercihi yapan aynı insanlarla buluşmakken, diğer bir ayağı ise şehrin ve imkanların  birbirini destekler nitelikte olması. Çünkü mezun olup iş hayatına atıldığımızda da  aynı network’a ihtiyaç duyuyoruz.  Ben de yıllardır mezun olmama rağmen hala Lisans arkadaşlarımla görüşmeye devam ediyorum” dedi.
ÇANAKKALE ÖĞRENCİ ŞEHRİ
Öğrencilerin tercih yaparken üniversitenin durumu ve bulunduğu şehri de dikkate almaları gerektiğini belirten Esen Aygün tavsiyelerini şöyle tamamladı; “Öncelikle Çanakkale, tarihi, doğası ile olağanüstü muazzam bir şehir.  Gelenin, görenin hayran olduğu, dönmek istemediği bir şehir.  Bilimin doğa ve tarihle buluştuğu bir şehir. Çok nitelikli bölümlerimiz ve çok nitelikli hocalarımız var.  beraberinde bilimi sevgi ile çoğaltıyoruz. Bu anlamda  üniversite öğrencilerine ciddi anlamda  sosyalleşme olanağı da sunan bir  şehir olarak karşımıza çıkıyor ki  üniversiteye yönelik yaptığımız araştırma da bunu gösteriyor.  Memnuniyet araştırmalarında Çanakkale hem yaşanabilir şehirler kulvarında listenin başlarında yer almakla birlikte Üniversite memnuniyetinde Türkiye’de 4. Sırada yer alıyor.  Bu da çok ciddi ve önemsenmesi gereken bir rakam”
Mine Yel