18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferinin 108. Yıldönümü dolayısı Cumhuriyet Meydanında resmi açılış programı gerçekleştirildi.  Resmi açılış programının tamamlanmasının ardından diğer törenlerde olduğu gibi Millet İttifakı’nın Çanakkale il teşkilatlarının önderliğinde alternatif çelenk töreni gerçekleştirdi.  Törene CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP İl Başkanı Sabiha Güler Koçer,  Siyasi parti temsilcileri, STK Temsilcileri,  partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı. Atatürk büstüne çelenklerin koyulması ile başlayan alternatif tören Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile devam etti.
 
Alternatif çelenk programında bir açıklama yapan İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Burak Kunt “18 Mart demek, azim demek, kahramanlık demek, cesaret demek ve umut demektir. 18 Mart Kahraman Türk Ordusunun kazanacağı birçok zafere öncülük eden gün demektir.  Cumhuriyetin kazanılmasının yolunda, en büyük kazanılması demektir 18 Mart.  18 Mart’ın bir şehrin kurtuluşundan çok daha fazlasıdır. Bu nedenle anlamı bizde ap ayrı.  Bizim için 18 Mart Memleket demek. Memleket demek dümdüz yolda ayağımıza batan sivri bir taşı bile  amasız lakinsiz, fakatsız sevmek demektir.  Ben bu birlik ve beraberliği bozmaya çalışanlara karşı bu birlikteliğimiz 18 Marttan aldığımızı düşünüyorum” dedi. 
Alternatif çelenk programında bir açıklama yapan CHP İl Başkanı  Sabiha Güler Koçer ise  “18 Mart 1915'e nasıl gelindi? Niçin 18 Mart’ı kutluyoruz? Bunun cevabını vermeden, nedenlerini irdelemeden, her yıl yapılan, kahramanlık, mertlik, söylemleriyle 18 Mart Zaferini gerçekleştirenlere olan borcumuzu ödeyemeyiz. Hepimizin bildiği gibi, geçmişi 6 asra varan, bir Osmanlı Devleti, son zamanlarında liyakatsiz ve yeteneksiz yöneticiler elinde Avrupa’nın ‘Hasta Adam’ dediği çok geniş topraklara sahip bir devletti. Topraklarının içinde, dünyanın en gözde enerji kaynakları vardı. Başarısız olan bu yöneticiler, şeyhülislamların verdiği fetvalarla ülkeyi yönetiyorlardı. Batı, Rönesansını yaparken, Osmanlı Devleti çağı yakalayamamıştı. Bilim ve teknolojinin gerisinde kalmıştı. Heybetli görünüşüne rağmen en küçük sarsıntıda yıkılacak durumdaydı. Emperyalistler, bu gerçeği biliyor ve bunun içindir ki ‘Hasta Adam’ tabirini kullanıyorlardı” dedi.
Çekinmeden Ölüme Gitme Cesareti 18 Mart Zaferine Dönüştü
Mehmetçiğin ve Türk Ulusunun cesaretine de değindiği konuşmasında Güler Koçer “Enerji kaynaklarına, ulaşım konusunda iştahı kabaran batının büyük devletleri Osmanlı Devleti'ni bölmek ve parçalamak amacıyla doğrudan başkent (payitaht) İstanbul’a yürümeye karar verdiler. Daha yola çıkmadan, galip geleceklerinden o kadar emindiler ki, bir İngiliz komutanı ‘Türkler mi? Bir elimizi arkamıza bağlar, yener geçeriz’ diyecek kadar güven doluydu. Sonunda yolculuk başladı, çağın, en güçlü silahlarıyla donanmış, savaş gemileriyle Çanakkale Boğazı’na dayandılar.  Dikkat edilmelidir ki, bu durumun en büyük sebebi baştaki vasıfsız ve yeteneksiz yöneticilerdir. Bu kişiler, başında bulundukları devleti borç batağına sokarak, savaş için gerekli olan parasal desteği de çok önceden yok etmişlerdi. Bunların bilinmesi 18 Mart’ı anlamak için bir zorunluluktur. İşte bu şartlar altında dahi, Türk Ulusunun birlik, beraberlik duyguları, vatanı korumak için çekinmeden ölüme gidebilme cesaretidir ki,18 Mart’ı yaratmıştır” dedi.
Kanla, Açlıkla, Yoklukla Kazanılmış Bir Zafer
CHP İl Başkanı Güler Koçer  “18 Mart, bir Deniz Zaferi’dir. İngiliz Başbakanı Winston Churchill ‘in ‘Sadece boğazlar bile bir devlet eder.’ sözüne karşılık, kanla, açlıkla, yoklukla kazanılmış bir Deniz Zaferidir. Türk Ordusu’nun gücü, üstün hasletleri sayesinde ve özellikle başlarındaki liyakatli, yürekli komutanlarla aslan yürekli çocukların, dedelerin, kadınların ve tüm bir ulusun birlik olduğu ve ortaya çıkardıkları eşsiz bir zaferdir. Esat Paşalar, Yüzbaşı Hakkı Beyler, Yahya Çavuşlar ve Havranlı Seyit Onbaşıların önderlikleri, özverileri bu zaferi doğurmuştur. Unutulmamalıdır ki, bu Çanakkale Zaferi’nin, Deniz Savaşları bölümüdür. Yine, Enver Paşa’nın Çanakkale’de hiç görev vermek istememesine karşılık, kendisinin ısrarlarına dayanamayıp, onu savaşa alan ve sadece Türk’ün değil, tüm dünyanın kaderini değiştiren eşsiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dehası, bu zaferin ve sonrası kara savaşlarının kazanılıp, dünyaya parmak ısırtan bir zafer olmasında amil olmuştur. Cumhuriyetimizin II. yy.’ında bize bu zaferi kazandıranlar ve başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm kahramanları saygı, rahmet ve minnetle anıyor, hepinize saygılar sunuyorum” dedi.
Konuşmaların ardından Cumhuriyet Halk Partisi ve Sivil Tolum Kuruluşlarının çelenk koyma programı tamamlandı.
 
Mine Yel