Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) emekli Prof. Dr. Doğan Perinçek, Çanakkale Boğazındaki ve Gelibolu yarımadasındaki faylara dikkat çekti.
 
Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11’i yıkıp geçen depremden sonra en ufak depremler bile tedirginlik yaratıyor. 50 binden fazla insanın depremden hayatını kaybetmesi bu tedirginliği daha da artırıyor. Çanakkale’de deprem bölgesi olduğu için bölgede yaşanan depremler de endişelendiriyor. Bir yandan depreme hazırlık çalışmaları devam ederken diğer yandan meydana gelen depremleri uzmanlar yorumluyor.
Çanakkale bölgesindeki fayları en yakıdan izleyen hocaların başından Prof. Dr. Perinçek bulunuyor. Yıllardır Çanakkale bölgesindeki fayların üzerinde çalışıyor. En son yaşanan küçük depremleri de şu şekilde yorumladı; “Çanakkale Boğazı içinde ve kıyılarında haritaladığımız aktif faylardan bir tanesi bugün 2.7 büyüklükte deprem yarattı.  Arkadaşlarla  bu fayları 2004 yılında çalıştık ve sonraki yıllarda yurt içinde ve yurt dışında makale haline getirdik.
Boğazda ve boğaz içinde tanımladığımız fayları harita üzerinde kırmızı çizgi ile ve sadeleştirerek gösterdim.  Çanakkale Boğazında Nara Burnu Eceabat arasındaki 90 derecelik dönme de faylar nedeniyle oluşmuştur. 
Söz konusu faylardan belediye başkanı ve bazı meslektaşlarımın haberi olmasa da; faylar zaman zaman 3 büyüklüğe varan depremler yaratıyor. Bir fay 2-3 büyüklüklerde deprem yaratıyorsa aktiftir. Boğazdaki faylar uzunluğuna bağlı olarak 5-6 büyüklüğe kadar deprem yaratabilir. 1875 Güzelyalı depremi de söz konusu fayların ürünüdür.
Eceabat yakınındaki fay üzerinde olan 2.7 büyüklükteki depremin derinliği ise 17 km
Bu depreme ek olarak son 24 saat içinde Şeytan Üçgeni içinde 0.9 ve 1.7 büyüklüklerde iki küçük depremde yaşadık. Bu depremler küçük olsa da bulundukları yer itibarıyla dikkatimizi çekiyor.” dedi.
 
Sedat  Uz