Programa; Vali Vekili Hakkı Uzun, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Sadi Akman, SG. Yb. Ercan Oran, İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder, İl Millî Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, il müdürleri, siyasi parti temsilcileri, protokol üyeleri, şehit aileleri ile gaziler, öğretmenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.
Saygı duruşunun yapılması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda 12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulünün 102. yıl dönümü ve Milli Şair Mehmet Âkif Ersoy'u Anma Günü programı kapsamında anma telgrafı gönderen AK PARTİ Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan'ın mesajı okundu.
Çanakkale Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrenciler tarafından hazırlanan "12 Mart İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Âkif Ersoy'u Anma Günü" konulu gösteri sergilendi.
Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okul/kurumlar arasında İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Âkif Ersoy'u Anma Günü etkinlikleri kapsamında "Âkif'in Sözü, Cumhuriyetin 100'ü" temalı kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere Vali Vekili Hakkı Uzun ile AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu tarafından ödülleri takdim edildi.
Toplu fotoğraf çekiminin ardından "12 Mart İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Âkif Ersoy'u Anma Günü" programı sona erdi.
Haber Merkezi