Alınan bilgiye göre; olay 3 Mayıs tarihinde saat 00.30 sıralarında, Barbaros Mahallesi'ndeki Dumlupınar camisinin karşısında bulunan kahvehanede meydana geldi. Seçim çalışması için kahvehaneye gelen Yeşil Sol Parti Çanakkale milletvekili adayı Adile Yalçın'ın da aralarında olduğu partililer, kahvehanedekilerle görüştü. Bir masada oturan Hasan Çicek, Mustafa Kılıç, Selçuk Şahin ve Muhammed Şanlı'nın bulunduğu masaya da gittiler. Yalçın, masadaki Mustafa Kılıç ile tokalaşmak isteyince aralarında tartışma çıktı. Kahvehanedekilerin araya girmesiyle tartışma sona erdi. Daha sonra kahvehaneye gelen grup,  masadakileri darp etti. Sandalyelerin havada uçuştuğu kavgada yaralananlar, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.
 
Olaydan sonra polis ekipleri kahvehanenin güvenlik kamera görüntüsünden saldırganları tespit etti. Olayla ilgili 8 şüpheli gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından savcılığa sevk edilen 8 şüpheliden 6'sı, 'silahla kasten yaralama', 'tehdit', 'konut dokunulmazlığının ihlali' ve 'mala zarar verme' suçlarından çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken, 2 şüpheli ise savcılıktaki işlemlerini ardından serbest bırakıldı.
 
AYHAN GİDER HEDEFE KONULDU
 
Seçime gölge düşüren bu olayın ardından bir tek AK Parti Milletvekili Adayı Ayhan Gider, şiddeti kınayarak sağduyu çağrısında bulunmuştu. Bu yönde yapılan açıklamalardan sonra Gider, terör örgütünün hedefi haline geldi. Örgüt, Almanya ve Avrupa merkezli yayın yapan propaganda araçlarıyla Ayhan Gider hakkında mesnetsiz iddialarda bulunmaya başladılar. 3 vatandaşı öldüresiye döven parti üyelerinin, Ayhan Gider’in Çanakkale Adliyesi’ni basması üzerine zorla tutuklandıkları yalanını servis ederek olayın seyrini değiştirmeye çalıştılar. Olayın takipçisi olan tek ismin Ayhan Gider olması nedeniyle, Gider’i susturmaya çalışan terör örgütü yayın organları, aynı anda çok sayıda hesaptan yayın yaptılar.
 
BHA