Recep Yüzüak, 1944 yılında Gelibolu’da doğdu. Savaştepe Öğretmen Okulu’ndan 1962’de mezun oldu. İlk yazılarına Balıkesir Ateş Gazetesi’nde öğrenciyken başladı. 1962’de Edirne Kırkpınar Güreşleri’nde çektiği bir fotoğrafla Türkiye’nin en çok satan gazetesi Akşam Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 1964’te askerlik görevi için gittiği Bingöl’de Özgürlük Okulu’nda öğretmenlik yaparken Akşam Gazetesi’nde 2 yıl Bingöl muhabirliği yaptı. 1966 yılında askerlik dönüşü Gelibolu’da okul müdürlüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğü yaptı. Bu arada da Hürriyet Gazetesi’nde aralıksız 8 yıl dizi yazılar, röportajlar ve binin üzerinde foroğraflı haber yayınladı. 1973’te siyasete girdi.  CHP İlçe Başkanlığı ve 2 dönem İl Genel Meclis üyeliği yaptı.
Gelibolu’da 3 adet tatil sitesi kurdu. ‘Turizmi başlatan adam’ olarak tanındı. 1985 yılında eski gazeteci Hüseyin Oktay’ın 1957’de kurduğu Zafer Gazetesi’ni satın alarak tekrar gazeteciliğe döndü. Trakya’da ilk ofset baskısı ve masa yayıncılığını başlattı. 38 yıldır Gelibolu’da Zafer Gazetesi’ni çıkarıyordu.
1990 yılında Gelibolu FM ve Zafer TV’yi kuran Yüzüak daha sonra bunları Çanakkale’ye satarak 7 adet kitap yazdı. Gelibolu Savaşları kitabı Türkiye’de en çok satan kitaplar arasına girdi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Film Yapımcıları Derneği Üyesi olan Yüzüak’ın 90 dakikalık bir DVD ve CD’si bulunuyor.
Hayatını kaybeden Recep Yüzüak, bugün ikindi namazına müteakip kılınacak cenaze namazın ardından toprağa verilecek. 
 
Arzu Baladur