Diş taşı temizliği, dişlerde biriken plak ve tartarın bir diş hekimi tarafından özel aletler kullanılarak temizlenmesidir. Diş taşı oluşumuna neden olan plaklar, zamanla dişlerin yüzeyinde birikip dişlerin çürümesine ve çeşitli diş eti hastalıklarının oluşmasına sebebiyet verebilir. Diş taşı temizliği ile dişlerin bu birikimlerden temizlenmesi ve genel diş sağlığının korunması sağlanabilir.
 
Diş taşı, tartar olarak da bilinen dişlerin üzerinde biriken plakların sertleşmesiyle oluşan bir maddedir. Plak, ağızda sürekli olarak oluşan bir yapışkan tabakadır ve bakteriler, yiyecek artıkları ve tükürük içerir. Plak, dişlerin düzenli fırçalanması ve diş ipi kullanımıyla temizlenmezse zamanla sertleşir ve diş taşı haline gelir. Diş taşı, genellikte dişlerin arkasında ve arasına oluşur ve kahverengi görünüme sahiptir.
 
Diş Taşı Nasıl Temizlenir?
Diş taşı temizliği, diş hekimleri tarafından profesyonel olarak yapılan bir uygulamadır. Diş hekimi, uygulama sırasında özel aletler kullanarak dişlerde biriken diş taşlarını temizler. Bu aletler arasında ultrasonik cihazlar, özel diş telleri ve küçük el aletleri yer alır. Diş hekimleri, dişlerin arka tarafında biriken plak ve tartarın temizlenmesi için dişlerin arka tarafına özel aletler sokabilir. Bu nedenle, oluşmuş diş taşı ve tartarı temizletmek için düzenli aralıklarla bir diş hekimine gitmek gerekir.
 
Diş Taşı Temizliğinin Faydaları Nelerdir?
Diş taşı temizliğinin başta ağız ve diş sağlığının korunması olmak üzere birçok faydası vardır. Bu işlem sayesinde diş çürüklerinin ve diş eti hastalıklarının önlenmesi sağlanabilir. Diş taşı temizliği ile dişler daha beyaz ve parlak görünebilir. Diş taşı temizliği genellikle ağrısız bir işlemdir, ancak diş eti hastalığı veya diğer diş problemleri olan kişiler için bazen az da olsa rahatsızlık yaratabilir.
 
Diş Taşı Oluşumunu Önleme Yolları Nelerdir?
Diş taşı oluşumunu önlemek için, düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanımı gerekir. Bunlara ek olarak, düzenli olarak diş hekimi ziyareti yapmak da hem diş taşı oluşumunu önlemek hem de  genel diş sağlığı açısından önemli bir faktördür. Diş hekimler ayrıca, dişlerdeki plak ve tartarın birikmesini önlemek için profesyonel uygulamaların yanında farklı tavsiyelerde de bulunabilir. Genel olarak diş taşı oluşumunu önleme yollarından bazıları şöyledir:
 
Diş fırçalama: Dişleri her gün ve düzenli olarak günde 2 kez fırçalamak diş taşı oluşumunun önlemek için olmazsa olmaz bir uygulamadır. Diş fırçalarken yumuşak bir kıllı bir diş fırçası kullanmaya da dikkat etmek gerekir.
 
Florürlü Diş Macunu: Florür, diş minesi hasarını önlemeye yardımcı olur. Bu içerikte diş macunlarda ayrıca, triklosan isimli bir madde bulunur. Bu madde, diş taşını oluşturan bakterilerle savaşmaya yardımcı olabilir.
 
Diş ipi kullanımı: Diş ipi ile diş fırçasının ulaşamadığı alanları temizleyerek diş taşı ve plak oluşumunu engellemeye fayda sağlayabilir.
 
Gargara yapmak: Diş fırçalama ve diş ipi kullanımı sonrası günde 1 kez gargara yapmak derinlemesine bir temizlik sağlar. Düzenli antiseptik gargara kullanımı ile plağa neden olan bakteriler yok edilebilir.
 
Beslenme alışkanlıklarını dikkat etmek: Şeker oranı yüksek ve nişastalı yiyecekler, bakteri üretimini artırarak diş taşı oluşumunu hızlandırabilir. Bu tarz besinlerin tüketimini sınırlamak ve her beslenme sonrası diş fırçalayıp bol su içmek, diş taşı oluşumuna engel olabilir.
 
Sigara kullanmamak: Yapılan bazı araştırmalar, sigara içmenin diş eti hastalıklarını tetikleyebileceğini ve diş taşı oluşumunu hızlandırabileceğini ortaya koymuştur. Bu sebeple, sigara kullanımı varsa bırakmak veya azaltmak bu durumun önüne geçebilir.
 
Diş kontrollerini ihmal etmemek: Düzenli olarak diş hekimine giderek diş taşı oluşumunu kontrol edilebilir ve gerekirse temizlenebilir. Diş kontrolleri sayesinde diş eti hastalıkları veya diğer diş sorunları için erken teşhis ve tedavi elde edilebilir.
 
Diş Taşı Temizliği
 
Diş Taşı Hangi Durumlara Sebep Olabilir?
Diş taşı oluşumu, diş eti hastalıklarının en önemli nedenlerinden biridir. Yaygın görülen diş eti hastalıkları ise diş etinde şişlik, kızarıklık, kanama ve diş eti çekilmesidir. Diş taşına sebep olan bakteriler, diş kaybı da dahil olmak üzere, kalp hastalığı, akciğer hastalığı ve diğer ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Genel olarak diş taşının sebep olduğu bazı istenmeyen durumlar aşağıdaki gibidir:
 
Diş çürükleri: Diş taşı, dişleri sararak asit üreten bakterilerin diş minesine zarar vermesine neden olabilir ve bu da diş çürüklerine yol açabilir.
 
Diş eti hastalıkları: Diş taşı, temizlenmediğinde daha da artarak bazı diş eti hastalıkları ortaya çıkabilir. Bu durumda yaygın görülen diş eti hastalığı ise diş eti iltihaplanmasıdır.
 
Diş kayıpları: Diş taşları, dişleri oluşturan kemik dokuya zarar vererek diş kayıplarına varan istenmeyen durumlara yol açabilir. Dişler böyle bir durumda kolayca kırılabilir ya da çekilmek zorunda kalabilir.
 
Ağız Kokusu: Diş taşı, bakteri oluşumundan kaynaklı olarak kötü ağız kokusuna neden olabilir.
 
Diş hassasiyeti: Diş taşı, diş minesine zarar vererek diş hassasiyetine neden olabilir.
 
Diş Taşı Kimlerde Daha Yaygın Olarak Görülür?
Diş taşı, her yaşta insanda görülebilen bir durum olmasına rağmen bazı kişilerde diğerlerine göre daha yaygın olarak görülebilir. Diş taşının daha yaygın olarak görüldüğü durumlar şöyledir:
 
Ağız ve diş hijyenini yeteri kadar yapılmaması
İleri yaş
Sigara kullanımı
Şekerli ve asitli beslenme düzeni
Dişler arasında boşluk veya çarpık diş yapısı
Ağız kuruluğu veya tükürük salgısının azlığı
Bazı ilaçların kullanımı
Yukarıda bahsedilen durumlara sahip olan kişiler, diş taşı oluşumuna daha yatkın olabilir. Bu sebeple, bu kişilerin daha sık diş muayenesi yaptırmaları tavsiye edilir.
 
Diş Taşı Temizletmenin Zarar Olur mu?
Diş taşı temizliği, dişlere herhangi bir zarar vermeyen uygulamadır. Diş temizliği ile olası ağız ve diş sağlığı sorunlarının önüne geçilebilir. Diş taşı, dişlerde birikmiş plakların sertleşmesi sonucu oluşan sert bir madde olduğundan, normal diş fırçalama ve diş ipi kullanımı ile çıkarılamaz. Temizlik işlemi, profesyonel bir diş hekimi tarafından yapıldığı için diş minesine zarar verilmesi veya diş etlerinin zarar görmesi gibi etkiler görülmez. Ancak, işlemden sonra nadir de olsa diş eti kanaması veya diş hassasiyeti meydana gelebilir. Bu komplikasyonlar ise kısa bir süre içinde kendiliğinden kaybolur.
 
Yeşil çay içmek diş taşı oluşumunu önler mi?
 
Yeşil çayın düzenli tüketimi, diş taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Yeşil çayda bulunan bazı bileşenler, diş plağı oluşumunu ve bakteri üremesini önleyebilir. Yeşil çay tercihe göre gargara olarak da kullanılabilir.
 
Diş taşı temizliği evde yapılabilir mi?
 
Diş taşı temizliği, yalnızca diş hekimleri tarafından yapılabilir. Bu uygulama, diş hekimleri tarafından profesyonel aletler kullanılarak gerçekleştirilir. Evde yapılan işlemler ise diş taşı oluşumunu önlemeye yönelik uygulamalardır.
 
Diş taşı durumunda karbonat fayda sağlar mı?
 
Karbonat, diş temizliği için kullanılan doğal bir üründür. Ancak, diş taşı oluşumu durumunda karbonatın direkt olarak kullanılması önerilmez. Karbonat, diş minesine zarar verebilir ve dişlerinizi daha hassas hale gelip diş taşı oluşumuna zemin hazırlayabilir.
 
Diş taşı temizliği ne sıklıkta yapılmalıdır?
 
Diş taşı temizliği, genellikle her 6 ayda bir yapılması önerilen bir uygulamadır. Bununla birlikte, dişlerde aşırı plak veya diş taşı birikimi varsa, diş hekimleri daha sık bir şekilde diş taşı temizliği yapılmasını önerebilir.
 
Kaynak: www.medicalpark.com.tr