Bir zamanlar Ayvacık’ta en çok üretilen ürünler arasında yer alan Antep Fıstığının üretimi ilçede yok olma noktasına gelmişti. İlçede üretimi yeniden canlandırmak için çalışmalar gerçekleştiren Çanakkale Tarım ve Orman Müdürlüğü İlçenin Şapköy köyünde 8 yıl önce çitlembik ağaçlarına Antep Fıstığı aşılaması yapıldı ve verim alında 2017 yılında da Ayvacık Belediyesi ve Ayvacık Kaymakamlığı ile başlatılan  proje kapsamında 70 bin ağaca yapılan aşılama sonucunda  25 ton olan Antep Fıstığı Üretimi  40 tona çıkarıldı.
Her geçen yıl artan üretime bir destek de Güney Marmara Kalkınma ajansından geldi. Ayvacık’ta 4 bin 650 dekar alanda ortalama 500 ton Antep fıstığı yetiştiriciliği yapan 8 köyün mahsulünün katma değer kazanacağı işleme ve paketleme tesisinin kurulması için imzalar atıldı. GMK desteği ile yarı maliyetle  inşa edilecek tesiste markalaşacak olan Ayvacık’ın Antep Fıstığı yeniden eski değerine ulaşacak. Fıstığı markalaştıracak olan  bu tesis Ayvacık köylerinde ekonomik canlılığı da sağlayacak.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda çalışmalarını yürüten Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA), 2022 Yılı Kırsal Ekonominin Geliştirilmesi Mali Destek Programı ile desteklenmeye hak kazanan proje ile Çanakkale Ayvacık’ta 4650 dekar alanda ortalama 500 ton Antep fıstığı yetiştiriciliği yapan sekiz köyün mahsulünün katma değer kazanacağı işleme ve paketleme tesisi kuruluyor.
2017 yılında Ayvacık Belediyesinin de destekleri ile Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Ayvacık’ta 12 köyde başlatılan Ayvacık Belediyesi Antep Fıstığı Geliştirme Projesi kapsamında  Ayvacık’ta Antep Fıstığı üretimi adeta yeniden hayat buldu. İlçede verimi düşmüş ve pazarlama faaliyetleri azalmış olan Antep fıstığının yeniden ilçenin ekonomisine kazandırılması için gerçekleştirilen bu projeye daha sonra İlçe Kaymakamlığı ve Sivil Toplum Kuruluşları da destek verdi. Fidanlar dikildi, eğitimler verildi ve çiftçiler bölgede yeniden faaliyete başlamıştı. Geçen süre zarfında   Ağaçlar yeniden verim aldı ve Antep Fıstığı ilçede yeniden üretilmeye başlandı. Artık Ayvacık’ın yeni katma değer ürünü Antep Fıstığı için geçtiğimiz yıl ilk hasat yapıldı. 25 tondan 40 tona çıkarılan üretim, bu yıl da attırılırken ürünlerin  Ayvacık’ta işlenmesi için de çalışmalar gerçekleştirildi.  Bu yıl  500 ton üretim hedeflenen Antep Fıstığının işleme ve paketleme tesisinin kurulması için Güney Marmara Kalkınma Ajansı ile Ayvacık Kaymakamlığı arasında protokol imzalandı.

8 Köyde Üretilen Fıstıklar Katma Değe Kazanacak
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda çalışmalarını yürüten Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA), 2022 Yılı Kırsal Ekonominin Geliştirilmesi Mali Destek Programı ile desteklenmeye hak kazanan Antep Fıstığı işletme ve paketleme projesi  için imzalar atıldı.  Proje ile Çanakkale Ayvacık’ta 4 bin 650 dekar alanda ortalama 500 ton Antep fıstığı yetiştiriciliği yapan 8 köyün mahsulünün katma değer kazanacağı işleme ve paketleme tesisi  için adımlar atılıyor Ayvacık Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin yararlanıcısı olduğu proje ile kurulacak işleme ve paketleme tesisi ile Ayvacık’ta üretilen ürünlerin ilçe içinde işlenmesi ve paketlenmesi ile üreticilerimizin ürünlerine katma değer sağlanacak.

Protokol için İmzalar Atıldı
Ayvacık’ın  Fıstık üretimindeki marka değerini arttıracak tesisin kurulması için imzalar da atıldı. Gerçekleştirilen sözleşme töreninde Ayvacık Kaymakamı İlker EKER ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah Güç tarafından Ayvacık Antep fıstığı adı altında markalaşma sürecinde üreticilere katkı sağlayacak protokole imza attılar.

GMK’dan Büyük Destek
Projenin uygulama alanı Ayvacık ilçesinde Antep fıstığı yetiştiriciliği yapan  üreticilerin yörede Antep fıstığına olan talep ve ilgiyi karşılamak, sürekliliği sağlamak, ekiliş alanlarını ve üretim miktarını artırmak hedefleniyor. Bu proje ile Ayvacık ilçesinde çoğunlukla, Ahmetçe, Sazlı, İlyasfakı, Kuruaba, Büyükhusun, Şapköy, Erecek ve Küçükçetmi köylerinde üretim yapan üreticiler hasat ettikleri ürünlerin işlenmesi ve paketlemesini yapma ikanı bulacak. Projenin faaliyete geçirilmesi ile bitkisel üretimde Antep fıstığı ve ürün çeşitliliğinin devamlılığı, yıl içindeki gelir dağılımının optimize edilmesi, iş gücünün yıl içine dağıtılması, çiftçilere iyi bir gelir kaynağının oluşturulması hedefleniyor. Alternatif ve karlı ürünler sağlamak için kaliteli üretimin il içi ve il dışı pazarlara satış yapılmasına da olanak sağlayacak. Ayrıca ilçede Ayvacık Antep fıstığı markası adı altında ilçede de üretim yapıldığı bilinecek. Toplam bütçesi 2.540.295,68 TL olan projede 1.905.221,76 TL’lik tutar GMKA hibe desteği   sağlanacak.

Bünyamin Nami Tonka