Geçici TBMM Başkanı Devlet Bahçeli başkanlığında toplanan Genel Kurul'da, toplam 581 milletvekili ant içti. Ant içme töreni 10,5 saat sürdü. Yemin etmeyen milletvekilleri, Genel Kurul'a katıldıkları ilk birleşimin başında yemin edecekler.
 
Yemin törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Erdoğan, kendisi için ayrılan özel locada yemin töreninin bir bölümünü takip etti. Erdoğan karşısında aday olan fakat kazanamayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da mecliste geldi. Cumhurbaşkanı adayı olduğu için milletvekili olamayan Kılıçdaroğlu da yemin törenin bir bölümünü locadan izledi. Kılıçdaroğlu, ilk defa bir yasama döneminin açılışını locadan takip etti.
 
Milletvekili sıralarına, üzerinde 28. Dönem Milletvekilleri Ant İçme Töreni yazılı kokartlar ile papatya ve karanfillerden oluşan çiçek buketleri bırakıldı. Yemin sırası gelen milletvekillerinin yakınları, sırayla izleyici locasına alınarak milletvekillerinin yeminini izledi. Görme engelli Gelecek Partisi Antalya Milletvekili Serap Yazıcı Özbudun'a, kürsüye gelişinde ve kürsüden ayrılışında kavaslar eşlik etti.
 
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Grup Başkanvekili ve Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP Eş Genel Başkanları Van Milletvekili Pervin Buldan ve Şanlıurfa Milletvekili Mithat Sancar, İzmir Milletvekili İbrahim Akın mazeretleri sebebiyle önceden yemin etti. Bir süre önce trafik kazası geçiren Meral Danış Beştaş'ın yemin için kürsüye giderken yürümekte zorlandığı görüldü.
 
İYİ Parti İstanbul Milletvekili Nimet Özdemir'in, yemin metnindeki "Atatürk" ifadesini kullanırken sesinin tonunu yükseltmesi dikkati çekti.
 
Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, oğlu AK Parti Manisa Milletvekili Ahmet Mücahit Arınç'ın yeminini, ailesiyle birlikte locadan izledi.
 
Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez, AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Eyyüpoğlu, İYİ Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Mustafa Gürban ve AK Parti Kayseri Milletvekili Ayşe Böhürler, yemin metnini yanlış ya da eksik okudukları için yeniden ant içtiler.
 
Şanlıurfa milletvekilleri yemin ettiği sırada izleyici locasından gelen seslerin yükselmesi ve hareketlilik nedeniyle Bahçeli, Meclis İçtüzüğü'ne göre dinleyicilerin sükunet içinde oturmak zorunda olduğu, söz, alkış veya başka bir hareketle düşüncelerini ortaya koyamayacağına dair uyarıda bulundu. Bahçeli, bu yasağa uymayanların Genel Kurul salonundan çıkarılacağını belirterek, herkesi sükunete davet etti.
 
CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, kürsüye geldiğinde Genel Kurul'u selamladıktan sonra yemin metnini okudu. Bunun üzerine Bahçeli, kürsüde yemin metni haricinde bir ifade kullanılamayacağını belirterek, Tanal'dan yeniden ant içmesini istedi. Tanal, yeniden yemin etti.
 
Yemin töreninin tamamlanmasının ardından, TBMM Geçici Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasanın 94. maddesi gereğince TBMM Başkanlığı için gösterilecek adayların Meclis'in toplandığı 2 Haziran Cuma gününden itibaren 5 gün içinde Geçici Başkanlık Divanına bildirilmesi gerektiğini söyledi.
 
Başkan adaylarının isimlerinin 6 Haziran Salı günü saat 24.00'e kadar bildirilebileceğini kaydeden Bahçeli, "Meclis Başkanı seçimine 7 Haziran Çarşamba günü saat 14.00'te başlanacaktır." dedi.
 
Öte yandan, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Reşad Memmedov, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut yemin törenini Kordiplomatik Loca'dan takip eden büyükelçiler arasında yer aldı.

ÇANAKKALE MİLLETVEKİLLERİ YEMİN ETTİ
Alfabe sırasına göre illerin milletvekilleri yemin etti. Yemin eden vekiller arasında Çanakkale milletvekilleri de yer aldı. 4 milletvekili olan Çanakkale’nin meclise ilk defa giren 2 milletvekili bulunuyor. Daha önce 2 milletvekili olan AK Parti Çanakkale’de bu seçimde bir milletvekilini kaybetti ve sadece meclise Ayhan Gider’i gönderdi. Ayhan Gider, aynı zamanda eski bir milletvekili. Daha önce ikinci sırada Bülent Turan ile beraber seçilen Gider, daha sonraki dönemde aday olmadı ve bu dönem 1. sırada gösterildi. Bu yüzden Gider’in TBMM’sine ikinci gidişi. Geçen dönem 2 milletvekili olan CHP, Çanakkale’den bu dönem de 2 milletvekili çıkarttı. Muharrem Erkek milletvekili adayı olmadığı için birinci sırada İsmet Güneşhan ve ikinci sırada eski milletvekili Özgür Ceylan konuldu. Güneşhan, ilk defa TBMM’ye giderken, Ceylan ikinci kez TBMM’ye gitti. Çanakkale’nin bu dönem 3 parti ile TBMM’de temsil ediyor. Bir diğer milletvekili ise İYİ Parti’den Rıdvan Uz seçildi. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı da olan Uz, ilk defa TBMM’ye gitti ve yemin törenine katıldı. Çanakkale’nin dört milletvekili de mecliste yemin etti.
Arzu Baladur
Foto: TBMM