Bu anlamlı geçişin 669. Yıldönümü dolayısı ile ilk olarak  Karainebeyli köyündeki Ece Bey'in kabrinde tören düzenlendi. Ardından Anadolu Yakasındaki Çardakta da İkinci bir törenle anlamlı gün kutlandı.   
Orhan Gazi’nin oğlu Gazi Süleyman Paşa ve beraberindekiler, denizden Rumeli’ye geçmek için  geçişi kolaylaştıracak bir yer ararlarken Marmara denizinin giriş çekiş kapısı niteliğindeki Lapseki(Çardak) mevkiine 669 yıl önce geldiler. Gazi Süleyman Pasa, Bugünkü Çardak beldesinde bir mescit yaptırdı. Silah arkadaşları, bölgede keşif yapıp, hareket planlarını hazırladılar. Çardak- Salbas mevkiindeki, Salbas Ağacından, altında meşe ağacından yaptıkları bir salla dualar okuyarak karşı kıyıya  geçiş başladı. Çardak’tan Gelibolu ile Bolayır arasında, Bolayır’a daha yakın olan Çimpe Kalesi yakınlarına çıkarak Rumeli’ye ayak bastılar.  Gazi Süleyman Paşa ve arkadaşlarının gerçekleştirdiği bu geçiş Türklerin Rumeli’ye ilk geçişi oldu. 

İlk Kutlama Gelibolu’da Yapıldı
Türklerin Anadolu'dan Rumeli'ye geçişinin ve Gelibolu'nun fethinin 669'uncu yıldönümü ve Gazi Süleyman Paşa'yı anma programı için Gelibolu'nun Karainebeyli köyündeki Ece Bey'in kabrinde tören düzenlendi. 1354 yılında Gelibolu'nun fethinde Gazi Süleyman Paşa'nın emrinde olan ve Eceabat ile Gelibolu'nun fethinde etkin bir rol oynayan Ece Bey'in kabrindeki anma programına Vali İlhami Aktaş, Gelibolu Kaymakamı Bekir Abacı, Eceabat Kaymakamı Mustafa Çiftçiler, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Emniyet Müdürü Celal Taşci, Gelibolu Belediye Başkan Vekili Zafer Mete, AK Parti İl Başkanı Naim Makas, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Ece Bey ve şehitler için Mevlid-i Şerif okunması ile başlayan programda, Ece Bey'in mezarına çiçek bırakıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kur'an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirilerek, dualar edildi. Programda Ece Bey'in biyografisi ve tarihteki önemini anlatan konuşmanın ardından Gelibolu Ecebey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Cemre Dayı bir şiir okudu. Anma töreni Gelibolu mehteran takımının gösterisiyle son buldu.

Geçişin İlk Yeri Çardak’ta Tören
Türklerin Anadolu'dan Rumeli'ye geçişi ve Gelibolu ilçesinin fethinin 669. yıl dönümü dolayısıyla Gelibolu’nun ardından bir tören de Lapseki'nin Çardak beldesinde düzenledi. Çanakkale’nin Çardak beldesinde düzenlenen Program, Gazi Yakup bey türbesi başında kuranı kerim okunmasının ardında yapılan dua sonrasında,  Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, İYİ Parti Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz, Gelibolu Kaymakamı Bekir Abacı, Lapseki Kaymakamı Emre Öztürk, Çardak Belediye Başkanı Metin Semerci, Gelibolu belediye başkanı Mustafa Özacar,  Gelibolu 2. Kolordu komutanlığı temsilcisi Albay Osman Tolga  Kılınçarslan Çardak'ta Gazi Yakup Bey'in mezarını ziyaret ederek çiçek bıraktı.
Daha sonra programa katılan protokol üyeleri mehteran eşliğinde çardak sahilinde çamlık mevkiinde deki programa geçildi. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından günün anlamam ve önemini belirten konuşmayı Çardak Belediye Başkanı Metin Semerci yaptı. Belediye Başkanı Semerci”  Çardak Beldesi Çanakkale Boğazının kuzeyinde yer alan, yeşil ile mavinin iç içe geçtiği Asya ile Avrupa’nın göz göze geldiği şirin bir Belde olup, Türk ve Osmanlı tarihi içerisinde çok önemli bir hadiseye şahit olmanın haklı gururunu bizlere yaşatmaktadır. 669 yıl öncesine dayanan bu hadise ise şöyle gerçekleşmiştir. Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osman Bey’in oğlu olan Orhan Gazi, o günkü adıyla Rumeli olarak anılan Trakya topraklarını fethetmek için, bu görevi kendi oğlu olan Gazi Süleyman Paşa’ya verir. O dönemin gözü pek ve savaşçı komutanı olan Süleyman Paşa, 80 kişilik bir kuvvet oluşturarak yola çıkar. Yaya olarak 4 günde Bursa’dan şu an bulunduğumuz mevkiye ulaşır. Alem Sultan otağını kurarak Çardak Beldemize yerleşmiş olur. Gözlerini karşı kıyıda uzanan Bizans topraklarından ayırmayan Süleyman Paşa, askerlerine birkaç gün dinlendikten sonra hazırlık yapmaları emrini verir. Askerler de ilk önce bir mescit oluşturup, su kuyusu açarak hazırlık yapmaya başlarlar. Bu çalışmalar neticesinde Gelibolu’ya sal yaparak geçmeyi planlayan yiğitler bugün Salbaş diye adlandırılan mevkii o zamanlar gür ormanlarla kaplı bir arazidir. Osmanlılar büyük bir gizlilik içinde burada sal yapımına girişirler. Sevindik ismindeki bir neferin, salların altına öküz işkembelerinden tulum yaparak koyma fikri ile bu konuda başarılı olan askerlerimiz Çardak kıyılarından 2 büyük salla karşıya geçmeyi başarırlar. Karşıya geçtiklerinde Gelibolu kayalıklarına çıkan bu yiğitler, burada şükür namazı kılarlar. Gazi Süleyman Paşa az ileride bulunan Bizans yönetimindeki ÇİMPE kalesine girmek için yanındaki beylerle fikir yürütürken, avlanmak için bölgede dolaşan bir grup askerimiz de, o bölgede bulunan bir köylüyü yakalayıp Gazi Süleyman Paşa’nın huzuruna getirirler. Köylünün perişan halini görüp üzülen Paşa, bu köylüye elbise ve altın verir. Bu durumdan etkilenen köylü askerlerimize yardım ederek, onları gizli bir geçitten ÇİMPE kalesine sokar. O dönemdeki Bizans yönetiminden şikayetçi olan kale halkı Gazi Süleyman Paşa’ya itaat eder ve böylece Rumeli’nin fethi gerçekleşmiş olur” dedi.
Bünyamin Nami Tonka