Elli haneli Kocaveli köyü, 1962 yılında kendi imkanları ile cami yaptı. O zamandan bu yana köylüler burada ibadetlerini yerine getiriyordu. Eskiyen cami, 2020 yılında İzmir’de meydana gelen deprem sonrası yapılan incelemeler sırasında hasar tespit edildi ve ibadete kapatıldı.
Yeni cami yapmak için köylüler geçen yıl Kocaveli Köyü Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ni kurdu. Dernek eski camiyi yıktırarak yeni cami yapma kararı aldı.  Yeni caminin temeli de geçen yıl Kurban Bayramı arifesinde atıldı. Ardından cami inşaatına başlandı. Kaba inşaatı tamamlanan caminin kubbesinde çalışmalar devam ediyor. Köy halkı ve hayırseverlerin yardımıyla inşaatı devam eden ve yaklaşık 4 milyon TL’ye mal olacak olan Osmanlı Mimarisine uygun yapılan Kocaveli köyü camii Kurban Bayramı’nda ibadete açılması planlanıyor.
Kocaveli Köyü Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahmet Evran, Kocaveli köyünün tarihinin 1900’lü yıllara dayandığını söyledi. Köyü Bulgar göçmenleri ve Karadeniz’den gelen ailelerin oluşturduğunu belirten Dernek Başkanı Ahmet Evran, “Kocaveli köyü camisi 1062 yılında o zamanki büyüklerimiz tarafından yığma taş ile yaptırılmış. İzmir’de meydana gelen deprem sonrası Jandarma ve ilgili birimler tarafından hasar tespit çalışmaları sırasında köy camimizde hasar tespit edildi. Biz Muhtarlık bünyesinde burasını tadilat ile onarabilir miyiz diye girişimde bulunduk. Burada yapılan incelemede bu caminin tadilat ile değil yıkılması ve yerine yeni bir cami yapılması gerektiğini bize bildirdiler. Sonrasında biz bu camiyi yıktık. Köyümüzde Kocaveli Köyü Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneğini kurduk. Bu dernek yasal olarak Çanakkale Valiliği’nden izin alınarak kuruldu. Camiyi yıktıktan sonra yerine sıfırdan cami yapmaya başladık. Bu caminin projesi İstanbul’da çizildi. Osmanlı mimarisine uygun bir cami olarak köyümüzde ibadete açılacak.
Dernek kurulduktan sonra 13 Temmuz 2022 tarihinde Kurban Bayramı arifesinde temelini attık. Şuanda camimizin kubbe yapımındayız. İnşallah bu yıl camimizi Kurban Bayramı’nda ibadete açmayı planlıyoruz. Temelden bu zamana kadar bağışta bulunan ilk başta köyümüzün vatandaşları ile hayırseverlerden Allah razı olsun. Onların sayesinde camimizin yapımında bu aşamaya kadar geldik. Maddi ve manevi bu zamana kadar emeği geçen herkesten Allah razı olsun diyoruz” dedi.
 
Murat Yüksel
Foto: BHA