Oksijen deposu Kazdağları’nın eteklerindeki Ayazma Pınarı Tabiat Parkı doğal güzellikleri, yeşili ve buz gibi bol suyu ile kendisine çekiyor. İlçeyi dünyaya tanıtan bu cennet gibi yere yerli yabancı birçok kişi ziyaret ediyor. Bölge aynı zamanda bir oksijen deposu.   Muhteşem manzaraları, dinlendirici yeşil alanları ve doğal güzelliğiyle Kazdağı (İda) Ayazma Tabiat Parkı “huzuru” sunuyor. Mitolojide Afrodit, Hera ve Athena arasındaki Dünyanın İlk Güzellik Yarışmasının burada yapıldığına inanılıyor ve bunu yaşatmak için her yıl Sarıkız Şenliği düzenleniyor.
 
Bayramiç’in doğu yönündeki Evciler Köyü’nün 5 kilometre ilerisinde Kazdağları’nın güzel mesire yerlerinden birisi olan Ayazma, ‘binbir pınarlı’ doğasıyla kendisine çekiyor. Ata Demirer’in Eyvah Eyvah filmindeki bir sahne de bu mesire alanlarında çekildi. Ayazma Mesire Yeri, dostlarla geçirilebilecek en eğlenceli, ailelerle geçirilecek en huzurlu saatleri sunar. Cennetin en güzel köşesi olduğunu hissedersiniz gördüğünüz an Dağlarının eteklerinde yer alan Ayazma çok sayıda ağaç çeşitleri, sakin yeşil alanları, gürül gürül akan suları ve piknik yerleri ile dikkat çekmektedir. Her türlü doğa turizmi içim uygun olan Ayazma Mesire yerinde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Muhteşem manzaraları, dinlendirici yeşil alanları ve birçok kaplıcasıyla Kaz Dağı Milli Parkında, doğanın estetiğini mitolojik hikayelerle hissedebilirsiniz.
 
İLK GÜZELLİK YARIŞMASI BURADA YAPILMIŞ
 
Mitolojide Afrodit, Hera ve Athena arasındaki Dünyanın İlk Güzellik Yarışmasının burada yapıldığını görürüz. Hikayeye göre Tanrılar, Thetis ile Peleus'un düğünü için toplandıklarında, düğüne davet edilmeyen Eris (Nifak), Athena, Hera ve Afrodit'in bulunduğu yere altın bir elma atar. Elmanın üzerinde "en güzeline" yazılıdır. Üç tanrıça arasında "en güzel benim" tartışması başlar. Zeus, en güzelin seçilmesinde hakem olarak İda Dağı'nda bulunan Paris'in görevlendirilmesini buyurur. Tanrıçalar, Paris'in önünde güzellikleriyle övünüp, ona armağanlar vaad ederler. Hera, Paris'e kendisini seçmesi durumunda evrenin krallığını; Athena savaşta yenilmezliği; Afrodit ise kadınların en güzeli Helena'nın aşkını vaad etmektedir. Bunun üzerine Paris, üç tanrıçadan en güzelinin Afrodit olduğuna karar verir ve altın elmayı ona verir.Kazdağları, Anadolu yarım adasının kuzeybatısında yer alan, Biga yarım adasının en yüksek dağıdır. Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesini birbirinden ayırır. Kazdağları Çanakkale ve Balıkesir sınırları içerisinde bulunmaktadır. Edremit körfezinin kuzeyini takiben, kuzey doğu-güney batı yönünde 60 - 70 km. uzunluğunda olan Kazdağları, batıda Dede dağı, ortada kazdağı, doğuda Eybek dağı, kuzeydoğuda Gürgen, Kocakatran, Küçükkatran ve Susuz (Sakar dağı) dağlarından oluşur. Bayramiç'in doğu yönündeki Evciler Köyü'nün 5 km. ilerisinde Kazdağları'nın güzel mesire yerlerinden birisi var. Ayazma denilen ve bol suyun aktığı yörede mitolojide Paris'in tanrıçalar arasında güzel seçmesine nazire olarak her yıl güzellik yarışması düzenleniyor.        Kaz Dağları üzerinde en güzel  yerleşimlerden biridir Kalkım. Son dönemde turizmde de atağa kalktı. Ekoturizm, atçılık, trekking tutkunları bu güzel beldeyi keşfettiler.
 
Kalkım'a dileyenler Edremit üzerinden, dileyenler Çan, Yenice üzerinden gidebilir. Ayazma Pınarı Tabiat Parkı; Orman ve Su İşleri Bakanlığı II.Bölge Müdürlüğü Çanakkale İl Şube Müdürlüğü’ne bağlı Çanakkale İli, Bayramiç İlçesi, Evciler Köyü sınırları içerisinde yer almakta olup Evciler Köyü’ne yaklaşık 6 km mesafede ve 490 m rakımdadır. Tabiat Parkı alanı, 1986 yılında tescil edilerek Orman Genel Müdürlüğü sorumluluğu altında “B tipi” mesire yeri statüsünde yönetilmekte iken Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne devredilmiş, Bakanlık makamının 11.07.2011 tarih ve 903 sayılı Olur’ları ile statüsü değiştirilerek 5,85 ha’lık alanıyla Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir.
 
Söz konusu Tabiat Parkı 19.02.2008-31.12.2036 tarihleri arasındaki sürede19.02.2008 tarihinde Ayazma B tipi Mesire olarak Evciler Muhtarlığına ihale edilmiş;11.07.2011 tarihinde Tabiat Parkı ilan edildikten sonra da sözleşme halen geçerli. Ayazma, Ortodoks Hristiyanlarınca kutsal sayılan kaynak veya pınarlara verilen isim. Bu isimlendirme günümüze kadar gelerek geçerliliğini devam ettiriyor. Ayazmapınarı Tabiat Parkı’nın ismini almış olduğu pınar da zamanında Hristiyanlarca bu ismi aldığından Ayazma ismi ile anılmaya devam etmekte. Tabiat parkı alanının bulunduğu yer uzun tarihlerden beri Çanakkale ili ve çevresinin rekreasyon talebini karşılıyor. Ayazmapınarı Tabiat Parkı, genelde karaçam ağaçlarından oluşan tabii orman dokusu, şehre çok yakın konumda olmayışıyla temiz havası ve gürültüden uzak, açık hava rekreasyon faaliyetlerine imkan sağlaması, özellikle yaz mevsiminin sıcaklığından bunalanların serinleyebileceği bir ortam olması ve tabiat parkının gözlerden gönülleri açacak içinizi ferahlatacak görsel şölen sunması ve her yıl gelenek haline gelen güzellik yarışmasının düzenlenmesi ile Çanakkale ilinin özellikli alanlarından birisi.
 
YAĞIŞLAR ŞELALERİ ARTIRDI
 
Geçen yıl başlayan kuraklık, Ayazma’daki şelalelere de yansımıştı. Sudaki azalma nedeniyle şelaleler az akıyordu. Son yağışlarla beraber, Ayazmadaki derede coştu ve başta ana şelale olmak üzere diğer şelaleler de adeta coştu. Şimdi bölgeye ziyaretçi sayısı daha da arttı.
 
Bünyamin Nami Tonka