Toplantının ilk konuşmasını Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ersin Kahraman yaptı. Kahraman, “Değerli Meclis üyeleri, hiçbir gündem,  deprem yaralarımızı sarmak için yapılacaklar gündeminden öncelikli değildir. Başkanımız Selçuk Bey de TOBB Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu başkanlığında yapılan online toplantıda bu konuyu dile getirdi. Gerek Oda olarak gerekse üyelerimiz tarafından sağlanan yardımlarla elimizden geldiğince destek olduk ve olmaya da devam ediyoruz. Olası depremlere karşı bundan sonra acil yapılması gerekenlerin de takipçisiyiz. Bugün gündemimizde de var, Odamız bünyesinde Afet Koordinasyon Komisyonu kurarak işin bizzat içinde olan teknik ve uygulayıcı arkadaşlarımıza bu konuda görev vereceğiz, bu konuyu her zaman gündemimizde tutacağız. Yapı denetim sektöründe faaliyet gösteren üyelerimiz de Odamızda bir araya gelerek sorunlarını dile getirdiler.
Odamız organizasyonunda yeme içme ve turizm sektörüne yönelik KOSGEB destekli önceden planlanan yurt dışı iş gezisini gerçekleştirdik. 10-14 Mart 2023 tarihlerinde Hamburg’da düzenlenen Internoga Fuarına 15 üyemiz katılım sağladılar.
 
Sorumlu Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Sınavlarımızın bu yıl ikincisini 27 Şubat’ta 42 adayımızın katılımı ile gerçekleştirdik.
 
Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazetede yayımlandı. Odamızın aidatlarını da kapsayan bu düzenlemeden geçmiş dönem aidat borcu olan üyelerimizin faydalanmasını istiyoruz. Gecikme faizlerinin silinerek dokuz taksitte ödeme imkânı getirilen düzenlemeden faydalanmak için başvuruların 31 Mayıs 2023 tarihine kadar yapılması gerekiyor.  
 
8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Kadın Girişimciler Kurulu üyelerimiz Dardanos Yerleşkesinde kalan depremzede kadınlarımızı ziyaret ederek onlarla birlikte oldular. Bu vesile ile tüm kadınlarımızın Kadınlar Gününü kutluyor,  kadınlarımızın işgücüne katılımlarını arttırmak için kadın girişimcilerimizi her alanda desteklemeye devam edeceğimizi de belirtmek istiyorum.
 
Kalkınmanın, dış ticaret açığımızın kapatılmasının yolu her zaman vurguladığımız gibi üretim ve ihracatımızı artırmaktan geçiyor. Şubat ayı dış ticaret verilerine baktığımızda geçen yılın aynı ayına göre; İhracatımızın  %6,4 oranında azalarak 18 milyar 638 milyon dolar, İthalatımızın ise %10,6 oranında artarak 30 milyar 833 milyon dolar olarak gerçekleştiğini görüyoruz.  İhracatımız Ocak ayında % 5,3 artış göstermişti. Ülkemizin toplam ihracatının yüzde 10,9’unu oluşturan 11 ilimizde yaşanan deprem felaketinin ihracatımız üzerinde aşağı yönlü etkisi olduğunu görüyoruz.  En kısa zamanda yeniden artış rakamlarını paylaşmayı ümit ediyoruz.
 
Güneş enerji sistemimiz de 20 Şubat itibariyle devreye girdi. Mart başından baktığımızda 16 günlük tüketimimizin % 31,5’luk kısmını kendi üretimimizden karşılıyoruz diyebiliriz.
 
Son toplantımızdan bu yana 66 yeni üyemiz aramıza katılırken 16 üyemiz de çeşitli sebeplerden kaydını sildirdi. Toplam üye sayımız ise 9025. Tüm üyelerimize bu vesile ile hayırlı işler, bereketli kazançlar diliyoruz.” Dedi.
 
 
Ortak Komite toplantısında söz alan Meclis ve Komite üyesi Turgay Kılıç, “Değerli Meclis ve Komite üyelerimiz, bugün komitemizde bir konu görüşüldü. Komitemizdeki Meclis üyelerimiz ve ilgili kişilerle istişarelerde bulunduk. Havaalanında taksilerimizin giriş kapısının dışında beklediklerini öğrendik. İlimize gelen misafirlerimiz taksiye alanın dışına çıkarak ulaşıyormuş. Bunu bir sıkıntı olarak görüyoruz. Bu sorunun çözümü için de hızlı bir karar aldık. Hafta içinde taksilerin içeriden kalkması için bir çalışma yapacağız Şoförler Odası Başkanı ve Havaalanı Müdürümüz ile görüşerek. Gerekli idari kurumlardan da destek alacağız.” dedi.
1 No’lu Komite Başkanı Mehmet Saral ise “Bugün komitemizde istişare ettiğimiz bir konuyu dile getirmek istiyorum. Yakın zamanda Orman Kanunu Teklifi verildi. Birçok STK’nın yaptığı çalışma var. Bu ilgili değişiklikte madencileri ilgilendiren 2 husus var. Bunlarla ilgili komitemizde istişarelerde bulunduk ve Yönetim Kurulumuza sunduk.” İfadelerini kullandı.
 
Ortak Komite toplantısının ardından Mart Ayı olağan Meclis Toplantısına geçildi. Mart ayı olağan Meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay, depreme vurgu yaparak bu konuda, “Bildiğiniz gibi, depremden sonra tüm Türkiye tek yürek oldu ve deprem bölgesine koştu. İlk günlerdeki enkazdan can kurtarma çabası bugün şekil değiştirdi. Şu anda ülkemizdeki tüm duyarlı insanlar ve kurumlar, deprem nedeniyle mağdur olan insanlarımızın hayata yeniden sarılabilmeleri için onlara destek yarışında. Biz de Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak temel ihtiyaçların karşılanması ve acıları elimizden geldiği kadar hafifletmek için, ilk andan itibaren tüm imkânlarımızı seferber ettik. Bu desteklerimizi, bölge yeniden ayağa kalkana kadar da devam ettirme kararlılığındayız. Bölgedeki insanların en acil ihtiyaçları, altına girebilecekleri birer çatı. İster konteynır ister deprem konutu ya da kalıcı konut olsun en yakın zamanda bir çatıya kavuşturulmaları çok elzem. Son olarak geçtiğimiz gün deprem bölgesinde yaşanan sel felaketi de bu konunun ne kadar öncelikli olduğunu bir kez daha gösterdi.
 
Bildiğiniz gibi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, deprem bölgesine kalıcı konut yapma kampanyası başlatıyor.? Kampanyanın detayları çok yakında açıklanacak. Diğer yanda bölgedeki yıkılan işletmeler, üretimi duran tesisler nedeniyle çok ciddi bir işsizlik sorunu yaşanıyor. Depremzede vatandaşların yeniden hayatlarını kurabilmeleri için bir işe sahip olmaları şart. Depremzedelere iş imkânı için hem İŞKUR, hem de dernek, kurum ve firmalar kolları sıvadı. Bu konuda Çanakkaleli iş insanları olarak bizim de üzerimize düşen ciddi sorumluluklar olacak.
 
Bu deprem felaketinin ülkemizde bıraktığı derin iz, uzun yıllar boyunca silinmeyecek. Toplumsal boyutunun yanı sıra konunun bir de ekonomik boyutu var. TÜRKONFED, ekonominin 84 milyar doları aşan bir mali hasar yaşayacağı tahmininde bulunuyor. Dünya Bankası ise depremlerin 34,2 milyar dolarlık fiziksel hasara yol açtığını ve yeniden inşa maliyetleri bu rakamın iki katına çıkabileceğini söylüyor. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı - TEPAV ise daha karamsar, depremlerin 5 yıllık kalkınma döneminde 150 milyar dolarlık maliyet yaratmasını bekliyor. Gerçekte bu faturanın ne tutarda gerçekleşeceğini, hep birlikte yaşayıp göreceğiz.” değerlendirmesini yaparak sözlerini şöyle sürdürdü; “Ancak ilk etapta şöyle bir gerçek var ki, depremin faturasını bugünden itibaren yaşamaya başlayacağız. Öncelikle enflasyonun yükselmesi kaçınılmaz. Zaten bildiğiniz gibi ülkemizde son dönemde enflasyonist bir ortam vardı. Ocak 2023 itibarıyla 12 aylık enflasyon oranı yüzde 57,68 idi. 2023 yılında enflasyonun, baz etkisiyle düşüşe geçeceği tahmin ediliyordu. Ancak şimdi, yapılacak harcamalar, milyarlarca dolar düzeyindeki üretim kaybı gibi nedenler, maalesef fiyatları artırıcı yönde etki yapacak. Bununla birlikte depremler nedeniyle ekonomik büyümenin de 1-2 puan aşağı çekileceği öngörülüyor. Türkiye ekonomisi geçen yıl yüzde 5,6 ile beklentilerin üzerinde büyüdü. Son çeyrekteki büyüme oranı yüzde 3,5 oldu. Bu büyümenin devam etmesi beklenirken şartlar değişti. Örneğin, Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, son raporunda deprem felaketinin Türkiye'nin kısa vadeli ekonomik koşullarında etkili olmasının muhtemel olduğuna işaret etti. Fitch’e göre Türkiye ekonomisi, bu yıl yüzde 2,5; gelecek yıl ise yüzde 3 büyüyecek. Kurumun daha önceki büyüme beklentisi, her iki yıl için de yüzde 2,9 düzeyindeydi.
 
Bir de tabii başımızda bir doğal felaket olan kuraklık var. Bu sene aldığımız yağışlar ciddi azalmış durumda, kentimizde su kullanımına önemli kısıtlamalar getirildi. Bizim de bu kısıtlara riayet etmemiz önemli. İnşallah bahar yağışları düzenli ve yoğun bir biçimde tüm yurdumuzda barajları su kaynaklarını doldurur, yoksa yaz ayları çok sıkıntılı geçecek gibi duruyor.
 
Ülkemiz, işte bu zorlu şartlar altında bir seçime gidiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın geçtiğimiz hafta seçim kararını imzalamasıyla seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılacağı kesinleşti. Milletimiz, bu tarihte, Cumhurbaşkanı ve Meclis seçimlerini yapmak üzere sandık başına gidecek. Sandıktan çıkan sonuç ne olursa olsun, şimdiden ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.
 
Şubattan bu yana yaşadığımız üzücü gelişmeler bir yana, aslında bu yıla büyük heyecanla başlamıştık. Cumhuriyetimizin 100. Yılını büyük coşkuyla kutlayacaktık. Ne yazık ki, deprem, hayatını kaybedenler, yuvası yıkılanlar derken bu heyecanımız kesintiye uğradı. Şimdi Cumhuriyetimizin 100. Yılında, ülkemizi derinden sarsan bu felaketin yaralarını sarmak için birbirimize sarılıyoruz. Bunu yaparken de bir asır öncesinde, Çanakkale ruhundan ilham alıyoruz. Milletimizi tarihi bir zafere götüren ve Cumhuriyeti ilan eden birliktelik, dayanışma ruhu, mücadele, bugün de en büyük ilham kaynağımız.
Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108'inci yılı ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü’nü idrak edeceğiz. Kahraman Mehmetçiğin 108 yıl önce dünyanın en güçlü donanmalarına geçit vermeyerek yazdığı 'Çanakkale Geçilmez' Destanı'nın 108 yıllık haklı gururunu yaşayacağız. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, ruhları şad olsun diyor, kahraman gazilerimize de sonsuz şükranlarımızı sunuyorum.
 
Önümüzdeki hafta kutlu bir aya giriyoruz. 11 ayın sultanı Ramazan, 23 Mart’ta başlıyor. Tüm İslam âleminin büyük heyecanla beklediği Ramazan ayı, yardımlaşma ve dayanışmanın yoğunluk kazandığı, manevi ferahlığın tüm dünyayı kapladığı, bereket ve mağfiretle dolu bir ay. Tüm milletimizin Ramazan ayını huzur ve kardeşlik içinde geçirmesini dilerim. Bu duygu ve düşüncelerle tüm Meclis üyelerimizin mübarek Ramazan ayını şimdiden tebrik ederim. Şimdi müsaadenizle gündeme geçiyorum” dedi. 
 
Meclis açılış konuşmasının ardından Hesapları İnceleme Komisyonu Üyesi Yasin Başaran tarafından, Hesapları İnceleme Komisyonu’nun 2023 Şubat ayı mizanı ile ilgili rapor okundu ve 2023 Şubat ayı mizanının tetkik ve onayı yapıldı.
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Genel Sekreteri Sema Sandal tarafından sunulan azami fiyat tarife talepleri Mecliste görüşülerek onaylandı.
Toplantı, Meclis Başkan Yardımcısı Armağan Aydeğer’in Şubat ayında gündeme alınan ve Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde oluşturulması planlanan afet koordinasyon komisyonu sunumu ile devam etti.
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcısı Armağan Aydeğer; “Sayın Meclis Başkanım, Değerli Yönetim Kurulu Üyeleri; geçtiğimiz meclis toplantısında, Odamız ile birlikte deprem konusunda Çanakkale için neler yapabiliriz, nasıl aksiyon alabiliriz diye konuşmuştuk. Bu çerçevede özellikle afet sonrasındaki ilk 72 saatin ne derece önemli olduğunu ifade etmiştik. Ben bir AKUT gönüllüsü ve bölgeye giden biri olarak söyleyebilirim ki, İlimizi etkileyecek olası bir felaket durumunda çevredeki iller de etkileneceğinden yardımların gelmesi bir zaman alabilir. Bölgemizin kendi becerisini bu anlamda geliştirmesi de kayıpların en aza indirilmesinde çok önemli bir durum arz etmektedir. Bu sebeple Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak binlerce üye iş yerimizin de dahil olacağı bir ‘Afet Komisyonu’ oluşturulması konusunu gündeme almıştık. Bu fikri burada hep birlikte tartışalım ve önerileri de alalım istedik. Yaptığım ön çalışmayı sizlere sunuyorum. 3 Ana başlığımız var”
 
ÇTSO AFET ACİL EYLEM PLANI HAZIRLANMASI
 
ÇTSO Afet Koordinasyon Komisyonu sunumundan sonra komisyonda yer alacak isimler önerildi ve onaylandı.
Meclis Başkanı Osman Okyay bu komisyon kararının ne denli önemli olduğunu vurgulayarak: “Bizim firmamızda da bu eğitimleri almış 100’ü aşkın çalışanımız varmış. Depremden hemen sonra bölgeye gittiler ve çok faydalı oldular. Afete hazırlıklı olmak adına eğitimler organize edilerek isteyenlerin dahil olması sağlanabilir” dedi.
20 No’lu Komite Başkanı Ayşe Berna Ergin “Sağlık Güvenlik Birimi’nin sahibiyim aynı zamanda. Biz yasal yönetmeliklere uygun hizmet verirken bütün işyerlerinde acil durum planlarını da hazırlıyoruz. Bu konularda ne yazık ki iş kitapçıklarda kalıyor. Personellere görevler atıyoruz ve çalışanlara eğitimini veriyoruz ve tatbikatlarını yaptırıyoruz. Deprem ile birlikte bu eğitim ve planlar daha kıymetli hale geldi.  Bu komisyon için benim bir önerim var; kendimize bir kardeş şehir belirleyerek onlarla birlikte hareket etmemiz. Burada olası bir afet anında arama kurtarmada yer alacak arkadaşlarımızın aileleri de hasar göreceği için başkaları ile ilgilenmeleri zaman alabilir. Farklı bir şehir ile ortak hareket edersek bizim bu depremde yardıma gidebilmemiz gibi karşılıklı daha faydalı olabiliriz.”
Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Birce Bilici Şimşek: “Firmaların, iş güvenliği ve sağlık birimi eğitiminden faydalanan kişileri bünyesinde bulundurması gerekiyor ama çoğu firmamız bundan faydalanmıyor. Bizim 9 bini aşkın üyemiz var. Bir sağlık eğitim merkezi ile protokol imzalayarak çalışanlardan en azından bir kişiye ilk yardım eğitimleri verilmesini sağlayabiliriz. Afet sonrasında en azından ilk yardımı için faydalı olabilir.”
 
Armağan Aydeğer: “Afetin fazları ile ilgili söyleyebileceğim, afet anında yapılabileceklerle ilgili hazırlıklarda Meclisimizden çok daha fazla kişinin yer alabilmesi. Bu konuda kabiliyetli kişi ve kurumların burada yer alması çok önemli. Buradaki kişinin, buradaki öncelikleri ve sistemi koordine edebilecek yetkinlikte olması gerekiyor. Komisyonun buradaki varlığı sadece buradaki beceriyi bir araya getirecek bir taslak oluşturmak.
Meclis ve Ortak Komite Toplantısı Mart Ayında doğum günü olan Yönetim Kurulu, Meclis ve Komite üyelerinin okunmasıyla son buldu.
 
Mine Yel
Foto. ÇTSO