Kol ve bacak ağrısı ile Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi nöroloji kliniğine başvuran 56 yaşındaki hastaya 'Guillain Barre' sendromu teşhisi konuldu. Teşhis sonrası hastaya Nöroloji Uzmanı Dr. Güleda Erensoy ve ekibi tarafından ilk kez Plazmafarez  tedavisi uygulandı. Başarılı sonuçlar veren tedavi hastayı da iyileştirdi.
56 yaşındaki Aşir Çimen, kol ve bacaklarında güçsüzlük şikâyetiyle Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi nöroloji kliniğine başvurdu. Nörolojik muayene sonrası yapılan  EMG tetkikiyle nadir görülen 'Guillain Barre' sendromu teşhisi  konuldu. Hasta Çimen, hastalığı ve Çanakkale’de ilk kezz uygulanacak tedavi yöntemi ile ilgili bilgilendirildi.  Yapılan bilgilendirmenin ardından tedaviyi  kabul eden hastaya  ilk kez  plazmafarez tedavisi uygulandı.  Gelişen teknoloji ile hastalıklara daha hızlı müdahale ve  kısa sürede sonuç alınması için hastane  çalışmalar gerçekleştirilirken ilk müdahaleler de her zaman önem taşır. Bu anlamda Çanakkale’de Gullian Barre sendromuna karşı ilk kez uygulanan plazmafarez tedavisi başarı ile sonuçlanarak hasta sağlığına kavuştu.

Yatalak Durumdaki Hastayı İlk Kez Uygulanan Tedavi İle İyileştirdiler
Tedaviyi başarı ile gerçekleştiren Nöroloji Uzmanı Dr. Güleda Erensoy, Gullian Barre sendromu hakkında bilgi vererek, Çanakkale’de ilk kez uygulanan tedavi hakkında bilgiler verdi. Dr. Erensoy  "Aşir Çimen isimli hastamız bize kol ve bacaklarında güçsüzlük şikayetiyle başvurmuştu. Özellikle her iki bacağını hareket ettirmekte çok zorlanıyordu ve yatalak durumdaydı. Nörolojik muayenesi ve yapılan EMG tetkiki sonucunda, 3-4 gündür mevcut olan bu şikayetlerinin, kol bacak kaslarına giden sinirlerine karşı kendi vücut antikorlarının saldırması nedenli sinir hasarı olduğunu fark ettik. Kendi koruyucu antikorları, sinirlerine,  tıpkı yabancı bir hücre, virüs ya da bakteriymişçesine saldırıyordu ve sinir hasarları nedeniyle kol ve bacaklarını kullanamıyordu. Böyle durumlarda kullandığımız tedavilerden biri plazmaferezdir. Hastanın kanında dolaşan antikorlarını temizlemek için hastanın kanını alır ve antikorlardan temizleyerek hastaya geri veririz. Hastanemizde ilk kez bu vakada Plazmafarez işlemini uyguladık. Hastane yönetimimiz ve Başhekim Yardımcımız Dr. Yener Tutaş'ın desteği, Hematoloji Uzmanımız Dr. Serkan Güven' in plazmaferez tedavi planıyla ve Afarez hemşirelerimizin uygulamalarıyla  tedaviye  başlamıs olduk. 7 seans olarak planladığımız tedavinin 4.seansı tamamlandı ve hastamız destekle yürüyebilir hale geldi. Her birimiz ve hastamız bu başarımız nedeniyle çok çok mutluyuz hakikaten! " dedi.
 Guillain-Barre Sendromu Hastalara Başarı İle Uygulanıyor
Hematoloji Uzmanımız Dr. Serkan Güven ise yaptığı açıklamasına bu yugulama ile yapılan tedavilerde hastaların iyileştiğini belirterek  "Hastanın veya vericinin kanının, tıbbi bir cihazdan geçirilerek bir veya daha fazla bileşene ayrıldığı ve kalanın ayrıştırıldığı veya bileşenin değiştirildiği bir işlem olarak nitelendirilir.  Hastanemizde bu işlem ilk olarak Guillain-Barre Sendromu olan hastamıza başarıyla uygulanmıştır. Ve hastamız bu işlem sayesinde sağlığına kavuşmuştur. Emeği geçen herkese teşekkürler" dedi.
Başhekim Op. Dr. Hasan Keser de yaptığı açıklamada hekimleri tebrik ederek " Yetkin ve donanımlı sağlık ekibimizle gerçekleştirilen başarılı tedavilere bir yenisini daha ekleyerek her geçen gün hastanemizin Çanakkale halkına sağladığı oldukça faydalı çalışmalardan birine daha imza atan çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" ifadelerine yer verdi.
Tuba Demirtaş