Çanakkale Belediyesi, kent konseyi ile beraber başlattığı Mahallae Afet Gönülleri projesi her geçen gün büyüyerek devam ediyor.  6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremin yarattığı asrın felaketinden sonra projeye ilgi daha da arttı. Çanakkale’de deprem sonrasında önlemlerin arttırılması için hayata geçirilen önemli projelerden biri olan ve adeta Çanakkale’yi mahalle mahalle depreme hazırlayacak olan bu projenin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. 
 
Belediye Çalışanları Sosyal Tesisleri Ercan Adsız Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya vatandaşları ve STK’ların katılımı da yoğun oldu. Tanıtım toplantısına Belediye Başkan Vekili Süleyman Canpolat,  Kent Konseyi Başkanı Ali Aydın Çalıdağ, STK Temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve gönüllü olmak isteyen çok sayıda vatandaş katıldı.   Mahalle Afet Gönüllüsü olmak isteyen ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi almak isteyen vatandaşların yoğun katılımı ile salon adeta doldu. Toplantıda gönüllü olmak isteyen vatandaşlar bilgiler aldı.
Toplantıda açılış konuşması yapan Çanakkale Belediyesi Sivil Savunma Uzmanı Bülent Sed, yerel gönüllülerin önemine değinerek, son yaşanan depremde kurtarmaların %80’inin yerel gönüllüler tarafından yapıldığını hatırlatarak “Dünyada ve ülkemizde meydana gelen depremlerden yaşanan tecrübeler göstermiştir ki deprem sonraki ilk 24 saatte gerçekleştirilen kurtarmaların %80’den fazlasının mahalle halkı tarafından yapıldığı, afetzedelerin büyük bir çoğunluğunun enkazdan ya kendi çabalarıyla ya da aileleri, komşuları, arkadaşları ile olay yerinden geçenler tarafından, az bir kısmı ise profesyonel ekipler tarafından kurtarıldığı görülmüştür. Bu durum bize mahalle afet gönüllülük sisteminin kurulmasının, afet ve acil durum faaliyetlerine katılmalarının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir” dedi.
Konuşmanın ardından Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Derneğin Kurucusu Hüseyin Karadayı depreme yönelik bilgilendirmelerde bulundu. Hem Marmara depremi hem  Van Depremi hem de Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde bulunduğunu ve yaşadığı tecrübeleri, müdahaleleri ve yerel gönüllülerin afet anındaki önemine değinerek hem Mahalle Afet Gönüllüleri Projesi hem de gönüllülük esasları hakkında katılımcılara bilgiler verdi.
Mine Yel